Pelaajien pikkujoulut
kirjoittanut 15.11.2011 klo 17:41 (449 Luettu)
Tässä duunin pikkujoulujärjestelyistä sopiessa hiipi mieleen seikka, joka usein on aiemminkin koskettanut juuri tähän aikaan vuodesta.
Julkaisijat puskevat vuoroviikoin myyntiin AAA-luokan pakkohankintoja, joista ei vain voi kieltäytyä. Ne pitää päästä kokemaan heti, yhdessä muun pelaajakansan kanssa. Elää siinä samassa tunnelmassa sen hetken verran. Elämän muut lainalaisuudet vain verottavat näitä elämysviikkoja muutenkin kuin kukkaron osalta. Siellä ollaan työpaikalla puoliksi nukuksissa aamuyöhön venähtäneen luolastoseikkailun takia. Tai sitten päälle jää se tempo refleksiräiskinnästä ja vastaus asiakkaalle tulee jo ennenkuin kysymystäkään on ehditty loppuun lausumaan. Ihan kaikissa yhteyksissä ei kehtaa mainita mistä moinen. Parempi pitää kynttilää vakan alla ja säästä kollegat karmaisevalta tiedolta vapaa-ajan harrasteista.
En valita, meille pelaajille joulu vain tulee muita aikaisemmin. Nämä hetket kultaavat helposti alkuvuoden kuivat kaudet ja lopputuloksena onkin ihan kelpo pelivuosi. Vielä emme saaneet uusia konsoleita, sekin hetki koittaa vielä. Säästämisen voi aloittaa vaikka jo tänään.
Useammille meille joulu näyttäytyy lapsuuden kautta. Sieltä kumpuavat hyvät muistot ovat asia, johon halutaan tarttua vielä aikuisenakin. Omat ja lähipiirin lapset toimivat siinä hyvänä alibina. Se kuumottava joulun odotus on siirtynyt julkaisupäivään ja pehmeät paketit vaihtuneet pelikotelon standardikokoon. Huomaamaton lähetys odottaa eteisen lattialla ja se revitään auki kuin lahjat kuusen alta.
Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=FUc0_bejpUs




