Palaa   KonsoliFIN BBS > Yhteiset > Konsolisota

Mainos

Vastaus
 
LinkBack Ketjutyökalut Esitysmuodot
Vanha 05.09.2002, 13:45   #51
KonsoliFIN Moderaattori
[FINE]
 

Liittymispäivä: Dec 2001
Paikka: Espoo
PSN: Tonppa
Gamertag: Tonppa
Wii: 5858 1907 5214 1101
Viestejä: 3 284
Lainaus:
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan FrankNyberg
Yritin Koskenkorva 0.5l -ohjelmaa. Ei auttanut. Pahensi vaan tilannetta.
Voi ei Frank, pieleen meni!! En tainnut toitottaa toissapäivänä kunnolla Leijona 0.5l:n paremmuudesta? Koskenkorva ei ole yhteensopiva kaikkien kanssa!
__________________
Dreamcast - DS - DSi - Gamecube - GBA SP - GBM - PS3 - PSP - PSPgo - Wii - Xbox - Xbox360
Folding@home for KonsoliFIN: 986 WU's, KonsoliFINin #7 - PS3 Trophies: Level 12 (18%), Suomen #65 - X360 Gamerscore: 78 593, Suomen #34
Tonppa on offline   Reply With Quote
Mainos
Vanha 05.09.2002, 14:03   #52
Jäsen
 
FrankNyberg's Avatar
 

Liittymispäivä: Nov 2001
Paikka: Juovuksissa
Viestejä: 1 785
Lainaus:
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Tonppa
Voi ei Frank, pieleen meni!! En tainnut toitottaa toissapäivänä kunnolla Leijona 0.5l:n paremmuudesta? Koskenkorva ei ole yhteensopiva kaikkien kanssa!
Tänään tai huomenna kokeilen G&T 9.3l-ohjelmistoa. Se auttaa aina.
__________________

Alkoholi-ihminen

Pelilista (vanha)
FrankNyberg on offline   Reply With Quote
Vanha 05.09.2002, 19:28   #53
Jäsen
 

Liittymispäivä: May 2002
Paikka: Finland
Viestejä: 32
Post

taas lähettiin...
__________________
UNREAL TECHNOLOGY www.unreal-waves.cjb.net
"Complex, beautiful and awe-inspiring - it's why it's called Unreal."
Nali Lord on offline   Reply With Quote
Vanha 05.09.2002, 20:21   #54
Jäsen
 
Solid Snake's Avatar
 

Liittymispäivä: Nov 2001
Paikka: Vantaa
Viestejä: 3 275
PC pelaajat yleensä sanovat, että PC pelit ovat halpoja, joten siinä säästää rahaa. Kunnon PC:n ostaminen on isompi sijoitus kun konsolit. PC:n pelit eivät toimi kovinkaan kauaa, jos konetta ei jatkuvasti päivitä. Tykkään kyllä pelata PC:tä, kavereiden luona, mutta mielestäni PC:t on tarkoitettu ihan muuhun käyttöön, kuin pelaamiseen. Minulla ei hermot riitä PC pelaamiseen, koska haluan, maksaa sellaisista peleistä, jotka toimii. Konsolien pelitkin ovat parempia.
__________________
Äpis
Solid Snake on offline   Reply With Quote
Vanha 05.09.2002, 21:15   #55
Jäsen
 
frozen9999's Avatar
 

Liittymispäivä: Dec 2001
Paikka: vaasa
Gamertag: trancers3
Viestejä: 1 756
Rikkomukset: 1/0 (0)
Lainaus:
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Solid Snake
PC pelaajat yleensä sanovat, että PC pelit ovat halpoja, joten siinä säästää rahaa. Kunnon PC:n ostaminen on isompi sijoitus kun konsolit. PC:n pelit eivät toimi kovinkaan kauaa, jos konetta ei jatkuvasti päivitä. Tykkään kyllä pelata PC:tä, kavereiden luona, mutta mielestäni PC:t on tarkoitettu ihan muuhun käyttöön, kuin pelaamiseen. Minulla ei hermot riitä PC pelaamiseen, koska haluan, maksaa sellaisista peleistä, jotka toimii. Konsolien pelitkin ovat parempia.
jos ne on niin paljon parempia niin minka pirun takia pitaa koko ajan sitten puolustella ja keksia typeria syita etta konsoolit on parempia ja pc on huonompi
frozen9999 on nyt online   Reply With Quote
Vanha 15.09.2002, 00:45   #56
Jäsen
 
xclone's Avatar
 

Liittymispäivä: May 2002
Paikka: ottawa bronxside harbor
Viestejä: 203
Lainaus:
Lainatun viestin kirjoitti alkujaan Unreal-Hawk


Jokaisen pisteen kohdalle ei tarvitse laittaa huutomerkkiä.
im a huutomerkki MAN !
__________________
get the hell out of our galaxy, we dont need you anymore " John Sheridan"
xclone on offline   Reply With Quote
Vanha 21.09.2002, 22:44   #57
Jäsen
 
shondel's Avatar
 

Liittymispäivä: Sep 2002
Paikka: Oulu
Viestejä: 299
Exclamation Vastaus on raha

Eihän se ole kuin rahasta kiinni koko homma... eli jos pätäkkää löytyy ni ostaa vaikka koko pelikonsoli arsenaalin ja kaikki pelit mitkä saa myös konsolille kannattaa juuri konsolille ostaa, koska silloin ei tarvi kuin laiskana lämäyttää levy inekseen ja alkaa tahkoaan peliä.... mutta jos peli on vaan peeceelle ni ostaa sit pc version. Näin on kaikki ongelmat hoidettu ja ei tarvi pähkäillä sen enempää.

Mutta jos tuosta pitäis karsia niin päätyisin Xbox PC yhdistelmään, niiden yhdistelmälläkun pelaaminen onnistuu jo netissä.

ps. gc on lastenkonsoli ja ps2 on jo tekniikaltaan vanha
shondel on offline   Reply With Quote
Vanha 05.06.2009, 18:22   #58
Jäsen
 
Drunken Predatr's Avatar
 

Liittymispäivä: Apr 2009
Paikka: cyberspace
Gamertag: JRantajoki
Wii: 2766 4509 9443 9530
Viestejä: 603
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Kyllä pc pelaamisella paikkansa on, ei ehkä niin helppoa aina, ja konettakin pitää päivitellä.. pelikokemukset onkin sitten sen arvoisia, niin graafisesti kuin pelattavuuden puolesta yksinkertaisesti monipuolisempi maailma. Moni hieman ilkeästi mutta aika paikkansapitävästikkin on sanonut että nykykonsolit ovat vain tyhmistettyjä versioita pc:stä. Simulaattoripelit, vuoropohjainen strategia, monimutkaiset fps pelit, reaaliaikainen strategia, mmorpit.. tuossa nyt vain pari esimerkkiä genreistä joita a:ei nähdä paljon konsoleilla ja b: myös toimivat pc:llä hemmetisti paremmin ihan loogisten syiden vuoksi. Kuten monessa sodassa olen sanonut, ainut todellinen "voittaja" on se joka saa koettua uniikit pelielämyksen ihan jokaiselta laitealustalta. (jälleen heitän myös tämän argumenttini, ettei sen nyt jumankeuta tarvitse olla helppoa, pc harrastus on paljon laajempi kuin mitä pelkkään pelaamiseen tulee)
__________________
"Everybody's doing the claptrap! Ninja kickin' zombies for the thrill!"
Drunken Predatr on offline   Reply With Quote
Vanha 06.06.2009, 16:59   #59
KonsoliFIN Moderaattori
 
Kastle's Avatar
 

Liittymispäivä: Dec 2007
Paikka: Laukaa
Viestejä: 904
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Speksilistaukset ja suositukset löytyvät nyt ao. ketjusta, pysytään asiassa. Kiitos.

http://www.konsolifin.net/bbs/muu-ke...osituksia.html
__________________
Triplasti Taitoa | muita löpinöitäni Artikkelit-osiossa | np. Dead Space: Extraction
Kastle on offline   Reply With Quote
Vanha 14.06.2009, 18:57   #60
Jäsen
 
Ahmedd's Avatar
 

Liittymispäivä: Jun 2009
Paikka: Lappeenranta
Viestejä: 26
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Kirjotin tämän viestin eräälle toiselle foorumille;

"Ymmärrän edelleen oikein hyvin PC -pelaajien mieltymykset. Helppo, toistaalta monimutkainen yhteydenpito kavereihin ovat valtti näppäimistön suhteen. Tietyt pelit, kuten MMORPG ja hardcore -luokan strategiapelit sekä simulaattorit. FPS -pelit ovat hieman kaksijakoinen asia, mutta fakta on se, ettei konsolilla saavuteta vastaavaa nopeutta tähdätessä.

Suurin mumina käy jatkuvasti pädin kömpelyydestä sekä mahdottomasta strategiapelien pelaamisesta. Olen katsellut erillaisten pelifoorumien keskustelualueita ja huomannut, että simulaattori- ja strategiapelien alueilla on vähiten keskustelua. Onko tämä siis PC -pelaajille vain kohta mitä hyödyntää, vai olenko nyt erehtynyt? Luulempa suuresti, että suurin osa pelaa näitä massiivisia FPS -pelejä. Pädit taas haukutaan maanrakoon pelissä kuin peleissä. Jos jokin peli PC:llä on aivan suhteettoman kömpelö, ei auta muu kuin vetää kortti hihasta ja vika onkin yllättäen konsoleiden suorastaan paskojen pädien ansiosta. Itse henkilökohtaisesti testanneena Assassin's Creedia ja Mirror's Edgea molemmilla alustoilla, miellän enemmän pädien puoleen. Lisäksi, molemmissa peleissä on aivan samat ominaisuudet ja pädeissäkin on saatu kaikki mahtumaan, vaikka pari nappulaa toimiikin toimimattomana. Jos tarve vaatii, aina voidaan hyödyntää jokaista nappulaa vaikka kaksikin kertaa erillaisilla näppäinyhdistelmillä. Tämän ei pitäisi olla vielä mitään suhteutettuna PC:n massiiviseen näppäimistöön, jossa useimmissa peleissä vaaditaan todellakin ohjekirjaa viereen muistuttamaan pahimmissa action -kohdissa näppäimien merkitystä. Jokainen kuitenkin taplaa tavallaan, itse miellän ohjauksen konsoleilla.

FPS -pelit, oi tätä kuninkuusluokkaa. Tällä alueella internet -pelaamisen takia jaksaa pelata pelaaja kuin pelaaja. Tässä PC ottaa suvereenin voiton, ainakin tähtäyksen nopeudesta ja mukavuudesta. Mutta mielestäni konsoleillakin on hyviä puolia pädin puolesta FPS -peleissä. Ensinäkin kaikki lähtevät samalta viivalta, joka tekee kammpailusta entistä enemmänkin tasaisempaa ja mielekkäämpää. Toiseksi, tasaisuuden ansiosta kukaan tuskin sortuu huijausohjelmia käyttämään, mutta eihän konsoleilla sellaisia olekkaan? Kolmanneksi, markkinoilla alkaa olemaan FragFX ja EdgeFX jotka tarjoavat hiireenkin tottuneille mahdollisuuksia pärjätä. Silti PC:llä on pelaaminen ilman erillisiä härpäkkeitä pelaaminen hauskempaa, tämäkin tuli konsolimiehen suusta.

Vielä tästä PC:n kytkettävyydestä televisioon ja sen lisäohjaimista. Moni kertoo kytkenneensä PC:nsä Full-HD -televisioonsa ja soveltaneensa pädin koneeseen kiinni. Aivan, toimii, paria seikkaa lukuunottamatta. Näytönohjaimen pitää olla uusimmasta päästä pelatakseen parhaimmalla resoluutiolla, jotta edes saataisiin tästä kytkennästä jotain irti. Toiseksi, mikään PC:lle tullut pädi ei taida sisältää liikeohjausta. Konsoleilla televisioon kytkeminen on myös helpompaa ja toimintavarmempaa, yhdellä piuhalla televisioon ja olet valmis.

Rauta on asia mistä suurin osa puhuu. Ovatko grafiikat todellakin nyt se avainkysymys? Minne jää kaikki pelattavuus, hauskuus ja muut oleelliset seikat? Mielestäni tämä kaava kuvaa oikein hyvin grafiikkatasoja: "High-END PC> Konsolit > Average PC". Average PC:llä tarkoitetaan perheiden yhteistä tietokonetta, pakettikoneita. Niistä yleensä maksetaan maltaita, ostajan luulteessa olevan koneen kauhea tehopommi. Tosini käy, kun laittaa pelin sisään ja katsastelee pelin grafiikka-asetuksia. Huomattavasti pienempi osa pelaajista taas kasaa oman tietokoneensa räätälödyin ominaisuuksin ja hinta-laatusuhde nousee huomattavasti. Mielestäni 400-500 itsekootusta koneesta kertoo hyvin tietokoneen olevan keskiverto -luokkaa, tilattiin rauta vaikka Saksasta tai Ruotsista. 600 menee jo ohi konsoleiden, mutta senhän huomaa jo konsoleiden omistakin hinnoista. PS3:sta saa jo alle kolmensadan ja Xboxin sitäkin halvemmalla. Hinta-laatusuhde huippua ja noilla todellakin pelaillaan seuraavaan sukupolveen asti. Halvempikin PC menee konsoleiden ohi, konsolin iän ollessa loppumetreillä, ennen uuden konsolisukupolven tuloa. Itse henkilökohtaisesti toivon ja uskon, että ensi sukupolven konsoleissa olisi mahdollisesti tulossa idioottivarmat ja helpot päivitettävyyssysteemit, joka toimisi periaatteella; "Ruuvi auki, vanha osa pois, uusi sisään, ruuvi kiinni.". Tällä pystyttäisiin pidentämään konsolin elinikää huomattavasti ja grafiikkakin olisi ehkä PC:n tasolla. Tämä siis oma märkä uneni, teilla todennäköisesti omanne.

Kiitos."
__________________
PC: Fujitsu-Siemens Xa 2528:::GeForce 8600M GS 256mb, 4GB 800Mhz, AMD Turion @ 2.0GHz, 320GB, 17"
Konsolit: Playstation 1, Playstation 2, Playstation 3 80GB, Ratti: Logitech Driving Force GT, Luuri: Nokia N95 8Gb
Ostoslista: Xbox360, 1TB ulkoinen kovalevy
Ahmedd on offline   Reply With Quote
Vanha 16.06.2009, 01:47   #61
Jäsen
 
Ahmedd's Avatar
 

Liittymispäivä: Jun 2009
Paikka: Lappeenranta
Viestejä: 26
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Tässä vielä linkki, jos joku haluaa vielä tarkastella tuota aihetta tarkemmin. Kaikki hauskuus alkaa vasta toisen sivun puolivälissä.
__________________
PC: Fujitsu-Siemens Xa 2528:::GeForce 8600M GS 256mb, 4GB 800Mhz, AMD Turion @ 2.0GHz, 320GB, 17"
Konsolit: Playstation 1, Playstation 2, Playstation 3 80GB, Ratti: Logitech Driving Force GT, Luuri: Nokia N95 8Gb
Ostoslista: Xbox360, 1TB ulkoinen kovalevy
Ahmedd on offline   Reply With Quote
Vanha 09.07.2009, 10:11   #62
Jäsen
 
Drunken Predatr's Avatar
 

Liittymispäivä: Apr 2009
Paikka: cyberspace
Gamertag: JRantajoki
Wii: 2766 4509 9443 9530
Viestejä: 603
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

En ny viittii uutakaan topikkia tehdä ja tää nyt tavallaan sopii näihin hankinta asioihinkin.. eli..

Nyt olis sitten Pleikka kolmonenkin myyty, ja pc päivitetty.. aika palata taas arkeen niin sanotusti. Hauskaa oli kokea taas tämänkin sukupolven konsolit, vaikka ei ne niin pitkään sitten jaksanutkaan kiinnostaa, niin monia kiinnostavia pelejä tuli pelailtua. Ainoat pelit mitkä enää saattaa saada uusiksi konsoleita hankkimaan on Forza3 ja Gran Turismo 5. Kiitos konsolifinin väelle mukavista kaupoista, väittelyistä ja peliseurasta.
*Kiittää ja kumartaa*

Takaisin sitten kun taas jotain todella kiinnostavaa konsolirintamalla saa ostoksille.
__________________
"Everybody's doing the claptrap! Ninja kickin' zombies for the thrill!"
Drunken Predatr on offline   Reply With Quote
Vanha 09.07.2009, 13:27   #63
Jäsen
 
kanbela's Avatar
 

Liittymispäivä: Apr 2004
Paikka: Varkaus
Gamertag: kanbela
Viestejä: 130
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin Drunken Predatr (Näytä viesti)

Takaisin sitten kun taas jotain todella kiinnostavaa konsolirintamalla saa ostoksille.
Ihan mielenkiinnosta, mitäs niin kiinnostavaa siellä pc-puolella nyt on että tämmöiseen ratkaisuun päädyit? MMO:t? Vai parempien resoluutioiden ja marginaalisesti parempien grafiikoitten perässäkö siirryt konsolien mukavuudesta Windowsin kanssa tuskailuun? :-P

Tarkoituksena ei ole sen ihmeemmin kyseenalaistaa ratkaisuasi mutta pc-puolella ei nähdäkseni ole tällä hetkellä mitään semmoista että itse myisin mitään konsoleita pois ja/tai päivittäisin tietokonettani sen kummemmin ja sen takia asia rupesi kiinnostamaan. Asia voi olla aivan toisin siinä vaiheessa kun The Old Republic MMO ilmestyy mutta siihen on vielä aikaa, onneksi :-)
__________________
Xbox 360 | Xbox | PC | NDS | PSP | PS2 | GP2X
Playfire-profiilini
kanbela on offline   Reply With Quote
Vanha 09.07.2009, 14:58   #64
Jäsen / [FINE]
 
Dragonfly's Avatar
 

Liittymispäivä: Sep 2006
Paikka: Tuusula, Jokela
Gamertag: Dragoni85
Viestejä: 887
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin kanbela (Näytä viesti)
Ihan mielenkiinnosta, mitäs niin kiinnostavaa siellä pc-puolella nyt on että tämmöiseen ratkaisuun päädyit? MMO:t? Vai parempien resoluutioiden ja marginaalisesti parempien grafiikoitten perässäkö siirryt konsolien mukavuudesta Windowsin kanssa tuskailuun? :-P
Aivan samaa mietin itsekin. Kun konsolin mukavuudesta on päässyt nauttimaan, oli konsolina nyt sitten XO, PS3 tai Wii, niin ei voi käsittää että miten sen jälkeen jaksaa ruveta siihen specsien tarkisteluun, pelien asennuksiin ja kopiosuojauksiin sekä komponenttien ja niiden ohjainten päivitysrumbaan.

Omaan päähän ei myöskään mahdu se, että graafinen ero voisi olla niin merkittävä tekijä että luopuu pelaamisen helppoudesta.
__________________
Pelikokoelmani - Playfire | Oma O/M/V -ketjuni
"Toisin kuin ehkä kuvittelet, videoiden kaukosäätimen stop-näppäin ei vaikuta toimintaani." - Komentaja Info
Dragonfly on offline   Reply With Quote
Vanha 09.07.2009, 16:47   #65
Jäsen
 
Drunken Predatr's Avatar
 

Liittymispäivä: Apr 2009
Paikka: cyberspace
Gamertag: JRantajoki
Wii: 2766 4509 9443 9530
Viestejä: 603
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin kanbela (Näytä viesti)
Ihan mielenkiinnosta, mitäs niin kiinnostavaa siellä pc-puolella nyt on että tämmöiseen ratkaisuun päädyit? MMO:t? Vai parempien resoluutioiden ja marginaalisesti parempien grafiikoitten perässäkö siirryt konsolien mukavuudesta Windowsin kanssa tuskailuun? :-P

Tarkoituksena ei ole sen ihmeemmin kyseenalaistaa ratkaisuasi mutta pc-puolella ei nähdäkseni ole tällä hetkellä mitään semmoista että itse myisin mitään konsoleita pois ja/tai päivittäisin tietokonettani sen kummemmin ja sen takia asia rupesi kiinnostamaan. Asia voi olla aivan toisin siinä vaiheessa kun The Old Republic MMO ilmestyy mutta siihen on vielä aikaa, onneksi :-)
Pc pelaaja olen ollut aina, konsolipelaaja aina sillon tällöin..
Tässä nyt jotain mitkä kiinnostaa ja pelaan pc:llä: Armed Assault 2, monenlaiset simulaatiot (Silent Hunter, ajosimulaattorit, Il-2), vuoroaikaiset strategiat, Total War sarja, Räiskintäpelit (Crysis, Stalker, Americas Army, Far cry 2) Konsolit on tällaiselle henkeen ja vereen pc miehelle nyt vaan yksinkertaisesti liian "tyhmistettyä" pelaamista.. ja hiiri räiskintäpelissä pitää olla! Modaaminen, nannagrafiikat, pelien syvyys yms. osuvat enemmän kohteeseensa.. Kyllä minulle pc on edelleen pelaamisen kuningas, ja tuskin tulee muuttumaan tuo. Ja tuo koneen päivitys nyt ei mikään massiivinen, kelpo pelikone se oli jo ennen, kunhan nyt mainitsin senkin mihin käytin ylimääräisen rahan.. eli pc:llä olen pelannut koko ajan myös.. mutta joo, ei tästä varmaan kannata tän enempää tässä threadissa, meitä pelaajia on moneksi, toinen tykkää venäläisistä taide-elokuvista siinä missä toinen tykkää Hollywood actionista.


ps.MMO peleihin ja Reaaliaikaisiin naksuihin en koske kirveelläkään!

EDIT:Lisättäköön vielä että sellaiselle joka kunnolla hallitsee pc:n niin ei se kyllä millään muotoa tuskailua ole.
__________________
"Everybody's doing the claptrap! Ninja kickin' zombies for the thrill!"
Drunken Predatr on offline   Reply With Quote
Vanha 09.07.2009, 16:52   #66
Jäsen
 
Drunken Predatr's Avatar
 

Liittymispäivä: Apr 2009
Paikka: cyberspace
Gamertag: JRantajoki
Wii: 2766 4509 9443 9530
Viestejä: 603
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin Inertia (Näytä viesti)
Yksi hyva esimerkki jalleen siita kuinka pelaaminen voi olla hankalaa PC:lla.

Konsolilla pelaaminen on huomattavasti vaivattomampaa, helpompaa ja nopeampaa.
7 vuotta vanha esimerkki...

Pc pelaaminen on sellaiselle joka osaa kohtuu helppoa nykypäivänä.. ja valovuosia konsolipelejä syvempiä pelikokemuksia. Konsoleilla on toki paikkansa, rennon pelaamisen maailmassa.
__________________
"Everybody's doing the claptrap! Ninja kickin' zombies for the thrill!"
Drunken Predatr on offline   Reply With Quote
Vanha 09.07.2009, 17:13   #67
Jäsen
 

Liittymispäivä: May 2008
Paikka: Hki
Viestejä: 889
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Itse tuskin pystyisin pelaamaan mitään FPS etc pelejä enää näppäimillä ja hiirellä, joten taitaa olla tässä(kin) vahvasti makuasiat mukana. Muutenkin jäänyt kauhukuvia noista vanhoista tietsikka-räiskinnöistä netissä, joissa vauhti on ihan he-**-ve-tin kova koko ajan. Ei enää, kiitos. Toisaalta, ekat Doomit ja muut tuli pelattua systerin miehen tietsikalla (maksoi silloin maltaita) ja niistä on kyllä jäänyt sitten vain hyvät muistot (toisaalta pelasin vain "yksinpeliä"). Eli räiskinnät mulle ehdottomasti konsolilla (noh, ja muutkin pelit.. ).

Toisaalta sitten strategiat, simut yms toimii varmasti asteen paremmin tietsikalla, ainakin jos peliä ei ole varta vasten suunniteltu konsoleille (kuten ainakin "Halo Wars").

Eli olisiko tässä se kuuluisa "molempi parempi"-juttu.
__________________
PS3, Xbox 360, Wii - PSP 2000, DSi - MacBook, iPhone 3G S (32 gb) http://ps3.ign.com/articles/106/1065653p1.html
Cobretti on offline   Reply With Quote
Vanha 09.07.2009, 18:22   #68
Jäsen
 
Drunken Predatr's Avatar
 

Liittymispäivä: Apr 2009
Paikka: cyberspace
Gamertag: JRantajoki
Wii: 2766 4509 9443 9530
Viestejä: 603
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin Cobretti (Näytä viesti)

Eli olisiko tässä se kuuluisa "molempi parempi"-juttu.
Näinhän se on.
__________________
"Everybody's doing the claptrap! Ninja kickin' zombies for the thrill!"
Drunken Predatr on offline   Reply With Quote
Vanha 10.07.2009, 08:33   #69
Jäsen
 
Burana's Avatar
 

Liittymispäivä: Dec 2001
Paikka: Oulu
Viestejä: 327
Lähetä viesti Messengerin välityksellä: Burana
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Onhan nuo konsolipelaaminen keskimäärin paljon vaivattomampaa. Pelien sisältöön mitenkään kantaa ottamatta. Mutta kovan kolauksen tälle helppoudelle on kyllä tehnyt ainakin PS3:lla pelien asentaminen. Oli mukavan leppoinen ilta tässä tovi sitten ja ajattelin että korkkaanpa nyt tuon hyllyssä odotelleen Call of Duty: World at Warin. Hetken jo ehdin mukavasti loikoilla sohvalla löhöasennossa pelin käynnistymistä odotellen, kunnes kävi ilmi, että peli vaatii päivityksen! Se siitä helppoudesta ja vaivattomuudesta!

Toki tuon olisi saanut kierrettyä puukottamalla nettiyhteydet poikki, mutta kun pelataan niin pelataan eikä aleta säätämään. Vaihtui sitten leffaillaksi tuokin harva hetki jolloin olisi voinut pelata. Saisivat edes tarjota vaihtoehdon tuon päivityksen lataamiselle, selkeästi ilmoittaen että PS3 ei päästä kyseistä peliä nettiin ilman päivitystä, muuten onnistuu pelaaminen.
__________________
Buzz-visani
Burana on offline   Reply With Quote
Vanha 10.07.2009, 08:41   #70
Jäsen / [FL]
 
Foxi's Avatar
 

Liittymispäivä: Jan 2005
Paikka: Jyväskylä
PSN: Foxix
Viestejä: 1 084
Lähetä viesti Messengerin välityksellä: Foxi
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin Burana (Näytä viesti)
Onhan nuo konsolipelaaminen keskimäärin paljon vaivattomampaa. Pelien sisältöön mitenkään kantaa ottamatta. Mutta kovan kolauksen tälle helppoudelle on kyllä tehnyt ainakin PS3:lla pelien asentaminen. Oli mukavan leppoinen ilta tässä tovi sitten ja ajattelin että korkkaanpa nyt tuon hyllyssä odotelleen Call of Duty: World at Warin. Hetken jo ehdin mukavasti loikoilla sohvalla löhöasennossa pelin käynnistymistä odotellen, kunnes kävi ilmi, että peli vaatii päivityksen! Se siitä helppoudesta ja vaivattomuudesta!

Toki tuon olisi saanut kierrettyä puukottamalla nettiyhteydet poikki, mutta kun pelataan niin pelataan eikä aleta säätämään. Vaihtui sitten leffaillaksi tuokin harva hetki jolloin olisi voinut pelata. Saisivat edes tarjota vaihtoehdon tuon päivityksen lataamiselle, selkeästi ilmoittaen että PS3 ei päästä kyseistä peliä nettiin ilman päivitystä, muuten onnistuu pelaaminen.
Heh, aika pahasti kompastui sinun leppoisa peli-iltama.. Ja sen ratkaisunhan kerroit jo itsekkin; kirjaudu ulos. Parempia pelikokemuksia jatkossa!
Foxi on offline   Reply With Quote
Vanha 10.07.2009, 12:04   #71
Jäsen
 
Hinin's Avatar
 

Liittymispäivä: Dec 2007
Paikka: Oulunlääni
Viestejä: 1 197
Vastaus: Pelikonsolia hankkimassa: PS3 vai Xbox 360?

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin Drunken Predatr (Näytä viesti)

EDIT:Lisättäköön vielä että sellaiselle joka kunnolla hallitsee pc:n niin ei se kyllä millään muotoa tuskailua ole.
Ja mitenhän tuntuu että kaverini joka on tietotekniikan insinööri, tuskailee toisinaan koneensa takia. Kyllä se aina pc-puolella on sitä tappelua, toki toisille se tappelu on itsestään selvää ja helpompaa kun tietää mitä pitää tehdä. Toki joskus jotakin saa toimimaan ilman tappeluakin, se myönnettäköön.

Sorry ot.
__________________
"Auktoriteettiusko lisääntyy luovien voimien vähentyessä." -Friedrich Nietzsche
Hinin on offline   Reply With Quote
Vanha 10.07.2009, 12:23   #72
Jäsen
 

Liittymispäivä: Nov 2008
Paikka: Jyväskylä
PSN: anza1
Gamertag: Anza1
Viestejä: 72
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin Burana (Näytä viesti)
Onhan nuo konsolipelaaminen keskimäärin paljon vaivattomampaa. Pelien sisältöön mitenkään kantaa ottamatta. Mutta kovan kolauksen tälle helppoudelle on kyllä tehnyt ainakin PS3:lla pelien asentaminen. Oli mukavan leppoinen ilta tässä tovi sitten ja ajattelin että korkkaanpa nyt tuon hyllyssä odotelleen Call of Duty: World at Warin. Hetken jo ehdin mukavasti loikoilla sohvalla löhöasennossa pelin käynnistymistä odotellen, kunnes kävi ilmi, että peli vaatii päivityksen! Se siitä helppoudesta ja vaivattomuudesta!

Toki tuon olisi saanut kierrettyä puukottamalla nettiyhteydet poikki, mutta kun pelataan niin pelataan eikä aleta säätämään. Vaihtui sitten leffaillaksi tuokin harva hetki jolloin olisi voinut pelata. Saisivat edes tarjota vaihtoehdon tuon päivityksen lataamiselle, selkeästi ilmoittaen että PS3 ei päästä kyseistä peliä nettiin ilman päivitystä, muuten onnistuu pelaaminen.
Saanen kysyä, että mikä tässä nyt ongelmana? Pelin käynnistyminen kesti sen minuutin verran enemmän ensimmäisellä käynnistyskerralla..? PS3-peleihin on vielä osaan ympätty pakollinen asennus, joten ei se pelinautinto voi olla noin pienestä kiinni vaikka olisi kuinka ADHD-tapaus...

Tietty päivitys saisi olla valinnainen Xbox Liven tyyliin, mutta ainakin allekirjoittaneella PS3-pelipäivitykset ovat valuneet vauhdikkaasti ilman sen kummempia odotteluja. Käyttöjärjestelmäpäivitykset sitten ovatkin toinen juttu, niiden kanssa menee reilusti enemmän aikaa vrt. boksin puolella.

PC-puolellahan tuota käytön helppoutta ei tulla koskaan (?) saavuttamaan, sillä kokoonpano-yhdistelmiä on yksinkertaisesti liian monia. Rajapinnoillahan noita yhteensopivuusongelmia voidaan vähentää, mutta ongelmia esiintyy niin kauan ennenkuin rauta on riittävän pitkälle standardisoitua. Sitä odotellessa täällä pelaillaan pääosin konsoleilla, PC saa hoitaa strategiapelit ja MMO:t.
Anza1 on offline   Reply With Quote
Vanha 10.07.2009, 14:13   #73
Jäsen
 

Liittymispäivä: May 2008
Paikka: Hki
Viestejä: 889
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Itse en (myöskään) ymmärrä tuota vastustusta konsolipelien installoimiseen. Esim. Xbox 360:n installointi-mahdollisuus oli suoraan sanottuna taivaan lahja ainakin mulle, sillä jo vakavasti pohdin koko konsolin myymistä sen (levynluku)metelin takia... PS3:lla vastaavaa melua ei ole (tosin sitten tiettyä "puhinaa" kuuluu tuulettimista muuten vain - ei se hiljainen ole), mutta eipä se installointi silläkään pahemmin haittaa.

Päivityksiä kieltämättä tulee nykyään aika paljon ja välillä hiukan jurppii niitä odotella (varsinkin kun pieniin nettipeleihin niitä tulee myös tasaiseen tahtiin), mutta ainakin minusta on parempi juttu pelata esim. vähemmän "bugisempaa" peliä (uuden päivityksen jälkeen) tms, kuin jättää 5-15 min päivitys väliin (kaipa tuohon aikaan vaikuttaa myös nettiyhteyden nopeus) sen takia etten "jaksa odottaa"..

Mutta kaikki taaplaa tyylillään.
__________________
PS3, Xbox 360, Wii - PSP 2000, DSi - MacBook, iPhone 3G S (32 gb) http://ps3.ign.com/articles/106/1065653p1.html
Cobretti on offline   Reply With Quote
Vanha 10.07.2009, 14:56   #74
Jäsen
 
Naukkis's Avatar
 

Liittymispäivä: Jul 2007
Paikka: Oulu
PSN: Rampe
Viestejä: 549
Lähetä viesti Messengerin välityksellä: Naukkis
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Minua itseäni ei häirinnyt ollenkaan että oliko joku päivitys ladattavissa kun peliin käynnistin. Pistin lataukseen, aikaa meni enintään 2 min (yleensä alle 1 min), joten eipä tuo maailmaa kaada. Nettiyhteys on 24/1 megaa ja myöskin käyttöjärjestelmäpäivitykset tulivat AINA kohtuu nopeaan. En koskaan ole kokenut hidasteluja mitä täällä ovat jotkut kokeneet. Ehkä johtuu siitä etten ole ladannut niitä juuri silloin ilmestymisaikaan koskaan.

Pelien installointi ärsytti eniten. Tyyliin MGS4, jossa asenneltiin joka chapteria ennen. Se ei haitannut jos asennus sujui nopeaa mutta joskus kun on sen yli 10 min kestänyt niin ei se hyvältä tuntunu.
__________________
NYT: Modern Warfare 2, Uncharted 2, NHL 10
OSTOLISTALLA: Gran Turismo 5, God of War 3, Heavy Rain

PS2-pelejä myynnissä TÄÄLLÄ
Naukkis on offline   Reply With Quote
Vanha 10.07.2009, 15:39   #75
Jäsen
 

Liittymispäivä: May 2008
Paikka: Hki
Viestejä: 889
Vastaus: PC vs. konsolit - pelaamisen vaivattomuus

Lainaus:
Viestin lähetti alunperin Naukkis (Näytä viesti)
Pelien installointi ärsytti eniten. Tyyliin MGS4, jossa asenneltiin joka chapteria ennen. Se ei haitannut jos asennus sujui nopeaa mutta joskus kun on sen yli 10 min kestänyt niin ei se hyvältä tuntunu.
Kyllähän se joskus voi ärsyttää, mutta ainakin itse tykkään pitää breikkejä (ja muutenkin pelata eri päivinä monesta syystä), joten joku MGS4:n (väli)installointi antoi vain mahiksen käydä veskissä, ottaa kuppi kahvia tms. Tavallaan se katkaisi pelaamisen "sopivasti".

Toisaalta itsellä pelejä on niin p**keleesti, ettei kaikkea ehdi pelata mitenkään heti kun peli luukusta kotiin romahtaa. Eli pieni odottelu ylipäänsä ei tunnu missään enää.
__________________
PS3, Xbox 360, Wii - PSP 2000, DSi - MacBook, iPhone 3G S (32 gb) http://ps3.ign.com/articles/106/1065653p1.html
Cobretti on offline   Reply With Quote
Vastaus

Ketjutyökalut
Esitysmuodot





Säännöt
Et voi tehdä uusia ketjuja
Et voi vastata viesteihin
Et voi lähettää liitteitä
Et voi muokata viestejäsi

BB code is Päällä
Hymiöt ovat Päällä
[IMG] koodi on Päällä
HTML-koodi on pois päältä
Trackbacks are Päällä
Pingbacks are Päällä
Refbacks are Päällä



Kaikki kellonajat ovat GMT +2. Kello on nyt 17:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2010, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.1
Miten sinä käytät vapaa-aikasi? - Copyright © KonsoliFIN