Tervetuloa KonsoliFINin keskustelufoorumille!


Mikäli sinua kiinnostaa...


  •  » Pelaaminen konsoleilla

  •  » Keskustelut peleistä, laitteista ja niihin liittyvistä ilmiöistä

  •  » Peliseuran löytäminen verkkopeleihin sekä turnauksiin osallistuminen

  •  » Pelien myyminen, ostaminen ja vaihtaminen


...olet päätynyt oikeaan paikkaan.


Ennen kuin pystyt kirjoittamaan viestejä, pitää sinun rekisteröityä.


P.S. Rekisteröityneet jäsenet välttävät myös melkein kaikki mainokset.




+ Vastaa viestiketjuun
Sivu 13 / 25 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 34567891011121314151617181920212223 ... ViimeinenViimeinen
Näytetään tulokset 241 - 260 / 490

PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

Tämä on keskustelu PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia, Konsolisota alueella, joka on osa-alue Yhteiset alueella: Viestin lähetti alunperin Paavi Kuulostaa ihan Xbox 360:n quick launchilta. Levyllisten pelien kohdalla pitää tietenkin vaihtaa levyä, jolloin konsoli taitaa ...

  1. #241
    Jäsen Mahewcoro:n Avatar
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Tampere
    Viestejä
    2 443

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Paavi (Näytä viesti)
    Kuulostaa ihan Xbox 360:n quick launchilta. Levyllisten pelien kohdalla pitää tietenkin vaihtaa levyä, jolloin konsoli taitaa heittää automaattisesti dashboardille, mutta arcade-pelien ja muiden ladattavien koirakkeiden kohdalla tuo onnistuu jo, ellei sitten laske guidea konsolin päävalikoksi.
    Kappas, en olekaan huomannut tätä kun olen aina yrittänyt mennä Game Libraryn kautta. Nyt kun vielä saisi niitä levyjulkaisuja pelattua ilman sitä ainaista levyn vaihtamista, tai esim. niin että levyä pitäisi käyttää konsolissa enintään viikon välein / joka neljännellä pelikerralla yms. jos ei ihan täysin viitsitä vapauttaa. Pointsit MS:lle, pala tulevaisuutta on täällä.

  2. #242
    Jäsen Jooseppi:n Avatar
    Liittynyt
    Aug 2006
    Paikka
    Kuopio
    Viestejä
    3 140
    Gamer IDt

    Wii Code: 7248 6144 7358 8544

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Rapala (Näytä viesti)
    Juu, kyllä sinuakin varmaan naurattaa kovasti kun DSi only pelejä alkaa puskea enemmän ja enemmän markkinoille. Tai viimeistään sit kun nintendo tekee saman tempun wiille.
    Niin, eikohan se ole hyva vaan etta DSi:n tehoja kaytetaan hyvakseen. Muistettakoon kuitenkin etta ds on ollut markkinoilla jo 5 vuotta. Odottelen itse uuden wiin julkistamista kahden vuoden paasta.
    Pelaa: NHL 2K10 (4125-4888-7074), Tales of Monkey Island

  3. #243
    Jäsen
    Liittynyt
    Aug 2008
    Paikka
    Hämeenlinna
    Viestejä
    176

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Onkos mitään uutta kuulunut? Esim. Tokyo Game Show:n jälkeen? Lähinnä uuden Xboxin tilanne kiinnostaa

  4. #244
    KonsoliFIN Toimitus / Lomalla
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Kerava / IRK-reinotodellisuus
    Viestejä
    20 000
    Gamer IDt

    Gamertag: TriKuiva PSN ID: TT-2k

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Lainaus Viestin lähetti alunperin frozzu (Näytä viesti)
    Onkos mitään uutta kuulunut? Esim. Tokyo Game Show:n jälkeen? Lähinnä uuden Xboxin tilanne kiinnostaa
    Käytännössä ei. Nintendo on ilmoittanut, että heiltä saattaa tulla uusi konsoli n. vuonna 2011, mutta Sony ja MS varmaan haluavat jatkaa tämän sukupolven vehkeillä vielä useamman vuoden.

  5. #245
    Jäsen
    Liittynyt
    Sep 2006
    Viestejä
    854

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    MS:n osalta tulossa varmaan seuraava vuosi Natalin hehkuttamista ja siihen keskittymistä. Ja sitten ehkä se SLIM-XO, jos meinaavat pistää samalle sirulle GPU/CPU-yhdistelmän. Ehkä hyvällä tuurilla loppuvuodesta 2010 alkaa noita seuraavan sukupolven suunnitelmia "vuotaa" julkisuuteen.

    Nintendo varmaankin antaa jo viitteitä HD-Wiistä. Tosin sitä ennen tulee yksi hinnanlasku ja pari uutta ohjainta. Tiedot ehkä vuotavat aikaisemmin, koska Nintendo tuskin kovinkaan paljoa lähtee parantamaan laitteistoaan, mutta kuroo eroa muihin hieman kiinni. 720p resolla varmaan mennään, mutta ei varmaan siitä yli. Nintendo siis keskittyy sisällön tuottamiseen ja pelaamisen hauskuuteen.

    Sony on melkein pakotettu avaamaan peli ekana. Varmasti jo ensi vuonna tihkuu tietoja tai sitten ei. Vaikea sanoa kun sielläkin on se ohjain tulossa, mutta SLIM-mallihan tuli jo ulos. Joten aikataulujen suhteen Sony on pisimmällä näistä kaikista. Mitään suurta ja ihmeellistä ei varmaan kannata odottaa seuraavasta sukupolvesta kenenkään puolelta ja oikeastaan ei sillä väliä kunhan ei aleta lupaamaan taas liikoja (koskee MS ja Sonya, mutta Nintendo saa tehdä mitä huvittaa).

  6. #246
    Jäsen Mahewcoro:n Avatar
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Tampere
    Viestejä
    2 443

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Lainaus Viestin lähetti alunperin TT-2k (Näytä viesti)
    Käytännössä ei. Nintendo on ilmoittanut, että heiltä saattaa tulla uusi konsoli n. vuonna 2011, mutta Sony ja MS varmaan haluavat jatkaa tämän sukupolven vehkeillä vielä useamman vuoden.
    Ajatteletkohan nyt tätä Wadan kommenttia? Wada siis odottaa Nintendon julkaisevan Wiin seuraajan vuonna 2011.

    Tämän lisäksi vuosi aikaisemmin WhatTheyPlay kertoi pelinkehittäjälähteidensä kertoneen, että Nintendo olisi esitellyt varhaista konseptia Wiin seuraajasta, joka päivittäisi Wiin kehityssuuntaa ja toisen sukupolven Wiinä tarjoaisi myös selvän päivityksen tehoihin.

    Samaan tapaan taas viime kesällä 1up julkisti saamiaan tietoja X360:n seuraajasta:

    Microsoft will not only release Natal as an add-on for the Xbox 360, it will come standard with the next Xbox console.

    However, the new console won't just be an Xbox 360 with a camera, though -- we've heard it will be considered a new platform and carry a new name (Xbox Natal?). It's not clear what sort of upgrades we might see, but some have suggested it will be an slight upgrade of the current Xbox 360 technology. Current Xbox 360 games would be playable on it, but future games would be able to take advantage of the added muscle. Similar to what we see in the PC space, games played on the more advanced Xbox would look or perform better, but publishers will still be able to support owners of both systems.
    Heidän mukaansa uuden konsolin pitäisi olla tulossa ensi vuonna, julkistus keväällä GDC:ssä ja kauppoihin syksyllä 2010. Tämä ei ole mitenkään mahdoton ajatus jos uusi konsoli perustuu XO-rautaan samaan tapaan kuin Wii perustui Gamecube-rautaan, mihin 1up viittaakin. Eikö ole vähän kummallista, että MS ei ole julkaissut XO:sta mitään slim-mallia, vaikka laite on ollut jo pitkään markkinoilla ja sisuksia ollaan saatu pienennettyä selvästi? Pienentämisvaraa varmasti löytyy lisääkin, ja MS voi säästellä tätä slim-designiä uutta konsolia varten: vähän lisää tehoja, muutama uusi ominaisuus rautatasolla, muutama komponenttipäivitys (esim. se kaikista muista konsoleista löytyvä WiFi), pullonkauloja optimoitu, mutta koko järjestelmä pakattu selvästi pienempään, hiljaisempaan, vähälämpöisempään ja tyylikkäämpään pakettiin.

    Tämä voisi olla optimaalinen ratkaisu myös taaksepäinyhteensopivuuden kannalta, on helppo kuvitella että uuteen konsoliin kävisivät esim. vanhat ohjaimet, muistikortit, muut lisävarusteet ja miksei kiintolevytkin, tosin MS:llä olisi vakavasti syytä ratkaista nykyinen kiintolevyongelma.

  7. #247
    Jäsen Airback:n Avatar
    Liittynyt
    Jul 2005
    Paikka
    Lahti
    Viestejä
    80
    Gamer IDt

    Gamertag: Airback PSN ID: Airback412

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Kyllä tässä tulee ikävä vanhaa "matolaatikkoa" 8bit nintendoa. Eihän tuollaisessa konsoleiden päivittämisessä ole mitään järkeä. Sitten päästään siihen, että kun tulee esim. jokin uusi XO peli, sen takakanessa lukee "requirements" ja peli ei toimi kuin tietyillä konsoli versioilla. Ja jos haluat pelata uusimpia pelejä, ostat aina uuden konsoli version ---> sama roska uusilla kuorilla ja hiluilla.
    Saisivat julkaista täysin uudet konsolit ensi vuonna, tai vaikka 2015 kunhan tuohon päivitys pelleilyyn ei aleta. Käsikonsoli puolella sekoilu on jo täydessä käynnissä kun psp:tä poistui umd ja mahdolliset "dsi-only" pelit tulevat.
    Xbox360, Playstation 3, Wii, Dreamcast ja paljon retroa...
    You've got to ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?" - Insp. 'Dirty' Harry Callahan

  8. #248
    Jäsen kanbela:n Avatar
    Liittynyt
    Apr 2004
    Paikka
    Varkaus
    Viestejä
    702
    Gamer IDt

    Gamertag: kanbela PSN ID: kanbela

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Airback (Näytä viesti)
    Käsikonsoli puolella sekoilu on jo täydessä käynnissä kun psp:tä poistui umd ja mahdolliset "dsi-only" pelit tulevat.
    Mitäs sekoilua käsikonsolipuolella on? Eka DSi-only peli on jo julkaistu japanissa, mutta se on DSi-only käsittääkseni koska pelissä käytetään sisäänrakennettuja kameroita, tai näin ainakin käsitin. En ole itse ainakaan kuullut toistaiseksi muista DSi-only peleistä, ainakaan semmoisista jotka eivät esim. kameroita hyödyntäisi ja sen takia ovat siis automaattisesti poissuljettuja vanhemmilta malleilta..

    PSP Go:ssa ei ole UMD-asemaa, mutta aika selkeästi sitä on download-only vehkeenä mainostettu eivätkä UMD:t tule häviämään minnekkään koska 3000-mallit pysyvät myynnissä Go:n ohella. Ja kaikilla PSP-malleilla toimii samat pelit, Go tietysti vaatii sen että peli on lisätty PSN Storeen.
    PS3 | Xbox 360 | Xbox Crystal | PS2 | PC | NDS Lite | NDSi XL | PSP | GP2X | iPad 2 | Samsung Galaxy S Cyanogenmod 7.1

  9. #249
    Jäsen Mahewcoro:n Avatar
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Tampere
    Viestejä
    2 443

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Erityisesti DSihin liittyen Iwata on erittäin kiinnostunut Kindlen 3G-verkosta. Toisin kuin kännyköissä, Kindlessä on vakiona 3G-yhteys josta kuluttaja maksaa ikäänkuin laitteen oston yhteydessä, minkä jälkeen laite käyttää verkkoa ilmaiseksi. Näin saavutetaan jatkuva ja aina päällä oleva yhteys, joka tulee jokaisessa laitteessa standardina ja kuluttajan ei tarvitse huolehtia asennuksista eikä sopimuksista.

    Vaikka Iwata pohtikin vastaavaa palvelua erityisesti DSin yhteydessä, ei ole mahdotonta ajatella että WiiConnect24-palvelua laajennettaisiin vastaavalla 3G-palvelulla, minkä lisäksi konsolilla olisi toki omat yhteysominaisuutensa esim. WiFin kautta. Nintendo haluaa saada Wii-käyttäjät yhdistämään konsolinsa nettiin, ja koko Wiin elinkaaren aikana Nintendo on kampanjoinut nettipalveluiden ja Wiin nettiyhteyksien lisääntymisen puolesta. Aina päällä oleva 3G-yhteys ratkaisisi yhteysongelman, ja kaikki käyttäjät pääsisivät vapaasti ja välittömästi käyttämään nykyisten kaltaisia sekä tulevia internet-palveluita konsolillaan. Iwata mainitsee palvelun hinnan merkittävänä esteenä, mutta kotikonsoleista tyypillisesti maksetaan enemmän kuin käsikonsoleista, mikä auttaisi alentamaan ostokynnystä, ja siten saattaisi tehdä tekniikan helpommin sisällytettäväksi. Tällaiset ideat näyttävät, että uusia ominaisuuksia ja parannuksia konsoleihin voi löytyä yllättäviltäkin tahoilta, ja että seuraavaan sukupolveen löytyy yhä teknisiä ratkaisuja jotka voivat parantaa käyttökokemusta.

  10. #250
    Jäsen tOn1ni:n Avatar
    Liittynyt
    Jan 2007
    Paikka
    Eteläpohjanmaa
    Viestejä
    593

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Mahewcoro (Näytä viesti)
    Aina päällä oleva 3G-yhteys ratkaisisi yhteysongelman, ja kaikki käyttäjät pääsisivät vapaasti ja välittömästi käyttämään nykyisten kaltaisia sekä tulevia internet-palveluita konsolillaan.
    Mielenkiintoinen idea kyllä, tosin ei käyttökelpoinen vielä muutamaan vuoteen. Jos PS4, Xbox720 ja Wintendo ilmestyis jo joskus 2013-2015 niin 3G-verkot vois olla jo sillä tasolla että pystyy kunnollista nettipelaamista + ladattavaa sisältöä harrastamaan. Xboxin puolella tää vois ehkä toimia jopa paremmin, jos jokatapauksessa maksullisen Liven mukana tulisi tämä verkko.

    Myöskin paikka normaalille nettijohdolle pitäisi olla vaihtoehtoisena, siltä varalta ettei 3G toimikkaan jokapaikassa. Tällä myöskin varmistettaisiin että konsolin saa nettiin vielä sillloinkin kun Wintendon tai Xbox720:n seuraavan tulevat markkinoille, ja konsoleiden nettiyhteydet mitä luultavammin pistetään hiljalleen poikki. Aivan niinkuin nettipeleissäkin serverit ajan kuluessa laitetaan kiinni.

    Sitten vielä hiukan mietteitä seuraavasta sukupolvesta yleensä... Mitä luultavammin Wiin seuraaja tulee olemaan suurin piirtein yhtä tehokas kuin Boxin ja PS3:n vastaavat, sillä nyt Nintendolla on pääomaa suunnitella kalliimpikin konsoli. Veikkaisin että seuraavassa sukupolvessa kaikilla on jonkinmoinen liiketunnistusohjain, ja FPS-genressä IR-sensori (tai joku muu vastaava viritelmä) tulee vakiinnuttamaan paikkansa pitkäksi aikaa. Seuraavan sukupolven loppua kohden tullaan näkemään ensimmäiset vakavastiotettavat 3D-viritelmät (varsinkin FPS-genressä yhdistelmänä IR-teknologiaa), joskaan 3D ei tule vakiinnuttamaan paikkaansa vielä seuraavassa sukupolvessa.
    Ostolistalla nyt: TYHJÄ KOHTA (Rahat loppu, päivitetty 31. tammikuuta 2011) (Kauppapalautteeni)

  11. #251
    Jäsen / [FinHo] Kabanossi:n Avatar
    Liittynyt
    Apr 2006
    Paikka
    Salo
    Viestejä
    1 560
    Gamer IDt

    Gamertag: Kabanossi PSN ID: Kabanossi

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Miksi 3G kun tulossa on nk. 4G-verkko? Niitä rakennetaan jo kovaa vauhtia nopeudet ovat kymmeniä, ellei satoja megoja. Teoriassa vieläkin enemmän.
    "Scissors are over powered. Rock is fine." - Paper
    Raptr

  12. #252
    Jäsen
    Liittynyt
    May 2008
    Paikka
    Hki
    Viestejä
    3 550

    Vastaus: Xbox 360 VS Playstation 3 yksinoikeudet

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Lebe80 (Näytä viesti)
    ..ei näitä konsoleita kuitenkaan enää montaa vuotta katsella.
    Tämä voi olla totta Wiin tapauksessa (jonka HD-konsoli varmasti tulee jossain vaiheessa), mutta ainakin PS3:lla on tuollainen rough "10 v" -suunnitelma. Tuskin Sony edes pystyisi pukkaamaan PS4:sta markkinoille ihan heti, koska uuden konsolin lanseeraaminen maksaa aivan h***etisti (eikä PS3:kaan vielä tuota sitä mitä sen pitäisi).

    Enkä ihan tiedä, että mitä PS4:seen sitten laittaisi mitä ei PS3:ssa jo ole.. Eli mikä olisi se varsinainen hyöty? Ei konsoleja julkaista vain sen takia että se on kivaa.

    Xbox 360 -päivitys olisi varmasti mahdollinen (itse sanoisin, että jopa suositeltava), mutta tuonkin MS varmasti voisi hoitaa nimenomaan jollain "päivityksellä" tyyliin PS3 Slim. Eli "hioa" konsolia paremmaksi tietyiltä ominaisuuksiltaan. 360-konsoliin voisi lisätä sisäistä langatonta nettiä yms.

    Itse en usko siihen, että täysin uusia konsoleita tulisi ainakaan seuraavaan (noin) viiteen vuoteen muilta kuin ehkä Nintendolta.. Ja Nintendosta ei kukaan tiedä ainakaan niin kauan kuin iskät ostavat Wiitä joka joulu.
    PS3, Xbox 360, Wii - PSP 2000, DSi - MacBook, iPhone 4S - Sony 52" LX900 3D http://ps3.ign.com/articles/106/1065653p1.html
    "Video games are bad for you? That's what they said about rock and roll." -Shigeru Miyamoto

  13. #253
    Jäsen
    Liittynyt
    Nov 2008
    Paikka
    Oulu
    Viestejä
    40

    Vastaus: Xbox 360 VS Playstation 3 yksinoikeudet

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Cobretti (Näytä viesti)
    Enkä ihan tiedä, että mitä PS4:seen sitten laittaisi mitä ei PS3:ssa jo ole.. Eli mikä olisi se varsinainen hyöty? Ei konsoleja julkaista vain sen takia että se on kivaa.
    Tosiaan, muistia. Tuo on kenties merkittävin rajoittava tekijä molemmissa tämän hetken konsoleissa, kun ps3:ssakin on vain 256MB päämuistia, ja toinen 256MB näytönohjaimelle. Kyllähän tuo rajoittaa pelejä aika merkittävästi niin kenttien laajuuden kuin tekstuurien tarkkuudenkin osalta.

    Nyky-pc:ssä kun kuitenkin alkaa olemaan yli kymmenkertaisesti sitä muistia, niin kyllähän se näkyy. Prosessoritehoa ja päivitettyjä näytönohjaimia tarvitaan myös, jotta vihdoin saataisiin noista konsoleista kunnolla irti resoluutiota ja reunanpehmennystä. Nyt resoluutiot on 720p-tasoa ja monesti alle sen.

  14. #254
    Jäsen rookie:n Avatar
    Liittynyt
    Oct 2003
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    2 156
    Gamer IDt

    Gamertag: tokyoO7 PSN ID: ayuim

    Vastaus: PS4, Xbox 720, Wii 2, Seuraavan sukupolven teknologia

    Sen enempää tätä ketjua lukeneena, tuli tuosta yksinoikeusketjusta luettua, mitä lisättävää Sonylla olisi PS4:een.

    Niin, mitäpä siihen muuta lisäämään, kuin tehoja? En usko yhtään, että todellisuus olisi näin yksinkertaista, mutta mitä haluaisin lisättävän tulevaan PS4:ään.
    • RAM:ia lisää, tuosta nykyisestä naurettavan pienestä määrästä vaikka edes gigaan tai kahteen.
    • RSX mäkeen ja tilalle jotakin muuta, mielellään Atilta, vai tekikö Sony jo sopimuksen Nvidian kanssa seuraavan sukupolven näytönohjainasioista?
    • Koneen taakse muutama USB-liitäntä ja WLAN:n päivitys n-standardia tukevaksi.

    Eipä tässä nyt muuta tule mieleen. Minulle kelpaisi melkeimpä ihan PlayStation 3.5, koska ei minusta kone vaadi mitään muuta, kuin nuo mainitut. Taaksepäinyhteensopivuus on niin ja näin, eiköhän PS4:n saapuessa minulla vieläkin ole toimiva PS3, joten melko sama oikeastaan.

    Ja sitten vielä veikkaus, että ensimmäisiä julkistuksia/kuvia seuraavan sukupolven koneista aletaan näkemään joskus vuoden 2012 tietämillä.
    PS3, 360, Wii & LG 47LE8500
    In memoriam of Ro0Ki3, a new era with rookie has begun.

  15. #255
    Jäsen Lebe80:n Avatar
    Liittynyt
    Jul 2008
    Paikka
    Lahti
    Viestejä
    95
    Gamer IDt

    Gamertag: Temposaur PSN ID: Temposaur

    Vastaus: Xbox 360 VS Playstation 3 yksinoikeudet

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Cobretti (Näytä viesti)
    Tämä voi olla totta Wiin tapauksessa (jonka HD-konsoli varmasti tulee jossain vaiheessa), mutta ainakin PS3:lla on tuollainen rough "10 v" -suunnitelma. Tuskin Sony edes pystyisi pukkaamaan PS4:sta markkinoille ihan heti, koska uuden konsolin lanseeraaminen maksaa aivan h***etisti (eikä PS3:kaan vielä tuota sitä mitä sen pitäisi).

    Enkä ihan tiedä, että mitä PS4:seen sitten laittaisi mitä ei PS3:ssa jo ole.. Eli mikä olisi se varsinainen hyöty? Ei konsoleja julkaista vain sen takia että se on kivaa.

    Itse en usko siihen, että täysin uusia konsoleita tulisi ainakaan seuraavaan (noin) viiteen vuoteen muilta kuin ehkä Nintendolta..
    Siis vanhat konsolit tietenkin voivat olla mukana vielä 10v:n kuluttuakin, mutta eiköhän uudet konsolit tule Epicin, Id:n, Crytek:n yms. arvioiden mukaan siinä 2012 jälkeen. Se, että konsolin tekeminen maksaa, ei olisi oikeasti mikään järkevä syy siirtää julkaisua. Sillä uuden konsolin siirto maksaa myös, koska konsolivalmistajia ei ole vain yhtä, ja kilpalijan jokainen myyty kilpalijan konsoli vie heti kuluttajalta rahaa, joka olisi voitu käyttää "siihen toiseen konsoliin". Uusi konsolihan voi hyvinkin olla yhteensopiva vanhojen pelien kanssa (kuten alkujaan molemmat nykykonsolitkin "olivat"), mikä ei todellakaan hidastaisi laitteen myyntiä.
    Pelilaitteet solmussa -blog | Playfire - Temposaur
    Xbox360 | Playstation 3 | Ps2 Slim | Nintendo DS

  16. #256
    Jäsen
    Liittynyt
    May 2008
    Paikka
    Hki
    Viestejä
    3 550

    Vastaus: Xbox 360 VS Playstation 3 yksinoikeudet

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Lebe80 (Näytä viesti)
    Se, että konsolin tekeminen maksaa, ei olisi oikeasti mikään järkevä syy siirtää julkaisua. Sillä uuden konsolin siirto maksaa myös, koska konsolivalmistajia ei ole vain yhtä, ja kilpalijan jokainen myyty kilpalijan konsoli vie heti kuluttajalta rahaa, joka olisi voitu käyttää "siihen toiseen konsoliin". Uusi konsolihan voi hyvinkin olla yhteensopiva vanhojen pelien kanssa (kuten alkujaan molemmat nykykonsolitkin "olivat"), mikä ei todellakaan hidastaisi laitteen myyntiä.
    Niin, spekulaatiotahan kaikki tämä on, mutta itse pyrin erottamaan nämä kaksi asiaa:

    1) Konsolipäivitys tyyliin PS3 slim.

    2) Täysin uusi konsoli tyyliin PS4, Xbox 720, Wii HD.

    Yllä puhuin juuri vaihtoehdosta 2 eli uuden sukupolven konsolien lanseerauksesta. Nintendoa lukuunottamatta en todellakaan usko että esim. 2012 nähtäisiin uusi sukupolvi. Analyytikot sanovat mitä sanovat ja joka vuosi sanotaan lähes samat asiat. Mutta toki joku voi olla oikeassakin...

    Ja jos joku "Wii HD" tms tulee, niin itse miellän sen enemmänkin niin, että Nintendo nousee "samaan sarjaan" kuin kilpailijat eli HD-aikaan. Olisi jo aikakin. Nintendo vain pohtii HD-päivitykselle sopivaa ajankohtaa. Miksi tuoda uutta, kun vanha vieläkin myy niin hyvin (Wiin myynti varmaan jo hidastunut, mutta hyvin porskuttaa)..

    Natalin myötä saatamme hyvinkin nähdä jonkun päivitetyn Xbox 360 -mallin, mutta täysin uuteen konsoliin en usko.

    Toki nyt Sonynkin on varmasti helpompaa tuoda PS4:sta markkinoille, koska niiden ei tarvitse rakentaa kaikkea tyhjästä. PS3 on varsin hyvä alusta ponnistaa, varsinkin kun Blu-ray voitti formaattisodan yms. Pientä hienosäätöä ja juuri jotain muistin lisäämistä tms.

    Vähän tuossa ajatus lensi, mutta ehkä kysymys onkin enemmän siitä, että miten kukakin mieltää nämä mahd. konsolipäivitykset.. Mikä on "täysin uusi konsoli" ja mikä on "päivitys"? Voidaanko jo ajatella (PS3:n ja 360:n kohdalla), että konsolit ovat *perustaltaan* jo tapissa ja jatkossa niitä enemmänkin päivitetään kun lanseerataan uutta? Sana "päivitys" voikin sitten pitää sisällään jotain rautapäivitystä ihan siinä missä jotain pientä hienosäätöäkin..
    PS3, Xbox 360, Wii - PSP 2000, DSi - MacBook, iPhone 4S - Sony 52" LX900 3D http://ps3.ign.com/articles/106/1065653p1.html
    "Video games are bad for you? That's what they said about rock and roll." -Shigeru Miyamoto

  17. #257
    Jäsen stammy:n Avatar
    Liittynyt
    Apr 2007
    Paikka
    Turku
    Viestejä
    3 356
    Blogahduksia
    3
    Gamer IDt

    Gamertag: StammyFi

    Vastaus: Xbox 360 VS Playstation 3 yksinoikeudet

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Cobretti (Näytä viesti)
    Mikä on "täysin uusi konsoli" ja mikä on "päivitys"?
    Kyllä mä näkisin, että uusi konsoli on sellainen, jolle tulee omia pelejä, jotka ei vanhalla konsolilla toimi. Päivitys on vaan päivitystä, mutta pelit vanhempien ja uusien mallien kanssa on samat.

    Tietysti tätä hämärtää esim. Natal, jolle varmasti tulee pelejä, jotka eivät toimi ilman Natalia vanilla-boksilla. En kuitenkaan miellä Natal-Boxia uudeksi konsoliksi, vaan Natal pelit ovat boksin pelejä, jotka vaativat tietyn lisälaitteen. Uusimmista Guitar Heroista taitaa olla poistettu ohjain-ohjaus myös, joten ne ovat periaatteessa samassa kastissa.
    Tue parhaita pelintekijöitä koskaan || Osta Biowaren Mass Effect 1&2, Dragon Age, DICEn Battlefield: BC2 ja Remedyn Alan Wake || Videoni Youtubessa

  18. #258
    Jäsen Mahewcoro:n Avatar
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Tampere
    Viestejä
    2 443

    Vastaus: Xbox 360 VS Playstation 3 yksinoikeudet

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Cobretti (Näytä viesti)
    2) Täysin uusi konsoli tyyliin PS4, Xbox 720, Wii HD.

    Yllä puhuin juuri vaihtoehdosta 2 eli uuden sukupolven konsolien lanseerauksesta. Nintendoa lukuunottamatta en todellakaan usko että esim. 2012 nähtäisiin uusi sukupolvi. Analyytikot sanovat mitä sanovat ja joka vuosi sanotaan lähes samat asiat. Mutta toki joku voi olla oikeassakin...

    Ja jos joku "Wii HD" tms tulee, niin itse miellän sen enemmänkin niin, että Nintendo nousee "samaan sarjaan" kuin kilpailijat eli HD-aikaan. Olisi jo aikakin. Nintendo vain pohtii HD-päivitykselle sopivaa ajankohtaa. Miksi tuoda uutta, kun vanha vieläkin myy niin hyvin (Wiin myynti varmaan jo hidastunut, mutta hyvin porskuttaa)..
    Kummasti vaikuttaa tämä nykyinen aika olevan SD-aikaa.

    Omalla kohdalla X360:n tarjonta yksinoikeuspuolella on ensi vuonna erittäin autiota. Kun tuleva valikoima on sarjaa uusi Halo, Splinter Cell ja keskinkertaisia multiplattareita, tietää että konsoli ei ole minua varten. PS3:lla alkaa luistaa vähän paremmin mutta vielä kaukana ollaan Wiistä. HD-konsolien liikkeentunnistuksesta ollaan tällä hetkellä sen verran hiljaa että on vähän vaikea uskoa sitä myötä tulevan monta kiinnostavaa peliä ainakaan alkumetreillä, jos myöhemminkään. Tähän vaivaan ei lisävarustepakkaus auta, kyllä HD-konsolien suuntausta pitää miettiä tarkemmin uudestaan jos halutaan päästä Wiin tasolle, ja siinä voi auttaa nimenomaan uudelleenmietitty konsolijulkistus.

  19. #259
    Jäsen
    Liittynyt
    May 2008
    Paikka
    Hki
    Viestejä
    3 550

    Vastaus: Xbox 360 vs PlayStation 3 -yksinoikeudet

    Wiin kohdalla itse puhuin nyt lähinnä HD-grafiikasta, en niinkään pelien laadusta, liiketunnistuksesta tms. HD-tasoiset graffat tekisivät loistavista Wii-peleistä visuaalisesti entistä parempia, mutta tusinapelit pysyvät edelleen tusinana - vain vähän paremmilla grafiikoilla. Sama hommahan se on joka konsolilla eli ei HD-graffa huonoa peliä pelasta.

    Mutta eikös Nintendo itsekin ole aika ajoin flirttaillut "Wii HD" -ajatuksella? Itse miellän, että lähivuosina Wii varmaan päivittyy HD-aikaan.. Tai tuleeko sitten kokonaan uusi konsoli?
    PS3, Xbox 360, Wii - PSP 2000, DSi - MacBook, iPhone 4S - Sony 52" LX900 3D http://ps3.ign.com/articles/106/1065653p1.html
    "Video games are bad for you? That's what they said about rock and roll." -Shigeru Miyamoto

  20. #260
    Jäsen Mahewcoro:n Avatar
    Liittynyt
    Nov 2001
    Paikka
    Tampere
    Viestejä
    2 443

    Vastaus: Xbox 360 vs PlayStation 3 -yksinoikeudet

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Cobretti (Näytä viesti)
    Wiin kohdalla itse puhuin nyt lähinnä HD-grafiikasta, en niinkään pelien laadusta, liiketunnistuksesta tms. HD-tasoiset graffat tekisivät loistavista Wii-peleistä visuaalisesti entistä parempia, mutta tusinapelit pysyvät edelleen tusinana - vain vähän paremmilla grafiikoilla. Sama hommahan se on joka konsolilla eli ei HD-graffa huonoa peliä pelasta.

    Mutta eikös Nintendo itsekin ole aika ajoin flirttaillut "Wii HD" -ajatuksella? Itse miellän, että lähivuosina Wii varmaan päivittyy HD-aikaan.. Tai tuleeko sitten kokonaan uusi konsoli?
    Eikä hyvä peliä HD-grafiikkaa kaipaa. Nintendo on sanonut, että heidän seuraava konsolinsa tukee HD-resoluutiota, mutta ei ole luonnollisestikaan mennyt tarkempiin yksityiskohtiin. Tulevassa sukupolvessa saatetaan nähdä sellainen hassu tilanne, että HD-konsoleista ainakin toiselle tulee jo päivitys ennen kuin Wiin seuraaja astuu markkinoille, samalla sitten sillä HD:lläkin varustettuna. Nintendo varmasti tarkkailee markkinatilannetta sen kannalta, mikä on optimaalisin aika tuoda HD-konsoli markkinoille.

+ Vastaa viestiketjuun

Tämän ketjun tagit

Säännöt

  • Et voi tehdä uusia ketjuja
  • Et voi vastata viesteihin
  • Et voi lähettää liitteitä
  • Et voi muokata viestejäsi