Tästä oli jo tuolla, huono vertaus.Viestin lähetti alunperin Jormaaa
Tämä on keskustelu PS3-pelit + näppäimistö & hiiri, Pelikeskustelu alueella, joka on osa-alue alueella: Viestin lähetti alunperin metalheart76 Aijaa. Kyllä mun mielestä pc:llä pelaaminen oli ihan tarpeeksi haastavaa. Yleensä noissa voi säätää vaikeusastetta haluamakseen. ...
Jepjep, eli Metallisydän pysyköön poissa tästä väittelystä, katsos kun nettipelissä sitä vaikeusViestin lähetti alunperin metalheart76
tasoa on niin kovin vaikea säätää..
For The Heart I Once Had
Tästä oli jo tuolla, huono vertaus.Viestin lähetti alunperin Jormaaa
For The Heart I Once Had
Nyt heitit vielä huonomman vertauksenViestin lähetti alunperin Jormaaa
Öm ja metalheart, kuinka säädät hiiren tarkkuuden vaikeusastetta?
Siitähän tässä oli kyse, jos isket PC:llä vastustajille pahemman tekoälyn, se ei yhtään vaikeuta sitä hiirellä tähtäämistä...
plääh
Aihe oli Hiiri+Näppis FPS peleihin. Online on vaan osa sitä riemua.Viestin lähetti alunperin Foxi
Siksihän toi UT3:n online onkin niin mainio, pelaat vaan niillä pädi servuilla. Problem solved, ja taas pärjää. Ei ole tullut oikeastaan yhtään ainotta hyvin perusteltua syytä miksei hiiri+näppis yhdistelmää voitaisi pitää fps-peleissä myös konsolipuolella.
Taidat olla oikessa tossa ekassa, sori. Peace, brothers?Viestin lähetti alunperin metalheart76
![]()
For The Heart I Once Had
Hehe, justjust. Huono vertaus, koska on se ei sovi väitteeseesi.Viestin lähetti alunperin Foxi
Noh tämän kyllä arvasinkin. Ilmeisesti syvällä traumat siitä kun "hiiripojat" on liian rankasti antaneet kyytiä. Mutta eihän se vaatinut taitoa, niin varmaan hiirelläkin(ja näppiksellä) pärjäisit esim. minua vastaan missä vain pelissä.
Ei mitään näppiksiä tai hiiriä konsoleille! Pidetään ne PC - nörttien leluina, pidetään me DualShockit ja SIXAXISet meidän leluina.
Ensinnäkin, miten joku kuvittelee pelaavansa jotain peliä hiirellä ja näppiksellä sohvalla löhöten? Mä ainakin arvostan kovasti hyvää pelisohvaa, jolla löhötä.
Ja sitä paitsi, miten hiiri ja näppis on "se parempi" vaihtoehto FPS - peleihin? Mun aivoissani hiiri ja näppis ei oikein yhdisty AK - 47:aan tai johonkin isoon plasmapyssyyn. Konsolien ohjaimet tuntuvat enemmän aseilta, kuin hiiri ja näppis.
Do you feel lucky, punk?
Jeps, kaikki vertaukset mitkä ei tue sun(tai foxin näköjään) väitettä on huonoja. Eli siis niin kauan kun ne tukevat ne ovat hyviä vertauksia.Viestin lähetti alunperin Muntu
Väitehän oli että:
1) Hiirellä pelaaminen ei vaadi taitoa ja padilla pelaaminen vaatii.
Ja tästä polveutuva toinen väite oli:
2)Hiirellä pelaaminen on niin helppoa ettei sillä viitsi pelata sen takia.
Näihin vastasin "kyllä hiirellä pelaaminen vaatii taitoa, se vain tulee toisella tavoin esiin ja se antaa mahdollisuudet tehdä asioita mitä padilla ei voi tehdä". Samoin kuin jääkiekkomailalla on helpompaa hallita kiekkoa kuin ringettemailalla, vaikka ringettemailla ohjaaminen onkin vaikeampaa.
Ja toiseen "hiirellä on mukavampi pelata, koska se on niin tarkka ja monipuolinen". Samoin kun ratilla on mukavampi pelata kuin padilla, vaikka padilla pelaaminen onkin selvästi vaikeampaa.
En ymmärrä siis, että miten vertaukset tai vastaväitteeni olivat huonoja, koska niissä ei kiistetty padin olleen vaikeampi ohjain, mutta ei suinkaan a)ainoa joka vaatii taitoa b)mukavampi
Sepä tästä.
Hiiri+näppis yhdistelmä ei vastaa mitenkään todellisuutta, toisin kuin ratti+poljin+gearsticki -yhdistelmä autopeleissä. Niin ja ratissa on force feed päkki ja padissa on tärinä, mutta hiiri+ näppäimistössä ei ole mitään noista, eikä sen puoleen liipasimiakaan. Hiirellä pelaaminen on helpompaaa, mutta ei realistisempaa tai parempaa kuin padilla pelaaminen, jonka kanssa voi pelata myös rennosta asennosta.Viestin lähetti alunperin Jormaaa
Moiseen flameen en alennu vastaamaan, varmaan moden hiirinappi jo hapuilee nimimerkkiäni, joten:
Pysy sä siellä hiirillä, mä pysyn padilla.Mutta jos kohdataan, häviät..![]()
For The Heart I Once Had
No tämähän se syy olikin, koska ei ratti IMO helpota ajopeleissä yhtään. Realismia se tuo senkin edestä.Viestin lähetti alunperin Jormaaa
plääh
Padilla pelaaminen aiheuttaa vain ylimääräistä vaikeutta kontrolleihin - padilla tähtääminen on luonnottomampaa kuin hiirellä, koska padilla tähtäys hoidetaan vain peukaloa liikuttamalla. Hiiri on luontevampi, kun koko käden tehtävä on auttaa tähtäyksessä. Hiirestä askel luontevampaan olisi tietty se, että osoitetaan kädellä sinne minne tähtää, tai kääntyy itse tähdättävään suuntaan. Ero hiiressä ja padissa on tähtäystyyppien luontevuudesta, ja mitä luonnottomammaksi kontrollit menevät, sitä enemmän joutuu ihminen opettelemaan ko. pelin spesifiä tähtäyssysteemiä. UT2008 vaatii pelinä tiettyjä taitoja, padilla pelattaessa se vain vaatii padipelaus-lisätaidon, mikä on sitten asia erikseen. Padilla pelaajat eivät koskaan tule yhtä hyväksi itse pelissä, koska osa keskittymisestä menee luonnottomamman kontrollin hallintaan. Hiiripelaajat eivät taas pärjää padipelaajille padilla pelattaessa, koska eivät ole (joutuneet) opettelemaan pelaamaan padilla.Viestin lähetti alunperin Foxi
EDIT: Jotta ette ymmärrä väärin, selvennän vielä vähän väitettä, ettei padipelaajat tule itse pelissä yhtä hyviksi. Pointti on siinä, että kun pelaajalta poistetaan pakotetun padin kahle ja annetaan hiiri ja näppis, pystyy pelaaja tekemään paljon monipuolisempia asioita pelissä ja täten suoriutumaan tehtävistä paremmin. Padipelaaja ei pysty näitä asioita tekemään ja harjaantumaan niissä, jolloin hän ei pelissä ole yhtä hyvä.
Mutta itse topikkiin sanon kuitenkin, että ei hiiri+näppistä konsolipeleihin, koska se pakottaisi jokaisen pelaajan hankkimaan näppiksen ja hiiren jos haluaa pärjätä. Konsolipelit pelataan padilla, pc-pelit näppiksellä ja hiirellä.
Peleissä, joissa tarvitaan tarkkoja ajolinjoja, ratti on parempi väline kuin padi.Viestin lähetti alunperin Muntu
Last edited by Linque; 03.11.2007 at 22:41.
Ratista on etua F1CE:ssä semmotteet puolisekuntia per kierros. Padilla ratti kääntyy paljon hitaammin kuin ratilla, joten suunnanmuutokset on nopeempia ja tiukat mutkat pääsee kovempaa. Samoin on ToCA Race Driver 3:ssa. Ratista oli niin paljon hyötyä joillakin radoilla ja autoilla, että jouduimme jopa kieltämään ratit yhdessä liigassa.Viestin lähetti alunperin Muntu
Aamen. Meneehän siitä konsolipelaamisesta se alkuperäinen makunsa, jos niitä pitää hiirinäppiksellä hangata. Se, että konsolipelejä pelataan padilla, on juurtunut pääkoppaan yhtä kovaa kuin se, että autoista löytyy yleensä neljä rengasta.Viestin lähetti alunperin Linkitys
En nyt tässä puolustele siltä, ettei joku kountteri onnistuisi siinä missä pleikkarin socomitkin, olen vain mieltynyt pelinautinnon mukavuuteen:
PC
Konsoli
I'd hit it.
Monelle täällä on kysymys siitä että hiirellä on helpompi ja nopeampi osua tähän parenmuuteen. Itse miellän taas paremmin Padin näihin ei niin sinkohippa peleihin sen takia juuri koska sillä ei nyt heti 150m päähän heittolaukauksella osukkaan.
Hiiri näppis soveltuu hyvin FPS peleihin mutta niin soveltuu padikin aivan yhtä hyvin PISTE.
Padi vaan tuo hieman enemmän painoa tuohon ja antaa oikeasti esim selkään ampujalle huiman edun kuten oikeassa elämässäkin. Ketään ei käänny 180 astetta nanosekunnissa ja ammu vastustajaa päähän se on mahdotonta.
Padi tuntuu mukavan jäykältä esim peleissä kuten GRAW sekä resistance ja warhawk (tosin jälkimmäisen autoaim vähän häiritsee) kääntyminen vie aikaa ja selkäpäin asettautuminen vastustajaan vie yleensä hengen. Graw on ehkä parhaiten kuvannut tähän mennessä tuota realismia omissa silmin padilla.
siinä on se ero että pitääkö enemmän pelata super sotilaana vaiko vähän enemmän rivisotilasta muistuttavilla tarkkuuksilla. Eriasia olisi ehkä jos peleistä revittäisiin tuo tähtäin risti helevattaan ja pakotettaisiin pelaajat liikkumaan hitaammassa tähtäämis tilassa mikäli haluaa osua muuallekin kuin omaan jalkaan.
Eh, älä nyt tuo realismia keskusteluun kun puhutaan minkälaisella pelivälineellä pelataan FPS:iä. Mietipä nyt vähän, kyllä ihminen kääntyy ympäri nopeammin kuin mitä tatilla yleensä ottaen pystyy. Nouse seisomaan ja käännä kroppaa 180 astetta niin nopeasti kuin pystyt. Aika nopeasti onnistui, eikö?
Pahin realismin puute peleissä mielestäni on se, kuinka huonosti niissä pystyy osumaan alle 10 metrin päässä olevaan kohteeseen.
Suurempi etu jos siirtää kuvakulman ohjaamosta kypärän yläpuolelle!Viestin lähetti alunperin simo h
![]()
Tuossahan se aika hyvin on selitetty. Miksi hiirellä tähtääminen/liikkuminen on luontevampaa. Koko käden liike versus peukalo. JA mitä tuohon 180 asteen käännökseen tulee ni kyllä minä ainakin kännyn nopeampaa ympäri kuin tatilla ruudulla. Tatilla kun käännyt ni se on luokkaa 89v mummo joka kääntyy ympäri hitaasti luut naksuen.Viestin lähetti alunperin Linkitys
Kysymys on enemmänkin siitä että mielletään konsoli = pädi, ja se on sitten siinä. Ja sitähän ei näppis+hiirellä pelata ei.
Last edited by HC76; 04.11.2007 at 11:22.
On se niin helvetin hienoa nähdä tätä aitoa Suomalaisuutta! Missään ei haluta kehittyä! Jos joskus vuonna nakki ja keppi PuuCeellä on alettu pelata hiirellä ja näppiksellä, niin mikä helvetin syy se on siihen ettei konsoleilla voisi pelata hiirellä ja näppiksellä? Niin paljon mukavampaa.
"Emmä haluu sisävessaa ku paska haisee sit kokoajan huussis on ihan hyvä käydäääääääää!"
Shock Me