Tervetuloa KonsoliFINin keskustelufoorumille!


Mikäli sinua kiinnostaa...


  •  » Pelaaminen konsoleilla

  •  » Keskustelut peleistä, laitteista ja niihin liittyvistä ilmiöistä

  •  » Peliseuran löytäminen verkkopeleihin sekä turnauksiin osallistuminen

  •  » Pelien myyminen, ostaminen ja vaihtaminen


...olet päätynyt oikeaan paikkaan.


Ennen kuin pystyt kirjoittamaan viestejä, pitää sinun rekisteröityä.


P.S. Rekisteröityneet jäsenet välttävät myös melkein kaikki mainokset.




+ Vastaa viestiketjuun
Sivu 1 / 33 1234567891011 ... ViimeinenViimeinen
Näytetään tulokset 1 - 20 / 651

Ne kannettavat: GBA, NDS, N-Gage QD, PSP...

Tämä on keskustelu Ne kannettavat: GBA, NDS, N-Gage QD, PSP..., Konsolisota alueella, joka on osa-alue Yhteiset alueella: Nintendo DS N-Gage QD PlayStation Portable uutisia Varhaisia tietoja PSP:stä Lisää teknisiä tietoja Vielä tuoreita uutisia - vasta vuonna 2005? ...

  
  1. #1
    Jäsen Merri:n Avatar
    Liittynyt
    Apr 2004
    Paikka
    Riihimäki
    Viestejä
    679

    Ne kannettavat: GBA, NDS, N-Gage QD, PSP...

    Nintendo DS

    N-Gage QD

    PlayStation Portable uutisia
    Varhaisia tietoja PSP:stä
    Lisää teknisiä tietoja
    Vielä tuoreita uutisia - vasta vuonna 2005?

    PSP on kyllä siitä kinkkinen tapaus, että on vaikea löytää oikeita kuvia. Parilla sivustolla oli tällaisia kuvia, sitten oli joitakin selkeitä feikkejä ja sitten toisenlainen varteenotettavampi muotoilu, joka tosin näytti varsin pitkälle pleikkarin ohjaimelta johon on lätkäisty näyttö. En onnistunut löytämään kuvaa uudelleen, minusta se näet näytti paljon paremmalta kuin tuo millainen PSP virallisesti näyttäisi olevan.


    Jokatapauksessa, Sony aikoo iskeä teknisellä tasolla ylivoimaisella laitteella, Nintendo taas innovatiivisuudella ja Nokia ilmeisesti huomattavasti parannellulla halvemmalla N-Gagella. Kaikki laitteet ovat toisistaan varsin poikkeavia tapauksia, mutta taitavat kuitenkin lopulta kilpailla ainakin osittain samoista ostajista (hintatasosta riippuen). Tosin PSP on suunnattu kannettavaksi yleislaitteeksi, eli tavallaan vastaa käsikonsolipuolella sitä, mitä PS2 ja Xbox ovat kotikonsoleissa. Voi toistaa musiikkia, katsoa elokuvia (jos joku tosiaan alkaa julkistaa elokuvia uudelle levyformaatille), linkittää PS2:n kanssa ja vaikka mitä muuta.

    Nintendo Dual Screen vaikuttaa ajatuksena jännältä: kaksi näyttöä. Ja se saapuu markkinoille ennen PSP:tä (uh, PSP = Paint Shop Pro... pahuksen päällekkäiset lyhenteet), mutta siitä ei vielä siltikään ole kuvaa netissä. Miten kaksi näyttöä on saatu yhteen laitteeseen niin, ettei se näytä tyhmältä?

    Mutta... onko GBA SP sittenkin parempi kuin nämä uudet tulevat tulokkaat? Ainakin ulkonäöllisesti GBA SP vaikuttaa vahvalta tapaukselta. PSP:ssä taas pelottaa virtalähteen kestävyys: niin paljon tehoa ahdettu kasaan (ainakin joidenkin tietojen perusteella), että on vaikea uskoa laitteen toimivan muutamaa tuntia pidempään aktiivisessa käytössä.

    Noh, katsotaan mitä mielipiteitä teiltä irtoaa. En ainakaan huomannut aiempaa keskustelua aiheesta. Googlella löytää lisää tietoa jos tarvitsee.

    Muuta mielenkiintoista
    Mario Kart Wii FC: 1289-9140-2068

  2. #2
    Jäsen
    Liittynyt
    Sep 2003
    Viestejä
    127
    N-Gage QD ei mitä todennäköisemmin tule menestymään. PSP:n ja DS:n taisto tuleekin sitten olemaan huomattavasti jännittävämpi. Nintendo julkaisee näillä näkymin laitteensa joulumarkkinoille maailmanlaajuisesti ja PSP alkukeväästä. Moni asia tulee selviämään E3:ssa, jossa nähdään ensimmäistä kertaa DS:n kuvia sekä onhan konsoli siellä myös pelattavassa kunnossa. Itse toivon, että Nintendo jatkaisi GBA SP:n tyylikkään designin linjalla. Tärkeää on myös, kuinka tehokkaaksi DS lopulta osoittautuu. Itse veikkaan jotain N64-tasoista grafiikkaa. Mutta pääasia omasta mielestääni on pelit, joita ainakin Nintendo osaa tunnetusti tehdä. Saa nähdä mitä Nintendo on taas keksinyt..
    :eek:

  3. #3
    Jäsen Knight:n Avatar
    Liittynyt
    Dec 2001
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    3 777
    Gamer IDt

    Gamertag: Eiskis PSN ID: Eiskis
    GBA:lle on ilmestynyt tähän mennessä aivan älytön määrä pelejä, joka saa aikaan sen, että GBA SP:stä saataa tulla kone, jonka käytännössä jokainen käsikonsolisti ostaa, huolimatta siitä, mitä muita vehkeitä hommaa.

    DS ei siis ole uusi Game Boy, elikkä Game Boyn saaga voi vielä jatkua, vaikka DS:kin saisi seuraajan. Pidän kuitenkin molempien alustojen jatkuvuutta epätodennäköisenä, kuten DS:n menestymistä yleensäkin. Minä ostan, mutta saa nähdä miten muiden käy.

    PSP... periaatteessa tuo pressikuva on hyvällä linjalla, kun miettii, miten iso näyttö pitää saada käsikonsoliin. Käytettävyys siitä on unohdettu kokonaan, mutta kait tuo on väsätty vain siksi, että mekin tässä saisimme jotain keskusteltavaa ja PSP huomiota.

    N-Gage ei tule milloinkaan olemaan menestyvä formaatti, sanokaa minun sanoneen. Joku päivä ostan moisen, kun hinnatkin ovat tulleet rytäkällä alas kiitos huonon menestyksen.

  4. #4
    Jäsen Merri:n Avatar
    Liittynyt
    Apr 2004
    Paikka
    Riihimäki
    Viestejä
    679
    Itseasiassa uuden N-Gagen uuden mallin halvin versio maksaa vähemmän kuin GBA SP. Hintaluokat siis 99, 149 ja 199, mikäli muistan eilisen lukemani edelleen oikein. Eipä silti, ei kännykkä peliominaisuuksilla kiinnosta.

    Minua tuo PSP ei oikein vakuuta. Nappulat vaikuttavat kuvien perusteella tunnottomilta, eiväthän nuo kai näyttäisi edes painuvan mitenkään? Aivan kuin olisivat osa koteloa. Yhden asian tosin olen huomannut tässä molempien GBA-mallien omistajana: sillä aiemmalla versiolla, jossa kuvaruutu on käsien välissä, on vaikeampi pelata. Johtuuko näytön asettelusta vaiko valaisemattomasta ruudusta, mutta Mariossa tulee kuoltua liiankin helposti ihan vahingossa. Ehkä en vain sitten ole tottunut. SP on jokatapauksessa parempi.

    Itsekään en usko SP:n menestymisen laantumiseen, koska kone on erittäin houkutteleva kannettavien sarjassa: voi pelata niin vanhoja GB-pelejä kuin huvittaa (itselläni on vanhin vuodelta -93) ja silti uusia on tulossa.

    Onko tuosta DS:stä tullut minkäänlaisia teknisiä tietoja vielä ulos? Vai onko Nintendo pitänyt tiedot visusti salassa? En ole pysytellyt konsoliasioissa kärryillä muutamaan vuoteen, vasta nyt vaivauduin selvittelemään tilannetta.
    Mario Kart Wii FC: 1289-9140-2068

  5. #5
    Jäsen
    Liittynyt
    Jan 2002
    Paikka
    Savonlinna
    Viestejä
    333
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Merri
    Onko tuosta DS:stä tullut minkäänlaisia teknisiä tietoja vielä ulos?
    Tällaisista spekseistä on ollut puhetta, tiedä sitten noiden lopullisuudesta...

  6. #6
    Jäsen
    Liittynyt
    Oct 2003
    Viestejä
    367
    PSP vie näistä kyllä voiton. Ainoa huono puoli tulee luultavasti olemaan hinta. DS on aivan paska, koska sille tullaan suoltamaan kasapäin sellaista paskaa, että ei helvetti. (watta hell? )
    C Thru The Bullshit

  7. #7
    Jäsen Knight:n Avatar
    Liittynyt
    Dec 2001
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    3 777
    Gamer IDt

    Gamertag: Eiskis PSN ID: Eiskis
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Muumendaalen
    PSP vie näistä kyllä voiton. Ainoa huono puoli tulee luultavasti olemaan hinta. DS on aivan paska, koska sille tullaan suoltamaan kasapäin sellaista paskaa, että ei helvetti. (watta hell? )
    Loistavaa. Olisikohan minkäänlaisia perusteita?

    ja Sonyn koneillehan ei tunnetusti ennenkään ole tullut huonoja pelejä.

  8. #8
    KonsoliFIN Toimitus feldon:n Avatar
    Liittynyt
    Dec 2001
    Paikka
    Joint Bay, Helsinki
    Viestejä
    3 728
    Gamer IDt

    Gamertag: Pelitoimittaja PSN ID: feldon Wii Code: 8367 1898 1702 4275
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Muumendaalen
    watta hell?
    Veitpä sanat suustani.
    Miettiiköhän kukaan kuolinvuoteellaan: "voi hitto, olisi pitänyt pelata enemmän videopelejä."?
    Tutustu pelitoimittajan elämään!

  9. #9
    Jäsen
    Liittynyt
    Apr 2002
    Paikka
    JKL
    Viestejä
    413
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Muumendaalen
    PSP vie näistä kyllä voiton. Ainoa huono puoli tulee luultavasti olemaan hinta. DS on aivan paska, koska sille tullaan suoltamaan kasapäin sellaista paskaa, että ei helvetti. (watta hell? )
    Osaatko trollata vielä lapsellisemmin? Yritä edes.

    No joo, kaikkihan on (konsoli)sodassa sallittua.

  10. #10
    Jäsen
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Nummela
    Viestejä
    1 928
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Muumendaalen
    PSP vie näistä kyllä voiton. Ainoa huono puoli tulee luultavasti olemaan hinta. DS on aivan paska, koska sille tullaan suoltamaan kasapäin sellaista paskaa, että ei helvetti. (watta hell? )
    'Naurettavin trolli ikinä' -palkinto meneekin sitten tänä vuonna Muumendaalenille.
    hIS iNVINCIBLE dELUGE eVIDENCE
    3x Xbox (Crystal, mod ja rikki) / 2x PS2 (PAL & NTSC-U/C) / GC / Dreamcast / Saturn / NES / C64 / PS1 / WonderSwan Color / N-Gage QD / GBA SP / N64 / NDS
    Nyt: Metal Gear Solid 3: Snake Eater (PS2)

  11. #11
    Jäsen
    Liittynyt
    Mar 2004
    Viestejä
    363
    Muumendaalen taitaa olla melkonen nintendo-vihaaja.
    Ainaki mitä mää oon lukenu sen viesteistä....
    Mutta ei voi mitään
    Ei kaikki voi tykätä samasta
    Pelaaminen kannattaa, jos siitä nauttii....

  12. #12
    Jäsen
    Liittynyt
    Mar 2004
    Viestejä
    363
    http://www.tilt.tv/index.php?path=4/2&alue=42172&thread=284990

    Käykääs kattoon ton ketjun tekstejä, siinä vasta lapsellisia!
    Pelaaminen kannattaa, jos siitä nauttii....

  13. #13
    KonsoliFIN Toimitus
    Liittynyt
    Dec 2001
    Paikka
    Espoo
    Viestejä
    2 885
    Gamer IDt

    Gamertag: Tonppa PSN ID: Tonppa Wii Code: 5858 1907 5214 1101
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan miikkauu
    http://www.tilt.tv/index.php?path=4/...&thread=284990

    Käykääs kattoon ton ketjun tekstejä, siinä vasta lapsellisia!
    On ystävällistä laittaa url-merkinnät linkkeihin, että lukijan on vaivattomampaa sukeltaa kyseiselle sivustolle...
    3DS - Dreamcast - DSi - iPhone - PS3 - PSP - PSPgo - PS Vita - Wii - Windows Phone - Xbox360
    X360 Gamerscore: 113710 - PS3 Trophies: Level 15 (90%), #30629 - iPhone Game Center: 11113, #278966 - Folding@home score: 757579, #30373 (sijoitus: #Maailma)

  14. #14
    tae
    tae on offline
    Jäsen
    Liittynyt
    Mar 2002
    Paikka
    Turku
    Viestejä
    308
    Jos PSP maksaa yli 150e, voidaan sanoa sen hinnoitelleen itsensä ulos kisasta. Harva on valmis maksamaan "oikean" konsolin hintaa kakkoskoneesta, jonka käyttö tulee olemaan satunnaista.
    ÄLÄ HÄTÄILE

  15. #15
    Jäsen
    Liittynyt
    Mar 2004
    Viestejä
    363
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Tonppa
    On ystävällistä laittaa url-merkinnät linkkeihin, että lukijan on vaivattomampaa sukeltaa kyseiselle sivustolle...
    Sori, mutta kun en tiedä miten.....
    Pelaaminen kannattaa, jos siitä nauttii....

  16. #16
    Hex
    Hex on offline
    Jäsen Hex:n Avatar
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Espoo
    Viestejä
    5 248
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan tae
    Jos PSP maksaa yli 150e, voidaan sanoa sen hinnoitelleen itsensä ulos kisasta. Harva on valmis maksamaan "oikean" konsolin hintaa kakkoskoneesta, jonka käyttö tulee olemaan satunnaista.
    PSP tulee aluksi varmasti maksamaan yli 150 euroa. 150 euroa ei varmaan ole mikään raja, johon homma ratkeaa, koska maksaahan GBA SP jo melkein sen ja PSP on selvästi tehokkaampi ja monipuolisempi laite. Myös Nintendo DS tulee maksamaan enemmän kuin 150 euroa. Hinnoittelussa voidaan valita muutenkin erilainen strategia kuin Nintendo GBA:n monopolitilanteessa. Aluksi voidaan myydä kalliimmalla ja pudottaa hintaa myöhemmin.
    242 STAR GET!

  17. #17
    Jäsen Knight:n Avatar
    Liittynyt
    Dec 2001
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    3 777
    Gamer IDt

    Gamertag: Eiskis PSN ID: Eiskis
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Hex
    Aluksi voidaan myydä kalliimmalla ja pudottaa hintaa myöhemmin.
    Eikö tuollaista taktiikkaa käytetä juuri monopolimarkkinoinnissa?

  18. #18
    Hex
    Hex on offline
    Jäsen Hex:n Avatar
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Espoo
    Viestejä
    5 248
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Knight
    Eikö tuollaista taktiikkaa käytetä juuri monopolimarkkinoinnissa?
    Ilmaisin itseni vähän epäselvästi. Tarkoitin, että hinta elää valmistuskustannusten ja kilpailutilanteen mukaan.
    242 STAR GET!

  19. #19
    Jäsen
    Liittynyt
    Nov 2003
    Paikka
    Oulu
    Viestejä
    287
    Noista kiinnostaa ainoastaan PSP ja DS. N-Gage QD:n laitan suosiolla romukoppaan, sillä jo etukäteen tietää ettei se ole samantasoinen vehjas kuin nuo kaksi muuta.

    Molemmissa on erittäin hyviä juttuja. PSP:ssä on paljon tehoa ja pelit tulevat varmasti olemaan korkealaatuisia. Onhan tuota jo tullut nähtyä GT4M ja Metal Gear Acid.

    DS:ssä taasen on kaksi näyttöä jotka helpottavat esim. ajopeleissä, toisessa ruudussa kartta ja toisessa pelikuva. Myös seikkailupeleissä tuosta on hyötyä.


    Mutta saa nähdä aionko ostaa välttämättä kumpaakaan sillä Nintendo julkaisee jälleen uudelleenlämmitettyinä vanhoja NES:n Marioita, Mario Kartin, N64:sen Mario 64:sen. PSP:lle tuntuu tulevan samoja pelejä kuin PS2:lle, mutta sille silti löytyy jo mainitsemani Metal Gear Acid, mielestäni ehkä ainoa jotain todella uutta sisältävä peli. Mutta saa nähdä. Jos ei kummallekkaan mitään todella uutta tule, vaan pelkkiä uudelleen lämmityksiä, taitavat ne jäädä minulta (ehkä) ostamatta.

    Jäädäänpä odottelemaan mitä tuleman pitää.
    Everyone possesses many different faces. For living.... For working.... And for falling in love....
    I wonder how many faces I have? And which one is the real me?

  20. #20
    KonsoliFIN Toimitus
    Liittynyt
    Dec 2001
    Paikka
    Espoo
    Viestejä
    2 885
    Gamer IDt

    Gamertag: Tonppa PSN ID: Tonppa Wii Code: 5858 1907 5214 1101
    Lainatun viestin kirjoitti alkujaan miikkauu
    Sori, mutta kun en tiedä miten.....
    Eli linkin eteen hakasuluissa URL ja linkin jälkeen hakasuluissa /URL.

    Eli (url)tähän kohtaan linkki(/url) paitsi että sulut korvataan [ ja ] -merkeillä.
    3DS - Dreamcast - DSi - iPhone - PS3 - PSP - PSPgo - PS Vita - Wii - Windows Phone - Xbox360
    X360 Gamerscore: 113710 - PS3 Trophies: Level 15 (90%), #30629 - iPhone Game Center: 11113, #278966 - Folding@home score: 757579, #30373 (sijoitus: #Maailma)

+ Vastaa viestiketjuun
Sivu 1 / 33 1234567891011 ... ViimeinenViimeinen

Tämän ketjun tagit

Säännöt

  • Et voi tehdä uusia ketjuja
  • Et voi vastata viesteihin
  • Et voi lähettää liitteitä
  • Et voi muokata viestejäsi