Katso RSS syöte

Dragonfly

Peliarvostelu: Batman Arkham Asylum (Xbox 360)

Arvostele tämä blogi
kirjoittanut 11.09.2009 klo 11:47 (2243 Luettu)
  
Universaali totuus: Lisenssipelit ovat kuraa.

Batman Arkham Asylum todistaa tämän väitteen vääräksi muutaman ensimmäisen peliminuutin aikana. Peli suorastaan hehkuu laatua ja tekijöiden suurta kiinnostusta Batman maailmaa kohtaan. Syy mikä yleensä pilaa lisenssipelit on aikataulun tiukkuus, joka ajaa pelintekijät isompiin ja pienempiin kompromisseihin. Toinen syy on lähdemateriaalin heikkous. Nykytrendinä kun tuppaa olemaan se että jokaisesta elokuvasta pitää tehdä peli, vaikka itse elokuva olisi kuinka keskinkertainen hyvänsä. Batman Arkham Asylum ottaa tässäkin asiassa pesäeroa muihin lisenssipeleihin. Batman Arkham Asylumia lähdettiin rakentamaan sarjakuvamaailman pohjalta ja jätettiin Hollywood leffat ihan omaan arvoonsa. Päätös joka todella kannatti.

Leikkikenttänä mielisairaala

Batman on vanginnut arkkivihollisensa Jokerin ja vie hänet takaisin Arkhamin mielisairaalaan. Jokeri pääsee kuitenkin vapaaksi ja näin kissa ja hiiri –leikki voi alkaa. Jokeri saa tietysti avukseen muut mielisairaalan asukit, joten työsarkaa tummanpuhuvalla viittasankarilla riittää. Peli etenee hyvin lineaarisesti ja kartassa näkyvän tehtäväikonin avulla pelaaja tietää aina mihin pitäisi mennä seuraavaksi. Lineaarisuus ei kuitenkaan Batmanin tapauksessa tarkoita putkijuoksua, ei sinnepäinkään. Pelialueena toimiva mielisairaala kaikkine rakennuksineen ja sisäpihoineen antaa loistavat puitteet viittasankarin seikkailulle. Voisi melkein puhua pienimuotoisesta hiekkalaatikkopelistä. Se ei ole Liberty City se on Arkham Asylum. Sen enempää juonta paljastamatta mielisairaalan asukkeihin kuuluu lukuisia Batmanin arkkivihollisia, jotka tuovat loistavasti vaihtelua perusrivikonnien kurittamiseen.

Yksinkertainen on monipuolista

Pelattavuus on kaikessa yksinkertaisuudessa täyttä rautaa. Lyöntinappeja on tasan yksi. Toisesta napista tehdään sitten vastaiskuja. Vaikka taistelu on yksinkertaista niin sulavat ja monipuoliset animaatiot sekä erilaiset viholliset luovat tilanteista monipuolisia. Myös se että ampuma-aseilla varustettuja vihollisia vastaan täytyy edetä ihan eritavalla kuin lyömäasein tai nyrkein aseistautuneita tuo vaihtelua. Bättis hoitaa tusinan nyrkkikonnia suhteellisen kevyesti, mutta jo yksi sarja lyijyä haukkaa ison palan energiapalkista. Oman lisämausteensa taisteluun tuovat loistavasti suunnitellut ympäristöt, jotka takaavat ison tukun erilaisia lähestymistapoja. Ilmastointikanavat, lattialuukut, hajoavat seinät ja korkealla katonrajassa sijaitsevat kielekkeet tuovat ison edun viittasankarille.

Erilaiset apuvälineet kuuluvat oleellisesti Batman maailmaan, eikä niitä ole tässäkään tilanteessa unohdettu. Uusia härveleitä tarttuu Batmanin mukaan tarinan edetessä ja osa pitää ostaa keräämiensä kokemuspisteiden avulla. Kokemuspisteitä karttuu vihollisten kurittamisesta ja muun muassa Riddlerin arvoitusten ratkaisemisesta. Näitä arvoituksia on piilotettu mielisairaalan alueelle yhteensä 240, joten tekemistä riittää.

Kaunista katseltavaa

Peli on tehty Unreal-pelimoottorin päälle ja sen näkee. Peli on upean näköinen. Ainoa miinus graafisessa ulosannissa tuulee toisiaan muistuttavista vanginvartijoista. Näyttäisi myös että kaikki rivikonnat ovat sukua keskenään. Kevin Conroy hoitaa Batmanin ääninäyttelyn kokemuksen tuomalla varmuudella, ei ärsytä, mutta ei toisaalta mitenkään erityisesti säväytäkään. Jokeri onkin sitten eri maata. Mark Hamill on loistava. Pelkkä alkudemo nostaa miehen tasavertaisesti muiden isojen Jokeri näyttelijöiden joukkoon. Nicholson ja Ledger kohtaavat vertaisensa. Myös muut ääninäyttelijät hoitavat omat tonttinsa kunnialla. Vielä kun kaikki muukin audiovisuaalinen anti on huippuluokkaista, ei voi muuta kuin nostaa hattua tekijöiden suuntaan.

Erilainen lisenssipeli

Tämän tyylinen peli olisi ollut hyvä toimintapeli ilman Batman lisenssiäkin, mutta kaikkien aikaisempien lisenssipelifiaskojen vastaisesti juuri lisenssi herätti pelin eloon. Henkilökortit, Riddlerin arvoitukset, mielenkiintoinen ympäristö ja tietysti itse Batman arkkivihollisineen tuovat peliin lihat luiden ympärille. Potentiaalisesta hyvästä toimintapelistä, tuli lisenssin ansiosta loistava toimintapeli. Tämä on ennenkuulumatonta!

10/10 -Vahva kandidaatti Vuoden Peliksi

-Dragonfly

Dragonfly muokkasi 02.07.2010 klo 07:23

Kategoriat
Peliarvostelut

Kommentteja