Katso RSS syöte

Kitara & konsolit

Ankat avaruudessa...oo-o!

Arvostele tämä blogi
kirjoittanut 11.07.2011 klo 16:46 (503 Luettu)
Capcom on tehnyt vuosien varrella paljon loistavaa kamaa, ja yksi näistä lisenssipelihelmistä oli 1989 julkaistu Duck Tales eli Ankronikka. Värikkäät grafiikat, mielikuvituksekkaat sijainnit, uniikki mutta hyvin toimiva pelimekaniikka...ja tietysti nerokas musiikki! Pelissä kuljetaan aina Amazonin viidakoista Himalajan lumikentille, Afrikan kaivoksista Transylvanialaiseen linnaan, sekä kaiken huipennuksena ulkoavaruuteen asti eli kuuhun! Tämä viimeinen kenttätunnari on jotain ihan käsittämättömän nerokasta tunnelmallisuudessaan, ja siksi se onkin vakiinnuttanut paikkansa yhtenä kaikkien aikojen tunnetuimpana, rakastetuimpana sekä coveroiduimpana kasibittisen Nintendon kappaleena! Ei ole siis mikään yllätys, että päädyin itekin tätä soittelemaan, koska suoraan sanottuna tää kappale aiheuttaa suoranaisia kylmänväreitä kuunnellessa, ja se jos mikä on erinomaisen sävellyksen merkki. Enjoy! :)

http://www.youtube.com/watch?v=uBqxGGtMTLQ
Kategoriat
Sekalainen

Kommentteja

  1. Hinin:n Avatar
    Taas kerran kivasti vedetty. Duck Tales oli yksi helpoimpia ja pelatuimpia NES-pelejäni, vedin sen läpi varmaan kymmeniä kertoja, joskaan helppouden takia siihen ei tullut tartuttua kovinkaan usein. Hyvä pelihän se tietenkin oli ja parhaiten mieleen jäi Transylvania kenttänä. Kiitos tulkinnasta.
  2. Ville N:n Avatar
    Kiitti :) En tainnut ite vetää tätä koskaan läpi konsolilla, emulaattorilla (köh) kenties joo...mut hyvin mieleenpainuva, hyvien muistojen peli! Itellä tää peli kulminoituu Amazoniin, ah ne värit... :)
  3. arriibah:n Avatar
    Hienoa kitarointia joka videolla! Seuraavaksi kuulemme varmasti Metal Gear Solid main themen ..?
  4. Ville N:n Avatar
    Kiits :) Hehe, toi ensimmäisen nes-version teema vois olla vetävämpi, saa nähdä ;)