Tämä on keskustelu Julkaistut multiplatformit, Xbox 360 vs PS3, Muu pelialaan liittyvä keskustelu alueella, joka on osa-alue alueella: Viestin lähetti alunperin hartzu Joku saksalainen game*jotakin* (en millään muista mikä julkaisu oli kyseessä) oli tehnyt vertailun PS3 , 360 ...
Kyseessä oli PCGames.de screenshot vertailu: Google Nachricht
"Greenpeace Say Nintendo Eat Dolphins, Kill Pandas For Sport" - Kotaku
[ The Lord is my shepherd | I shall not want. | He makes me lie down in green pastures | he leads me beside still waters. |
He restores my soul | he leads me in the paths of righteousness for His name's sake. ]
Beyond3D:llä ovat sitä mieltä, että Bioshock 2 käyttää ykkösosan tapaan Unreal Engine 2.5:ttä, eikä siis kolmosversiota. Tuo UE2½ on PS3:lla aikamoista roskaa, kuten myös Splinter Cell: Double Agentin Pleikka-versiostakin huomattiin.
Lähde: Beyond3D
Update! Näemmä Irrational Games ihan suoraan asian myöntää:
Eli se on siis Unreal Engine 2.5, johon ovat pultanneet päälle mm. UE3:n shader-järjestelmän.There’s a lot of stuff in there, so it’s not a lot like stock Unreal 2.5. It’s almost unrecognizable. In fact, we have the entire shader system from Unreal 3 in this game. We liked what Epic had done so they bolted it onto our version of Unreal.
Lähde: Gamerlive.TV
Lens of truthin vertailu on hieman roskaa, koska siinä ei mainittu mitään Unlock Framerate -ominaisuudesta. Sen kun laittaa päälle, niin peli pyörii reilusti paremmin (käytännössä välillä 60-20 fps) kun off asennossa, eikä tearingia siltikään esiinny vaikka pelin siitä varoitaakin. Niin ja nuo PS3 version kynttlöissä olevat liekit pikselöityvät ainoastaan kauempaa katsottaessa.
PC elitistit, nuo pelaajien irvikuvat
Ummm... Digital Foundryn vehkeillä mitattuna yli 60 prosenttia (!) freimeistä repesi tuota ominaisuutta käytettäessä. Tarkemmat tiedot löytyy tuosta muutaman viestin takaa.
The result is virtually ever-present tearing: a mammoth 61 per cent of the console's 60Hz output consists of torn frames in these tests...
Siis molemmilla konsoleilla vai vaan toisella? Itse pelaan PS3:lla (ja nimenomaan unlock framerate on -asennoss) ja tearingia en ole havainnut ollenkaan. Nyt ei ole edes silmissä vikaa, koska hyvin pienetkin tearing määrät on tullu havaittua. Tuo yli 60 % on niin älytön lukema, että repeilyähän siis on käytännössä ihan jatkuvasti ja paljon!
PC elitistit, nuo pelaajien irvikuvat
Nimenomaan X360-versiossa. Pleikkarilla repeilyprosentiksi mitattiin 0,1 %, mutta sen vastapainoksi ruudunpäivitysnopeus alkoi heitellä laidasta laitaan.
PlayStation 3 is very bizarre indeed. For the most part it is still v-synced (a virtually unnoticeable 0.1 per cent of torn frames here, all of them lurking near the bottom of the screen, almost impossible to see), but the massive variation in the frame-rate introduces some horrible judder and a quite off-putting variance in controller response.
It's difficult to recommend the unlocked frame-rate on either console. The games are designed around 30FPS, and the impact to image quality on both systems is considerable. However, at least it feels as though there is some advantage to using it on Xbox 360 - controller response overall feels crisper, even if the tearing is truly horrific.
Onpahan käsittämätön vertailu. Siis, että on parempi jos peli pyörii välillä 30-20 fps, kuin 60-20 fps? Asia selvä. Tasainen 30 fps on kyllä parempi kuin esim. tuo 60-20 fps (etenkin jos fps heittelee koko ajan tuolla välillä), mutta Bioshock 2:n kohdalla (samoin ykkösen) on hullua jättä tuo unlock framerate off -asentoon. Makuasia tietysti, mutta peli pyörii selvästi paremmin ja vaikkei ruudunpäivitys todellakaan ole tasaista, on se kautta linjan parempaa kuin off -asennossa. X360 -versiossa tuo unlock framerate kannattanee jättää suosiolla off -asentoon jos kerran tearingia on käsittämättömät 60 %!
PC elitistit, nuo pelaajien irvikuvat
Mulla about sama meininki. En enää pelaa niitä PS3-versioita, joissa ei vielä ole trophyja. Eli tuli sitten hankittua juuri esim. 360:n DMC4 ja Orange Box juuri tuosta syystä (pelit oli pelaamatta PS3:lle - vaikka PS3-versiot lojui hyllyssä). Eli siinä mielessä on mieli hiukan muuttunut.
En todellakaan ole mikään trophy/achievement -keräilijä sinänsä, mutta hauskaa niitä on aina jokunen saada pelin aikana. Ja jää tietty "merkki" listaan mitä voi vanhainkodissa sitten katsella.![]()
PS3, Xbox 360, Wii - PS Vita, PSP 2000, DSi - MacBook, iPhone 4S - Sony 52" LX900 3D http://ps3.ign.com/articles/106/1065653p1.html
"Video games are bad for you? That's what they said about rock and roll." -Shigeru Miyamoto
Lens of Truth ja ehkä identtisin multiplattis ikinä eli Dante's Inferno. Tässä tuli täydellinen tasapeli joka osa-alueella. Helvetin hyvää työtä Visceralilta.
Repeilyprosentti on kummassakin versiossa tasan 0, ja frame rate pysyy hyvin lähellä 60:tä koko ajan. Välianimaatioissa nopeus pudotetaan tosin tarkoituksellisesti 30 ruutukuvaan sekunnissa.Conclusion: Visceral Games has surely mastered the art of cross platform development, both the PlayStation 3 and Xbox 360 versions of Dante’s Inferno are carbon copies. If only all developers treated their games with such respect.
Lähde: Lens of Truth
Digital Foundryn Face-Offissa tällä kertaa torstaina julkaistava Battlefield: Bad Company 2. DICE tehnyt hienoa työtä tämän uusimman multiplättärin kohdalla:
Toki pieniä eroavaisuuksiakin löytyi; PS3 on graaffisesti terävämpi mutta ruutu repeilee useammin kuin boksilla. Boksilla FPS pysyy myös pleku serkkuaan tasaisempana.From a Face-Off perspective, the beauty of Battlefield: Bad Company 2 is that everything that makes it a landmark shooter is just as accomplished on all three platforms: the most important thing you should take from this piece is that you can buy DICE's latest work in full confidence of getting a great game no matter which piece of hardware you choose to run it on.
Mutta kuten lainauksessa jo mainitaankin, tulee tämä multiplättäri miellyttämään kaikkia. Pelaajaseura on nyt ratkaisevin seikka kun versioiden välillä hyppii.
Lähde: Eurogamer
Last edited by Foeman; 02.03.2010 at 17:09. Syy: TT antoi siunausken plagioinnille joten näin jatketaan!
Foeman [fuu-maan] (Definition of the forgotten God Creature from the ancient times. Abilities include amazing Sex appeal, Kung-Fu and God-like powers.)
Xbox 360-versio näytti minusta aika selkeästikin terävämmältä (360, PS3) ja luonnollisemmalta (360, PS3), mutta sitten taas läpinäkyvyyden aikaansaaminen X360-versiossa karmaisevalla "screen door"-ilmiöllä syletti minua huolella jo demossa, ja toivoin etten tätä joutuisi katselemaan valmiissa pelissä. PS3:lla tämä puuttuu kokonaan, joka saa lumiympäristöt näyttämään erittäin pehmeiltä ja kauniilta (360, PS3).
PS3 voittaa tämän ansiosta minun kirjoissani. Screen tearing tosin on silmin katsottuna harmillisen läsnä ainakin X360-demossa, joten PS3:lla ongelma on sitten ilmeisesti vielä hitusen suurempi. Ruudunpäivityksessä eroa ei taas ole käytännössä pätkääkään.
Myös Lens of Truth on paneutunut Bad Company 2:een. Havainnot eivät kyllä juurikaan poikkea DF:n vastaavista, ja tuloksena olikin tiukka tasapeli.
PS3-versiossa on reilu pari minuuttia kestävä pakollinen asennus, ja se repeilee enemmän (14,56 % vs. 4,25 %), mutta toisaalta nuo läpinäkyvyysefektit on paremmin toteutettu. Noin muuten melko lailla tasatahtia rämisteltiin taistelutantereella.Tie. If you like graphics over performance then the PlayStation 3 is your game, if you like performance over graphics get the Xbox 360 version. Honestly though, Digital Illusions has created an incredibly game no matter what version you choose so go get this game and meet us on the Battlefield!
Lähde: Lens of Truth
Final Fantasy XIII:n kova vertailu, asialla Tottuuen linssi. Tällaista PS3-version murskavoittoa en muista koskaan nähneeni, joten piirretään nyt johonkin seinään sopivankokoinen ruksi.
Digital Foundry ei tainnut mainita latausajoista mitään, joten LoT korjaa sen virheen. Ilman asennustakin PS3-versio lataa nopeammin jokusen sekunnin nopeammin, joten sekin on jo aikamoinen temppu. Ruudunpäivitysnopeus kummallakin alustalla pysyy hyvin lähellä 30 ruutukuvaa sekunnissa ilman merkkiäkään repeilystä.Conclusion: As stated earlier, this was not as much of a comparison between the PlayStation 3 and Xbox 360, as it was a comparison between the Blu-Ray and the DVD. Although graphics are at sub 720 on the Xbox 360, textures and models looked nearly identical except for the hair. Final Fantasy is reputable for its epic cut scenes, but the Xbox 360 made you feel like you were watching it on low rez quicktime video from the late 90s. No doubt Microsoft will still make money off of paying Square Enix for breaching contract to port Final Fantasy XIII to the Xbox 360, but we wonder if it were really worth it. At least as a consumer, we can safely say, no.
Lähde: Lens Of Truth
Melko koomista, että Metacritic arvioissa 360 versio FFXIII:stä on arvioitu himpan verran korkeammalleMitä tämä mahtaa kertoa arvostelijoiden objektiivisyydestä? Pelillisesti molemmat lienevät melko lähellä toisiaan, mutta huonompi tekninen toteutus on tavannut alentaa arvosanaa, esimerkkinä vaikkapa Bayonetta.
Final Fantasy XIII: How Does It Compare? - Metacritic
"Greenpeace Say Nintendo Eat Dolphins, Kill Pandas For Sport" - Kotaku
Tuossa katselin PS3:n ja X360:n Top 20 -pelien Metascoreja. Ainakin tuossa ihan terävimmässä kärjessä X360-versioilla oli pinna-pari enemmän tai korkeintaan tasapeli PS3-version kanssa.
s/kalan/PS3:n ja s/arvostelijan/tavallisen pelaajanMutta mitä toisaalta sillä on väliä vaikka kalan versio on huonompi? Pitäisikö arvostelijan pelata molempia versioita ennen arvostelua? Vai miten tämä pitäisi hoitaa?
Eli pinna tai jokunen pieni tekninen ero sinne tai tänne. Eipä se tavallisen pelaajan pelikokemukseen oikeastaan mitenkään vaikuta, ellei ole todella selkeitä eroja (ala Bayonetta).
Allekirjoittanutta huvittaa suuresti tämä PS3-leirin järkyttävä marmatus ja itku FFXII:n tiimoilta, ja vielä ihan jo arvostukseni ansainneilta moderaattoreilta. Ihan kuin IGN:n kommenttipalstoja katselisi silloin, kun vihulaiskonsolin yksäri on saanut 0.1 pistettä paremman arvosanan oman konsolin kilpailijasta, vain hieman asiallisemmassa muodossa luettuna. FFXIII:n PS3-versio murskaa teknisesti X360:n vastaavan (eikä tästä johtuvaa riemua onnistuta peittämään kuin vaivoin), mutta sepä ei riitä, seuraavaksi alkaakin järkyttävä valitus siitä, miten
- Digital Foundryn jätkät ovat xbotteja, kun uskaltavatkin haukkua PS3:a, mutta eivät kuitenkaan Xbox 360:tä!
- Kaikki maailman arvostelijat ovat kans xbotteja, kun ovat muodostaneet FFXIII:n 360-versiolle paremman Metacritic-arvosanan kuin meidän PS3-versiolle!
Voi herrajumala sentään.
Heh, täällä on näköjään tiukanpuoleinen vääntö käynnissä varsinkin tuon FFXIII:n tiimoilta. Ei oteta asiota aina niin kuoleman vakavasti ja muistetaan välillä myös hengähtää.
Noista metacrtitic arvosanoista ja vastaavista on tosiaan ihan turhaa aloittaa minkäännäköistä vääntöä. Tämä jo ihan sen takia, että PS3- versiosta löytyy metacriticistä 43 arviota kun Xbox virkaveljestään löytyy vain 21 arvostelua. Eli PS3- version arvosanojen keskiarvo koostuu huomattavasti suuremmasta otannasta kuin Boxin vastaava. Yhteenvetona voimme siis todeta, että tuossa versioiden metacritic vertailussa pelien välillä ei ole paljoakaan ideaa. Tuosta ei toivottavasti kukaan ihan totisella naamalla lähtenyt vääntämäänkään.
Siitä voimme kuitenkin varmasti kaikki olla yhtämieltä, että tällä kertaa PS3- versio vetää vertailussa teknisesti pidemmän korren. FF:n tapauksessa tuo ei ainakaan allekirjoittaneelle tullut minkäänlaisena yllätyksenä, kun alunalkaen peli oli kuitenkin kehitteillä vain Pleikkarille. Varmasti nuo jo mainitut asiat kuten DVD:n tilanpuute, lyhyt porttausaika sekä muut vastaavanlaiset seikat ovat voineet tuoda omat ongelmansa pelin Boxille tuomiseen.
Last edited by maagiset; 10.03.2010 at 19:09.
"En ole puolesta enkä vastaan, vaan pikemminkin päinvastoin"
Taidat nyt hieman itse suhtautua turhan tunteella asiaan. En ole itse havainnut sen suurempaa itkua vai edes vahingoniloa eri versioiden välisestä paremmuudesta. Jos joku vertailu saa PS3 version teknisesti paremmin toteutetuksi, niin miksi siitä pitää heti vetää salaliittoteoriat esiin? Tähän asti TT-2k on tuonut esiin enimmäkseen niitä toiseen suuntaan osoittavia vertailuja.
Arvosteluiden osalta toin vain esiin, ehkä hieman kärjistäen, kummallisen kuriositeetin arvosanojen jakautumisesta eri versioiden kesken mikä ei korreloi pelistä esillä olleiden otsikoiden ja vertailuartikkelien kanssa. Tosin Metacriticin pistejakaumaa vääristää se, että kaikki arvostelijat eivät suinkaan arvostele molempia versioita, jolloin vaikkapa Edgen antama 5/10 näkyy vain PS3-version tilastossa.
Sinänsä tämän pelin kohdalla arvosanajakauma on melko huima kattaen lähes koko skaalan 4-10, joten näemmä arvostelijatkaan eivät oikein osaa suhtautua peliin viileän objektiivisesti, vaan omia odotuksia ja ennakkoasenteita peilataan melko huolettomasti arvosteluissa.
"Greenpeace Say Nintendo Eat Dolphins, Kill Pandas For Sport" - Kotaku