Sivu 1 / 5 12345 ViimeinenViimeinen
Näytetään tulokset 1 - 20 / 96

Dishonored

Tämä on keskustelu Dishonored, Pelikeskustelu alueella, joka on osa-alue alueella: Kehittäjä: Arkane Studios (Arx Fatalis, Dark Messiah of Might and Magic) Julkaisija: Bethesda Softworks Alustat: PS3 / X360 / PC ...

  1. #1
    OK
    OK on nyt online
    Jäsen OK:n Avatar
    Liittynyt
    Feb 2012
    Paikka
    a'dam
    Viestejä
    444
    Gamer IDt

    PSN ID: En muista

    Dishonored

    Kehittäjä: Arkane Studios (Arx Fatalis, Dark Messiah of Might and Magic)
    Julkaisija: Bethesda Softworks
    Alustat: PS3 / X360 / PC
    Julkaisu: 12.10.2012
    Genre: First-Person Stealth Action
    Pelimoottori: UE3
    Pelimuoto: Yksinpeli
    Kotisivut: Dishonored
    Metacritic: 88 / 89 / 91


    Dishonored tarjoaa ensimmäisestä persoonasta kuvattua hiiviskelyä/toimintaa - pelaajan mieltymyksestä riippuen. Pelihahmona ohjastetaan syyttömänä tuomittua miestä, joka hakee kostoa häntä pettäneille. Konservatiivisen asearsenaalin ohessa pelaajan ulottuvilla on yliluonnollisia voimia mm. ajan pysäyttäminen, teleporttaaminen sekä hahmojen manipulaatio. Edellä mainitut kyvyt antavat mahdollisuuden edetä mitä erilaisin keinoin avoimessa pelimaailmassa. Tapahtumat sijoittuvat Dunwallin kaupunkiin, missä on yhdistynyt 1700-luvun teollinen vallankumous sekä tulevaisuuden kehittynyt teknologia. Merkittävä vaikutus on pelimaailmaa ravisuttavilla muutoksilla, jotka käyvät ilmi pelin edetessä riippuen pelaajan teoista.

    Studion edelliset pelit ovat fantasiaseikkailut: Arx Fatalis (2002) & Dark Messiah of Might and Magic (2006). Pelin ohjaajina toimivat Raphel Colantonio sekä Harvey Smith. Jälkimmäinen tunnetaan mm. alkuperäisen Deus Exin pääsuunnittelijana. Half-Life 2:n City 17:n visuaalisesta ilmeestä vastannut Viktor Antonov on myös mukana projektissa.


    Konsepti:


    Debut Trailer:


    Launch Trailer:



    Dishonored-1.jpg Dishonored-2.jpg Dishonored-3.jpg Dishonored-4.jpg Dishonored-5.jpg Dishonored-6.jpg Dishonored-7.jpg Dishonored-8.jpg Dishonored-9.jpg
    Last edited by -WaLuigi-; 24.02.2013 at 18:10. Syy: Prefixien jäljiltä otsikko viilattu fiksumman näköiseksi. T: Markus/KFIN Ylläpito
    It's too bad she won't live, but then again, who does?

  2. #2
    Jäsen Routa:n Avatar
    Liittynyt
    Jul 2009
    Paikka
    Tampere
    Viestejä
    1 053
    Gamer IDt

    Gamertag: tryfailrepeatFI PSN ID: tryfailrepeat

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360]

    Jaa tähän se Bethesdan twiitti liitty.

    Vaikuttaa kyllä mielenkiintoselta. Jotenkin tuli mieleen Bioshock meets AC Ainakin tuo trailerin perusteella.

    Arkane Studios ei sano mitään, eikä kyllä niiden tekemät pelitkään.
    PS3 320Gb + X360 Slim 250Gb + Sony KDL-40V5500 40" PS3 Pelit X360 Pelit

  3. #3
    Jäsen
    Liittynyt
    Dec 2007
    Paikka
    Lontoo
    Viestejä
    234
    Gamer IDt

    Gamertag: Gabi1980 PSN ID: Dia123

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Arkane Studios teki mainion Underworld tapaisen roolipelin nimeltä Arx Fatalis. Pojilla on sydän oikeassa paikassa, joten toivotaan että tästä syntyy pojille uuden ajan airut.

    Kaiken Thief/Bioshock vibojen lisäksi, juolahti tästä pelistä mieleeni myös Troika Gamesin mukiin menevä steampunk tyylinen roolipeli Arcanum. Troikaltahan taasen porukka vaihto Obsidianin leiviin josta osa porukkaa erkaantui tekemään Wasteland 2:sta.

    Roolipelejä, varsinkin kevyitä ropeja, on tulossa kohta joka suunnasta! : )
    Faith is believing something you know aint true.

  4. #4
    Jäsen KekkeR00si:n Avatar
    Liittynyt
    Mar 2012
    Viestejä
    152
    Gamer IDt

    Gamertag: KekkeR00si PSN ID: tattooed_dwarf

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    On kyllä tullut seurattua projektia kiinnostuneena ensimmäisestä teaser kuvasta lähtien. Tekijätiimi nyt ei paljoa kerro mitä voisi odottaa, mutta vaikuttaa että sydämmellä ovat mukana ja kyllähän tuo traileria saa kiinnostuksen nousemaan uusiin sfääreihin. Vaikuttaa tosiaan kuten edellä mainittiinkin että kyseessä on peli jossa AC meets Bioshock (ehkä myös Deus ex), eikä tuota steampunkkia voi olla koskaan liikaa.

  5. #5
    Jäsen MarauderShields:n Avatar
    Liittynyt
    Apr 2012
    Viestejä
    85
    Gamer IDt

    Gamertag: Juppeee

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Hemmetin hieno tuo traileri. Kerrankin annetaan tuoreesta projektista ihan kunnon katsaus, eikä mitään 20 sekunnin teaseria. Odottelen mielenkiinnolla, mitä tästä syntyy. Jos peli näyttää yhtään samalta kuin traileri niin tämähän voi olla vuoden todellinen yllättäjä. Pitkästä aikaa jotain kiinnostavaa, joka ei ole jatko-osa.

  6. #6
    Jäsen The BigBang:n Avatar
    Liittynyt
    Feb 2011
    Paikka
    Salo
    Viestejä
    213
    Gamer IDt

    PSN ID: antsuPro

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Tässä on Gamereactorin ennako pelistä. Se nosti kiinnostukseni tappiin! Katsokaa enakko täältä.
    MUISTA KATSOA TOINEN SIVU, koska itse sitä en heti huomannut.
    Battlefield 3 PS3 stats - antsuPro

  7. #7
    Jäsen kanbela:n Avatar
    Liittynyt
    Apr 2004
    Paikka
    Varkaus
    Viestejä
    1 061
    Gamer IDt

    Gamertag: kanbela PSN ID: kanbela

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Julkaisupäiväksi on nyt varmistunut lokakuun 12. In-game kuvaa pitäisi kai tulla enemmälti E3:lla jossa tätä käsittääkseni esittelevät.

    En muistaakseno ole Arkanen edellistä peliä joka taisi olla Dark Messiah of Might & Magic (?) pelannut, mutta Arx Fatalista muistelen joskus pelanneeni, ja taisi olla kohtalaisen hyväkin jopa. Arx Fataliksen saa femmalla Steamista tai 6 dollarilla gog.comista jos joku siihen haluaa tutustua.
    PC | DSi XL | Samsung Galaxy S II | Raptr & Steam id: draev
    Retro: NES, MegaDrive, PSP, GP2X, PS2, Xbox

  8. #8
    Jäsen Morbicae:n Avatar
    Liittynyt
    Sep 2010
    Paikka
    Espoo
    Viestejä
    88
    Gamer IDt

    Gamertag: The NastyYaffa PSN ID: NastyYaffa

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Uutta traileria pukkaa:

    Dishonored Gameplay Trailer - YouTube

  9. #9
    Jäsen The BigBang:n Avatar
    Liittynyt
    Feb 2011
    Paikka
    Salo
    Viestejä
    213
    Gamer IDt

    PSN ID: antsuPro

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Nyt tulee ihan pelikuvaa. BWT, en tiedä, mutta itselleni on ensimmäinen peli, jossa voit ottaa kalan muodon. Linkki
    Battlefield 3 PS3 stats - antsuPro

  10. #10
    OK
    OK on nyt online
    Jäsen OK:n Avatar
    Liittynyt
    Feb 2012
    Paikka
    a'dam
    Viestejä
    444
    Gamer IDt

    PSN ID: En muista

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Keighley allergikoille samainen E3 pätkä kokonaisuudessaan (Kesto 14:10, pelkkää pelikuvaa). Taustapiruina Raphael Colantonio sekä Harvey Smith. Pientä spoilerinpoikasta luvassa koskien kyseisen tehtävän (Golden Cat) kulkua: keskustelua reittivalinnoista, eri menetelmistä hoidella kohteet (ml. "pasifistinen" tapa sekä onnettomuuden lavastaminen).

    Bethesda tarjoaa myös samaisesta tehtävästä toisen läpipeluun, tällä kertaa hahmo etenee suoraviivaisemmin ns. sotkuisemmalla otteella. (Kesto 7:58, pelkkää pelikuvaa)
    It's too bad she won't live, but then again, who does?

  11. #11
    Jäsen Execta:n Avatar
    Liittynyt
    Aug 2007
    Paikka
    Oulu
    Viestejä
    3 923
    Gamer IDt

    PSN ID: Execta

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Pitkään tästä puhuttiin, enkä jaksanut vaivautua kattomaan, mistä oli kyse, mutta nyt vasta viikko takaperin kehtasin katsoa jonkun E3-gameplay'n, ja ai että näytti hyvältä! Tulee mieleen joku vähän toiminnallisempi Hitman yhdistettynä johonkin Thiefiin tms. Ja visuaalinen tyyli on selvästi kuin BioShockia.
    Last edited by Execta; 29.06.2012 at 20:05.
    ► 46" Samsung Full HD LED-TV | PS3 40 GB (320 GB) | DualShock 3 + 2x SIXAXIS | Jabra BT135 -mikki ► PS3-peliniTrophy-kokoelmani

  12. #12
    Jäsen
    Liittynyt
    May 2008
    Paikka
    Turku
    Viestejä
    34

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Tämä viestiketju oli jäänyt johonkin unholaan joten nostetaanpa ylös unohduksista.
    Peli oli saanut Gamescom pelimessuilta hurjan määrän palkintoja, messujen virallinen raati oli antanut pelille:
    - Best PS3 game
    - Best X360 game
    - Best of Gamescom

    Gamasutra - News - Dishonored takes Best of Gamescom 2012
    Koskaan aiemmin ei täysin uusi peli ole voittanut messujen parhaan pelin palkintoa saati kolmea eri palkintokategoriaa.

    Eurogamer antoi myös pelille messujen parhaan pelin palkinnon
    Gamescom 2012: Dishonored is Eurogamer's Game of the Show • Blogs • PC • Eurogamer.net

    Onko Dishonoredista tulossa tämän vuoden kovin yllättäjä?

    Uutta pelikuvaa, The study of Stealth trailer

  13. #13
    KonsoliFIN Toimitus XShava:n Avatar
    Liittynyt
    Nov 2001
    Viestejä
    6 267
    Blogahduksia
    2
    Gamer IDt

    Gamertag: XShavaFI PSN ID: XShava

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    J.Pikkarainen tutustui Gamescom -messuilla tähän tuotokseen.

    Gamescom: Dishonored tuo steampunkahtavan dystopian konsoleille - Jutut - XboxFIN
    Nyt pelaan:

  14. #14
    KonsoliFIN Toimitus J. Pikkarainen:n Avatar
    Liittynyt
    May 2004
    Paikka
    Jyväskylä
    Viestejä
    260
    Gamer IDt

    Gamertag: Pjork PSN ID: Pjork

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Achievement-lista julkistettu: Dishonored Achievements - Xbox360Achievements.org

    Aivan masokistiksi ei tarvitse lähteä, kun ei näytä vaikeustaso-achia olevan (ellei sit secrettinä), mutta kyllähän tuo pitää eka peluukerralla napata vähintään Clean Hands, Ghost ja Shadow.

    [Brag]Nimim. Deus Exässä ekalla pelikerralla Pacifist+Foxiest of Hounds+Legend. [/End of Brag]

  15. #15
    Jäsen
    Liittynyt
    May 2008
    Paikka
    Turku
    Viestejä
    34

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Hieno dokumentti Dishonoredista, tekijöiden itsensä kertomana.
    Mukana myös ennennäkemätöntä(?) pelikuvaa.

    Osa 1 - Inception


    Osa 2 - Immersion


    Osa 3 - Experience

  16. #16
    Jäsen
    Liittynyt
    Sep 2009
    Paikka
    Helsinki
    Viestejä
    129

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Lainaus Viestin lähetti alunperin gabi1980 (Näytä viesti)

    Troikaltahan taasen porukka vaihto Obsidianin leiviin josta osa porukkaa erkaantui tekemään Wasteland 2:sta.

    Roolipelejä, varsinkin kevyitä ropeja, on tulossa kohta joka suunnasta! : )
    Sori, pakko korjata pikkasen, eli eipä mennyt ihan noin. Troika oli siis Tim Cainin ja parin muun heebon perustama firma Interplayn kaaduttua, Obsidian sitten Feargus Urquhartin (Black Islen bossman) firma Interplayn kaaduttua ja InExile on Brian Fargon firma Interplayn kaaduttua. Tim Cain on nykyään Obsidianilla kanssa, mutta oli sitä ennen monta vuotta Carbine Studiosilla. Eli siis summa summarum: noin toi ei mennyt, että porukka olisi siirtynyt tyyliin: Troika -> Obsidian -> InExile.

    Itse en oikeen huomaa tuossa pelissä mitään RPG:tä, ja mitä olen lukenut, se ei sitä olekaan. Pikemminkin stealth-action-peli. Mutta: mitä enemmän tosta olen lukenut ja nähnyt videoita, sen enemmän se on alkanut kiinnostamaan. Pompannut oman odotuslistan kärkisijoille hitaasti, mutta varmasti.

  17. #17
    Jäsen
    Liittynyt
    Dec 2007
    Paikka
    Lontoo
    Viestejä
    234
    Gamer IDt

    Gamertag: Gabi1980 PSN ID: Dia123

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Pyhä yksinkertaistus! Pahoitteluni aiemmasta virheellisestä tiedosta - sen se muisti tekee kun kiireessä kirjoittaa : )
    Faith is believing something you know aint true.

  18. #18
    Jäsen
    Liittynyt
    Feb 2008
    Paikka
    Suur-Euran metropoli
    Viestejä
    195

    Vastaus: Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Itselle amazon on ehdotellut etusivulla dishonoredia ennakkotilaukseen jo pidemmän aikaa mutta jotenkin olen antanut mennä ihan ohi, nyt vasta noita gameplayvidoita katselin ja sweet jesus, näyttää melko mainiolta menolta. Taitaa mennä hankintalistalle

  19. #19
    GRU
    GRU on nyt online
    Jäsen
    Liittynyt
    Sep 2012
    Viestejä
    4

  20. #20
    Banned
    Liittynyt
    May 2006
    Paikka
    raileh
    Viestejä
    1 044

    Dishonored [PS3/X360 Hype]

    Jeespoks, vahvasti veikkauksissa, että oma pelivuosi kulminoituu tähän. Gamescommissa tuli juostua kirkuen pois kojulta, ettei suinkaan spoilaantuisi. Yksistään ulkoasun tyyliseikat ovat sillä tasolla, että oksat pois - eikä mikään voita peliä jolla on visio... paitsi peli joka myös toimii.

    Pitkän aikaa tuli mietittyä konsoliosastoa, mutta minkäs sille mahtaa. Perjantaina 680 koneeseen ja weekend confirmed.

Sivu 1 / 5 12345 ViimeinenViimeinen

Tämän ketjun tagit

Säännöt

  • Et voi tehdä uusia ketjuja
  • Et voi vastata viesteihin
  • Et voi lähettää liitteitä
  • Et voi muokata viestejäsi
  •