Tervetuloa KonsoliFINin keskustelufoorumille!


Mikäli sinua kiinnostaa...


  •  » Pelaaminen konsoleilla

  •  » Keskustelut peleistä, laitteista ja niihin liittyvistä ilmiöistä

  •  » Peliseuran löytäminen verkkopeleihin sekä turnauksiin osallistuminen

  •  » Pelien myyminen, ostaminen ja vaihtaminen


...olet päätynyt oikeaan paikkaan.


Ennen kuin pystyt kirjoittamaan viestejä, pitää sinun rekisteröityä.


P.S. Rekisteröityneet jäsenet välttävät myös melkein kaikki mainokset.




+ Vastaa viestiketjuun
Sivu 1 / 3 123 ViimeinenViimeinen
Näytetään tulokset 1 - 20 / 47

MAG FAQ

Tämä on keskustelu MAG FAQ, MAG Alokasleiri alueella, joka on osa-alue Yhteisö - MAG alueella: MAG yleinen FAQ Q: Voinko luoda hahmon jokaiseen joukkioon samaan aikaan ja vaihdella niiden välillä? A: Voit ostaa uusia hahmopaikkoja ...

  
  1. #1
    KonsoliFIN Toimitus hartzu:n Avatar
    Liittynyt
    Mar 2007
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    4 984
    Gamer IDt

    PSN ID: Haraldo

    MAG FAQ

    MAG yleinen FAQ

    Q: Voinko luoda hahmon jokaiseen joukkioon samaan aikaan ja vaihdella niiden välillä?
    A: Voit ostaa uusia hahmopaikkoja PSN-Storesta. Uudet hahmopaikat ovat kuukausimaksullisia. Normaalisti yhdellä PSN tunnuksella voi olla vain yksi hahmoprofiili käytössään. Joukkoa voi vaihtaa kun saavuttaa ylimmän tason (70) nykyisessä joukossaan, ja valitsee ns- Veteraani tilan (Veteran mode).
    Q: Onko MAG:ssä yksinpeliä?
    A: Ei ole. MAG on yksinomaan verkkomoninpeli.
    Q: Tukeeko peli jaetulla ruudulla pelaamista?
    A: Ei tue.
    Q: Mikä on klaaniaula ja miten sinne pääsee?
    A: Pelissä on kaksi erillistä klaani-näkymää. Yhteisö/Community-valikon kautta pääsee näkemään klaanin jäsenlistan ja ketkä ovat on-line parhaillaan. Tämän kautta voi muodostaa 8 hengen ryhmiä/squadeja. Varsinainen klaani-lobby löytyy erikseen pelin Kentälle/Deploy-valikosta, josta valitaan Klaani-aula/Clan-deployement. Tämän kautta liityt klaani-aulaan ja pääset sen kautta samaan peliin ryhmään/osastoon muiden jäsenten kanssa ilman, että erikseen tarvitsee koota ryhmiä. Tässä aulassa toimii myös voice-chat.
    Q: Onko MAG:ssä ajoneuvoja?
    A: Joissain pelimuodoissa on käytettävissä ajoneuvoja, mutta esim. tankkeja ei ole käytössä. APC toimii myös liikkuvana paluupisteenä (spawn point). Ilmavoimat ovat myös edustettuna, mutta vain taktisena tukijoukkona ts. pelaaja ei pääse itse ilma-aluksia ohjaamaan.
    Q: Onko väliä valitsenko joukokseni Valorin, Ravenin vai S.V.E.R.:n?
    A: Periaatteessa ei, mutta valittuasi joukon et voi sitä jälkikäteen vaihtaa menettämättä siihen asti saamiasi kokemuspisteitä ennenkuin saavutat ylimmän kokemustason. Joukko kannattaa valita sen perusteella mistä uskoo löytävänsä parhaiten peliseuraa, eli samasta joukosta kuin pelikaveritkin. KonsoliFIN MAG-klaani toimii kaikkien joukkojen riveissä, joten Suomalaista peliseuraa löydät ainakin S.V.E.R.:n riveistä, joka tällä hetkellä on suosituin KonsoliFIN pelaajien keskuudessa. Eri joukkojen pelilliset erot ovat pieniä, ja pääosin kosmeettisia.
    Q: Tukeeko MAG klaaneja?
    A: Kyllä. Peli sisältää tuen klaaneille ja tarjolla on erillinen klaani-aula, josta koko klaanin voi viedä peliin kokonaisuutena. Klaanitoiminnallisuuksiin pääsee käsiksi kun on saavuttanut tason 4.
    Q: Miten säädän mikrofonin herkkyyttä? Mikrofonini ei tunnu reagoivan puheeseen.
    A: Mikrofonin herkkyyden säätämiseen löytyy kaksi paikkaa. XMB:ssä Asetukset > Lisälaiteasetukset > Audiolaitteiden asetukset sekä pelin asetuksissa mikrofonin herkkyys. Pääsääntöisesti herkkyyttä kannattaa säätää pelin oman säädön kautta ja nostaa arvo oletuksena olevasta 50:stä ensin 60:een ja tarvittaessa ylemmäksi. Älä säädä sitä liian herkäksi, sillä se saa aikaan sen, että jokainen pienikin ääni kuuluu muille pelaajille sillä päällä ollessaan mikrofoni on aina auki.
    Q: Mistä tiedän keiden puheen kuulen? Ketkä kuulevat oman puheeni?
    A: Pelaaja kuulee pääsääntöisesti vain oman 8 hengen ryhmänsä puheäänet. Pelaaja kuulee oman komppaniansa johtajan, eli OIC:n äänen. Näin johtaja voi ohjeistaa koko komppaniaa esim. etenemään tiettyyn paikkaan tietyllä hetkellä. Lisäksi pelaajan on mahdollista kuulla myös muun pelaajan, ml. vihollisen, äänen jos he ovat tarpeeksi lähellä. Sama toimii myös toisinpäin, oman äänesi kuulee vain ryhmäsi jäsenet ja välittömässä läheisyydessä olevat muut taistelijat. Ryhmänjohtajat voivat kommunikoida myös muiden ryhmänjohtajien kanssa ja komentoketjussa ylöspäin.
    Q: Miten pääsen kaverinin kanssa samaan ryhmään/squadiin?
    A: Muodosta kaveriesi kanssa (max 8 henkeä) ryhmä/group pelin Yhteisö-valikossa. Kun olette samassa ryhmässä, voi ryhmän kokoon kutsunut henkilö viedä ryhmän taisteluun yhtenä joukkona pelin Taistelukentälle/Deploy valikon kautta Klaanijäsenten kannattaa mieluummin mennä oman klaaninsa klaani-aulaan jos sellainen on klaanin upseerin toimesta tehty.
    Q: Emme pääse kaverini kanssa samalla puolelle enkä voi kutsua kaveriani ryhmään/groupiin/klaaniin. Mikä neuvoksi?
    A: Sinun ja kaverisi pitää kuulua samaan joukkoon (SVER, Valor tai Raven) voidaksenne muodostaa ryhmän ja taistella samalla puolella.
    Q: Sain kutsun ryhmään ollessasi pelissä. En kuitenkaan voi vastata kutsuun ja liittyä ryhmään. Miksi?
    A: Ryhmä-kutsuihin voi vastata vain ollessaan aulassa. Pelatessa tulleet kutsut tulevat pelin loputtua näkyviin, mutta niihin ei voi vastata (ainakaan betassa ei voinut)
    Q: Kaverini pelaa pelissä X, miten voin liittyä samaan peliin?
    A: Voit yrittää liittyä käynnissä olevaan peliin kaverisi ryhmään Yhteisö-valikosta valitsemalla kaverisi tunnuksen ja sen kohdalta "Liity peliin". Pääset mukaan jos peli ei ole täynnä, ja samaan ryhmään jos siinä on tilaa.
    Q: Onko pelissä mahdollista potkia ulos huonosti käyttäytyvät pelaajat?
    A: Kyllä, saman ryhmän sisällä on mahdollista äänestää joku pelaaja ulos pelistä.
    Q: Mikä on Veteraani tila (Veteran Mode)?
    A: Veteraani tilan voit valita kun pääset nykyisessä joukossasi tasolle 70 eli maksimitasoon. Peli tarjoaa sinulle mahdollisuutta Veteran Modeen, jolloin vaihdat uuteen joukkoon säilyttäen globaalit statistiikkasi mutta menettäen kokemuspisteet ja kokemustasot. Tunnuksesi yhteydessä näkyy Veteran-statusta osoittava merkki. Uudessa joukossa taistellessasi saat kuitenkin aina 10% bonuksen saamiisi kokemuspisteisiin, joten etenet tasoissa nopeammin. Bonus lasketaan mukaan aina pelin lopussa, ei sen aikana.
    Q: Syötettyäni ennakkotilaajana saamani koodin tai Collector's Edition mukana olleen koodin saan ladattua vain dynaamiset teemat, en uutta skiniä/suojaliivä. Mistä saan luvatut uuden skinin ja suojaliivin?
    A: Skini ja uusi suojaliivi eivät näy Store latauksena ollenkaan. Ne vain ilmestyvät peliin koodin syötön jälkeen. Uuden suojaliivin löydät varusteluettelosta nimellä "parannettu ballistinen liivi/improved ballistic vest" ja se on ballistisen liivin ja teräsliivin välissä. Uutta skiniä voit käyttää vain tämän uuden liivin kanssa. Värien nimer ovat Hazard (SVER), Spyder (Raven) ja Bulldog (Valor). Mikäli uutta liiviä ei kuitenkaan löydy, kokeile vaihtaa pelin kieli englanniksi (tai suomeksi) ja lataa teemat uudestaan. Mikäli ostit pelin ulkomailta, ei koodi välttämättä toimi kunnolla Suomen Storessa ja osa sisällöstä jää saamatta.

    Zippe Interactiven mukaan vielä ongelmia tämän kanssa kohtaavat voivat olla yhteydessä PSN-Storen tukeen, ja pyytää asiaan korjausta. Yhteystiedot löytyvät Storen "About us" osiosta.
    Q: Onko peliin tulossa ladattavaa lisäsisältöä?
    A: MAG:iin on julkaistu lisäosia, uusimpana MAG Interdiction-paketti, jossa mukana uusi pelimuoto ja karttoja, sekä versio 2.0 päivitys joka muutti pelin taito/väline puolen uudenlaiseksi. Tänä vuonna on luvassa vielä ainakin yksi isompi lisäpaketti.
    Q: Mitä toisinaan näkyvät eri väriset merkkisavut tarkoittavat?
    A: Merkkisavu näkyy paikalla, jonne joku ryhmänjohtajista on tilannut ilma- tai tykistöiskun. Sininen väri on Ravenin isku, keltainen SVER:n ja vihreä Valorin. Jos tuollainen savu ilmestyy lähettyvillesi hakeudu nopeasti suojaan, sillä muuten kuolo korjaa. Nämä siis ovat eri savuja kuin savukranaatin tai myrkkysavukranaatin aikaansaamat suuret savualueet.
    Q: Mikä on AAA/triple-A, jonne ryhmänjohtaja yrittää meitä komentaa?
    A:Kyseessä on IT-patteri, eli ilmatorjuntatykki, jolla oma joukkosi estää vihollisen ilmaiskut ja laskuvarjojoukkojen maahanlaskut. IT-patterin puolustaminen ja korjaaminen sen tuhouduttua on ensiarvoisen tärkeää puolustajille. Jos ryhmänjohtajasi antaa komennon sen korjaamiseksi tai puolustamiseksi, niin kannattaa totella.
    Q: ...
    A: ...
    Last edited by hartzu; 15.10.2010 at 13:12. Syy: hieman päivityksiä 2.0 version myötä
    "Greenpeace Say Nintendo Eat Dolphins, Kill Pandas For Sport" - Kotaku

  2. #2
    Jäsen / [FL] Psyke:n Avatar
    Liittynyt
    Mar 2004
    Paikka
    Espoo
    Viestejä
    1 367
    Gamer IDt

    Gamertag: xXPsykeXx PSN ID: Psyke

    Vastaus: MAG FAQ

    Lainaus Viestin lähetti alunperin hartzu
    A: Pelaaja kuulee ainoastaan oman 8 hengen ryhmänsä puheäänet. Lisäksi pelaajan on mahdollista kuulla myös muun pelaajan, ml. vihollisen, ääni jos he ovat tarpeeksi lähellä. Sama toimii myös toisinpäin, oman äänesi kuulee vain ryhmäsi jäsenet ja välittömässä läheisyydessä olevat muut taistelijat.
    Lisäksi pelaaja kuulee oman komppaniansa johtajan, eli OIC:n äänen. Näin johtaja voi ohjeistaa koko komppaniaa esim. etenemään tiettyyn paikkaan tietyllä hetkellä.

    Esimerkki hyödyllisestä tiedosta OIC:ltä Sabotage-pelimuodossa:

    "Meillä on A varmistettuna. Lähetin juuri teille B:hen kaksi miestä avuksi ja C:ssä ollaan valmiina. Nyt B heti haltuun niin saadaan nopea voitto." Ja niinhän siinä kävi, että nopea voitto tuli.
    "Tutkimuksessa kerrotaan, että paljon pelaavat lapset menestyvät huonommin koulussa, joutuvat tappeluihin useammin ja lihovat" -MCV UK
    Metropoli // Finnish Lions // puhdasta verkkopelaamista jo vuodesta 2003.

  3. #3
    KonsoliFIN Toimitus hartzu:n Avatar
    Liittynyt
    Mar 2007
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    4 984
    Gamer IDt

    PSN ID: Haraldo

    Vastaus: MAG FAQ

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Psyke (Näytä viesti)
    Lisäksi pelaaja kuulee oman komppaniansa johtajan, eli OIC:n äänen.
    Tosiaan, tuo oli unohtunut. Lisäsin mukaan.
    "Greenpeace Say Nintendo Eat Dolphins, Kill Pandas For Sport" - Kotaku

  4. #4
    Jäsen Multifail:n Avatar
    Liittynyt
    Jan 2010
    Paikka
    Hki
    Viestejä
    32
    Gamer IDt

    PSN ID: Multifail

    Vastaus: MAG FAQ

    Veteran Mode: An Explanation

    -Veteraani mode siis aukeaa, kun cappaa lvl 60. Uutta miestä ei saa alottaa edellisen rinnalle, vaan uus ukko aloitetaan edellisen tilalle: +10% expan kertymiseen ja veteranplakaatti. Statsit säilyvät (tapot, voitot...)

    ..eli jos aloitit SVERillä, mutta tahot tempoa kaikki mitalit kotiin joudutte vaihtamaan factionia. Ellette cappaa SVER- Valor - Raven - SVER

  5. #5
    Jäsen M-Arkku:n Avatar
    Liittynyt
    May 2006
    Paikka
    Oulu
    Viestejä
    498
    Gamer IDt

    PSN ID: Ukkosenjumala

    Vastaus: MAG FAQ

    Olisiko jollakin pistää vastineita noille eri pelimuodoille FIN-ENG-linjalla? Mulla on peli englanniksi, mutta vastaan tulee porukkaa joilla on sitten suomeksi. Menee välillä hakemiseksi groupeissa.

    Pistän tähän jo noi lontoon vastineet:

    Training
    Suppression
    Sabotage
    Acquisition
    Domination
    Directives
    PSN ID: Ukkosenjumala

  6. #6
    Jäsen Gasoil:n Avatar
    Liittynyt
    Apr 2008
    Paikka
    Hämeenlinna
    Viestejä
    252
    Gamer IDt

    Gamertag: Gaskade PSN ID: Gaskade

    Vastaus: MAG FAQ

    Training = Koulutus
    Suppression = Tuhoaminen
    Sabotage = Sabotaasi
    Acquisition = Kaappaus
    Domination = Hallinta
    Directives = Ohjeistus

  7. #7
    Jäsen
    Liittynyt
    Nov 2008
    Paikka
    Pori
    Viestejä
    31

    Vastaus: MAG FAQ

    Vaihdoin MW2:sesta nyt pelaamaan MAGia ku otti päähän se istuskelu. Kyllä vaikuttaa siltä mitä hain/odotin, mutta peli on ihan jumalattoman vaikee, tai sit oon huono. Noh kuitenkin. Mitä pelimuotoa kannattaa aloittelijan pelata? Noita perus harjoittelu otteluja oon ottanut jo jonkin verran ja ne sujuu suht hyvin, mutta kun olisi joku tehtävä niin olen aivan pihalla ja tuntuu etten saa ketään hengiltä.

  8. #8
    KonsoliFIN Toimitus hartzu:n Avatar
    Liittynyt
    Mar 2007
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    4 984
    Gamer IDt

    PSN ID: Haraldo

    Vastaus: MAG FAQ

    Lainaus Viestin lähetti alunperin buuble (Näytä viesti)
    Mitä pelimuotoa kannattaa aloittelijan pelata? Noita perus harjoittelu otteluja oon ottanut jo jonkin verran ja ne sujuu suht hyvin, mutta kun olisi joku tehtävä niin olen aivan pihalla ja tuntuu etten saa ketään hengiltä.
    Kannattaa Sabotage/Sabotaasi muotoa harjoitella aluksi, sillä siinä toiminta on vielä suht hyvin hahmotettavissa ja oman ryhmän kohteet eivät vaihtele, vaan puolustetaan/hyökätään yhtä kohdetta.

    Siinä puolustaja puolustaa aluksi kohteita A ja B, jotka hyökkääjä puolestaan yrittää vallata. Jos hyökkääjä onnistuu perääntyy puolustaja kohteelle C ja hyökkäys kohdistuu sitä vastaan. Jokaisella ryhmällä on asetettuna oma kohde (A tai B), ja se näkyy vilkkuvana ikonina ruudullasi.
    "Greenpeace Say Nintendo Eat Dolphins, Kill Pandas For Sport" - Kotaku

  9. #9
    Jäsen
    Liittynyt
    Feb 2009
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    813

    Vastaus: MAG FAQ

    Mites muuten noita ilmaiskuja voi käyttää? Esim noita myrkkykaasuja sun muita?

  10. #10
    KonsoliFIN Toimitus hartzu:n Avatar
    Liittynyt
    Mar 2007
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    4 984
    Gamer IDt

    PSN ID: Haraldo

    Vastaus: MAG FAQ

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Heppux007 (Näytä viesti)
    Mites muuten noita ilmaiskuja voi käyttää? Esim noita myrkkykaasuja sun muita?
    Niitä voi käyttää vain acquisition ja domination pelimuodoissa, ja vain ryhmän/joukkueen/pataljoon komentajien toimesta. Ne tilataan erikoiskyvyt menusta, joka löytyy d-padistä. Ilmaiskut eivät myöskään onnistu, jos vihollisen ilmatorjunta on toimintakunnossa.
    "Greenpeace Say Nintendo Eat Dolphins, Kill Pandas For Sport" - Kotaku

  11. #11
    Jäsen
    Liittynyt
    Apr 2008
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    1 186
    Gamer IDt

    PSN ID: Azerach

    Vastaus: MAG FAQ

    Lainaus Viestin lähetti alunperin hartzu (Näytä viesti)
    Niitä voi käyttää vain acquisition ja domination pelimuodoissa, ja vain ryhmän/joukkueen/pataljoon komentajien toimesta. Ne tilataan erikoiskyvyt menusta, joka löytyy d-padistä. Ilmaiskut eivät myöskään onnistu, jos vihollisen ilmatorjunta on toimintakunnossa.
    Tuota d-padin käyttöä en suosittelisi, vähän epätarkka pidemmille matkoille ja siinä on se vaarana että joku juoksee juuri silloin edestä kun painat R1 ja ilmaisku tuleekin omaan niskaa Kannattaa käyttää sitä mappia (select) ja R1:llä siirtyy komentoihin. Nuo iskut voi tilata minne vaan kartalla, eli jos tuntuu että joku squadi ei pärjää omalla rintamallaan niin heidän urakkaa voi helpottaa pommittamalla heidän kohdesektoria.

  12. #12
    Jäsen Ramtoi:n Avatar
    Liittynyt
    Feb 2010
    Paikka
    Salo
    Viestejä
    536
    Blogahduksia
    52
    Gamer IDt

    Gamertag: Ramtoi PSN ID: Ramtoi

    Vastaus: MAG FAQ

    Onko kukaan löytänyt listaa eri aseista ja tarvikkeista (painoineen) ?
    Trophylistahan on julkistettu.
    - the 11. parhaan mag pelaajan teurastaja ja naatilla 9 henkeä -
    Old Gamers' Society - Tosipelaamisesta tosi vanhoille pelaajille || Youtube/MrRamtoi || Paapan Jaarituksia

  13. #13
    Jäsen
    Liittynyt
    Feb 2010
    Paikka
    Häusjärvi
    Viestejä
    31
    Gamer IDt

    PSN ID: Janksi

    Vastaus: MAG FAQ

    Ei kai niiden kamojen painoo ole missään ilmotettu.

  14. #14
    Jäsen / [LDM] undermate:n Avatar
    Liittynyt
    Jul 2008
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    791
    Gamer IDt

    PSN ID: undermate

    Vastaus: MAG FAQ

    Lista aseiden, kykyjen ja tarvikkeiden kustannuksista:

    Assault:
     

    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus
    (Aseet järjestyksessä S.V.E.R/Raven/Valor)

    Tier 1.
    Reload Speed: 1 piste
    Fore-grip: 2 pistettä, 200c
    Reflex Sight: 2 pistettä, 100c

    Tier 2.
    AR(AG-94/ATAC 2000/SFCR-LW): 3 pistettä, 700c
    Improved Stability: 1 piste
    Bipod: 2 pistettä, 200c

    Tier 3.
    Steady Aim: 2 pistettä
    4X Optical Sight: 2 pistettä, 200c

    Tier 4.
    BR(AK-103/R-553/SFCR-HW): 5 pistettä, 800c
    Suppressor: 2 pistettä, 200c

    Tier 5.
    GL. Reload Speed: 1 piste
    Grenade Launcher: 5 pistettä, 400c

    Personal Defence
     
    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus
    (Aseet järjestyksessä S.V.E.R/Raven/Valor)

    Tier 1.
    Reload Speed: 1 piste
    Swap Speed: 1 piste

    Tier 2.
    PDW(Kurtis 45ACP/KP7/Hollis MP): 3 pistettä, 300c
    Re-fire Time: 2 pistettä

    Tier 3.
    Suppressor: 2 pistettä, 200c
    (Knives)Improved Swipe Speed: 2 pistettä

    Tier 4.
    (Knives)Expanded Reach: 2 pistettä

    Athleticism
     
    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus

    Tier 1.
    Impact Damage Resistance: 1 piste
    Improved Shot Detection: 1 piste
    Improved Sprint Recovery: 1 piste

    Tier 2.
    Advanced Paratrooper: 2 pistettä
    Improved Stealth: 2 pistettä
    Increased Endurance: 2 pistettä

    Tier 3.
    Chemical Damage Resistance: 4 pistettä
    Explosive Damage Resistance: 4 pistettä

    Tier 4.
    Increased Health: 5 pistettä

    Close Quarters
     
    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus
    (Aseet järjestyksessä S.V.E.R/Raven/Valor)

    Tier 1.
    Reload Speed: 2 pistettä
    SMG(Vipera-2/F90/KP5): 3 pistettä, 400c

    Tier 2.
    Improved Stability: 2 pistettä
    Reflex Sight: 2 pistettä, 100c

    Tier 3.
    Shotgun(T-195/Boudini 12 Gauge/12 Gauge Pump): 5 pistettä, 600c
    Suppressor: 2 pistettä, 200c

    Electronics
     
    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus

    Tier 1.
    Acoustic Locator: 2 pistettä, 200c

    Tier 2.
    Explosives Detector: 2 pistettä, 600c

    Tier 3.
    Sensor Jammer: 3 pistettä, 400c

    Tier 4.
    Motion Sensor: 5 pistettä, 800c

    Marksman
     
    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus
    (Aseet järjestyksessä S.V.E.R/Raven/Valor)

    Tier 1.
    4X Optical Sight: 2 pistettä, 200c
    Reload Speed: 1 piste
    Fore Grip: 2 pistettä, 200c

    Tier 2.
    Sniper Rifle(S-98/Janas SWS/L96AW): 3 pistettä, 800c
    Bipod: 2 pistettä, 200c

    Tier 3.
    High Power Scope: 2 pistettä, 400c
    Steady Aim: 2 pistettä

    Tier 4.
    Improved Sniper Rifle(AGVK/AM50/Rollins LRSS): 5 pistettä, 1000c
    Suppressor: 2 pistettä, 200c

    Tier 5.
    Variable Power Scope: 2 pistettä, 500c

    Heavy
     
    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus
    (Aseet järjestyksessä S.V.E.R/Raven/Valor)

    Tier 1.
    Reload Speed: 1 piste
    Bipod: 2 pistettä, 200c
    Reflex Sight: 2 pistettä, 100c

    Tier 2.
    RL. Reload Speed: 1 piste
    Rocket Launcher(Lock On): 5 pistettä, 1000c
    Fore Grip: 2 pistettä, 200c

    Tier 3.
    Improved Stability: 3 pistettä
    MMG(PKP MG/KP45 MG/MK43 Mod1): 5 pistettä, 800c


    Explosives
     
    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus

    Tier 1.
    Anti-Personnel Mine: 2 pistettä, 800c
    Advanced Grenades: 1 piste

    Tier 2.
    Anti-Tank Mine: 2 pistettä, 600c
    Advanced Explosives: 1 piste

    Tier 3.
    Poison Gas Grenade: 3 pistettä, 600c


    Support
     
    Ase/tavara/kyky-tarvittavat pisteet-kustannus

    Tier 1.
    Medical Kit: 2 pistettä, 1000c
    Improved Repairing: 1 piste

    Tier 2.
    Resuscitation: 2 pistettä
    Improved Healing: 3 pistettä

    Tier 3.
    Improved Resuscitation: 5 pistettä

    Muut:
     
    Repair Kit: 1000c
    First Aid Kit: 600c
    Smoke Grenade: 300c
    Frag Grenade: 400c
    Singot: 400c
    Pistoolit: 100c

    Armorit:
    Mesh: 200c
    Reinforced: 600c
    Heavy: 1000c
    [LtK] PS3-pelit: BF3, COD:MW2, GT5, SOCOM: Special Forces, Far Cry 2, PES2011, Orange Box, Mirror's Edge, NHL10, LBP, BF1943, MAG, Dark Souls, F12010

  15. #15
    Jäsen
    Liittynyt
    Dec 2008
    Paikka
    Klaukkala
    Viestejä
    4
    Gamer IDt

    Gamertag: smirremiro PSN ID: smirremiro

    Vastaus: MAG FAQ

    Hei kysyisin semmosta juttua, että kun menee siihen veteran modeen, saa 10% enemmän xp:tä. Joten siis jos menee jo toisen kerran veteran modeen (lue: Sver-Valor ja sitten Raveniin), saako yhteensä 20% enemmän xp:tä?

    Kiitos jo valmiiksi

  16. #16
    Jäsen / [LDM] undermate:n Avatar
    Liittynyt
    Jul 2008
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    791
    Gamer IDt

    PSN ID: undermate

    Vastaus: MAG FAQ

    Lainaus Viestin lähetti alunperin smirremiro (Näytä viesti)
    Hei kysyisin semmosta juttua, että kun menee siihen veteran modeen, saa 10% enemmän xp:tä. Joten siis jos menee jo toisen kerran veteran modeen (lue: Sver-Valor ja sitten Raveniin), saako yhteensä 20% enemmän xp:tä?

    Kiitos jo valmiiksi
    Ei saa.
    [LtK] PS3-pelit: BF3, COD:MW2, GT5, SOCOM: Special Forces, Far Cry 2, PES2011, Orange Box, Mirror's Edge, NHL10, LBP, BF1943, MAG, Dark Souls, F12010

  17. #17
    KonsoliFIN Toimitus hartzu:n Avatar
    Liittynyt
    Mar 2007
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    4 984
    Gamer IDt

    PSN ID: Haraldo

    Vastaus: MAG FAQ

    FAQ:ssa pari uutta asiaa listan alimpana.
    "Greenpeace Say Nintendo Eat Dolphins, Kill Pandas For Sport" - Kotaku

  18. #18
    Jäsen Execta:n Avatar
    Liittynyt
    Aug 2007
    Paikka
    Oulu
    Viestejä
    3 465
    Gamer IDt

    PSN ID: Execta

    Vastaus: MAG FAQ

    Mitenkä jos liityn eka SVERiin ja pelailen aikani KFINin SVER-klaanin riveissä, mutta maksimi levelin saavutettuani haluan vaihtaa klaania (tavoitteena se lvl 50 jokaisesta klaanista.. trophyn takia, heh). Sitten kun oon saanut jo lvl 50:n kaikista klaaneista, niin jos haluan palata takaisin SVERiin, oonko edelleen lvl 50, vai alkaako kaikki alusta?
    ► 46" Samsung Full HD LED-TV | PS3 40 GB (320 GB) | 2x SIXAXIS | Jabra BT135 -headset ► PS3-peliniTrophy-kokoelmani

  19. #19
    Jäsen
    Liittynyt
    Feb 2010
    Paikka
    Lappeenranta
    Viestejä
    163
    Gamer IDt

    PSN ID: Vutilo

    Vastaus: MAG FAQ

    Lainaus Viestin lähetti alunperin Execta (Näytä viesti)
    Mitenkä jos liityn eka SVERiin ja pelailen aikani KFINin SVER-klaanin riveissä, mutta maksimi levelin saavutettuani haluan vaihtaa klaania (tavoitteena se lvl 50 jokaisesta klaanista.. trophyn takia, heh). Sitten kun oon saanut jo lvl 50:n kaikista klaaneista, niin jos haluan palata takaisin SVERiin, oonko edelleen lvl 50, vai alkaako kaikki alusta?
    Kyllä joka kerta alkaa "alusta" vaikka olisit saman factionin kerran aiemmin suorittanut.
    Leveleitä on sitten se 70 joka factionilla

    Ps. Veteroitunut pelaaja saa Veteraani bonuksia XP:stä, joten niitä kertyy jatkossa helpommin.

  20. #20
    Jäsen Execta:n Avatar
    Liittynyt
    Aug 2007
    Paikka
    Oulu
    Viestejä
    3 465
    Gamer IDt

    PSN ID: Execta

    Vastaus: MAG FAQ

    Okei, kiitoksia vastauksesta. Pitää kait sit vaan pelaille eka SVERissä maksimi leveliin asti, sitten vaihtaa leiriä ja lopulta palata siihen "ainoaan oikeaan" ja jatkaa kapuamista pohjalta ylös. Jees.
    ► 46" Samsung Full HD LED-TV | PS3 40 GB (320 GB) | 2x SIXAXIS | Jabra BT135 -headset ► PS3-peliniTrophy-kokoelmani

+ Vastaa viestiketjuun
Sivu 1 / 3 123 ViimeinenViimeinen

Tämän ketjun tagit

Säännöt

  • Et voi tehdä uusia ketjuja
  • Et voi vastata viesteihin
  • Et voi lähettää liitteitä
  • Et voi muokata viestejäsi