Vaikuttaa aika uskomattomalta, jos ei kerran Sixaxiksellakaan pysty ohjaamaan. Onko ohjainportti kohdassa 1? Ja sama homma on siis sekä Dirt 2:ssa että GT5:ssa?
Tämä on keskustelu Autoa ei pysty ohjaamaan?!, Pelikeskustelu alueella, joka on osa-alue alueella: Mulla on se "eka" ps3 sekä logitech g25 rattiohjain. molemmat ostettu 4kk.sitten. Nyt vain ei auton ohjaus enää onnistu. Kokeilin ...
Mulla on se "eka" ps3 sekä logitech g25 rattiohjain. molemmat ostettu 4kk.sitten.
Nyt vain ei auton ohjaus enää onnistu. Kokeilin kahdella pelillä: gran turismo 5 ja dirt 2. Gran turismoa ei pysty ohjaamaan
kummallakaan ohjaimella,mutta muut auton ajoon liityvät toimonnot ovat ok molemmissa ohjaimissa. dirt 2:ssa ps:n
oma ohjain toimii täysin,mutta g25:lla ohjaus uupuu edellenkin,muut toiminnot ok. Tämä on mielestäni erittäin outoa. Ite en näistä niin paljoa ymmärrä. Kone ei ole ollut koskaan verkossa. Auttakee hyvät ihmiset!
Tajusin tässä aikani räpläiltyä,että kun irrotan ratin konsolista,niin ps:n ohjaimen toiminta on täysin ok. Kun kytken ratin
kumpaan tahansa porttiin, auton ohjattavuus ps:n ohjaimella katoaa,muut toiminnot säilyvät. Ratin ohjattavuus ei herää
lainkaan. Eli vika on joko ratin johdossa tai koneen porteissa.right?
Last edited by jazzitukka; 18.02.2010 at 20:40. Syy: Tiedot ensin virheellisiä.
Vaikuttaa aika uskomattomalta, jos ei kerran Sixaxiksellakaan pysty ohjaamaan. Onko ohjainportti kohdassa 1? Ja sama homma on siis sekä Dirt 2:ssa että GT5:ssa?
Päivittelin kyssärin tiedot.
Ensinnäkin Gran Turismon tapauksessa todennäköistä on, että pelin omista asetuksista kontrollit on asetettu päin Honkajokea. Eli kannattaa tsekata ne sekä PS3:n oman ohjaimen että rattiohjaimen asetuksien osalta. DiRT 2:sta en osaa sanoa, mutta sielläkin todennäköisesti on omat säätönsä sekä ratille että padille.
Sen lisäksi, että kummassakin pelissä ohjaimet on konffattu väärin, on täysin mahdollista, että ratti on rikki. Peleissä varsinaisesti ei mitään vikaa ole.
GT5:ssa ei muistaakseni kovin paljoa voinut noita kontrolliasetuksia säätää, eikä G25:lle löydy koko asetuskohtaa ollenkaan. Dirt 2:ssa taasen on hyvinkin laajat asetukset, ja siellä auton kääntämiseen tarkoitetut säätöakselit on mahdollisesti väärin.
Kokeile muuten että voitko selata XMB:tä sivusuunnassa kääntämällä rattia. Jos et on vika erittäin todennäköisesti ratissa.
Kokeleppa tätä:
1. kytke ratti pleikkariin ja virtalähteeseen
2. laita pleikkariin virta päälle pleikkarista (älä käytä sixaxis ohjaimia päällä missään vaihessa)
3. aseta peli levyke sisään mitä haluat pelata
4. käynnistä peli
5. mene pelin asetuksiin ja säädä sieltä että haluat käyttää rattia ohjaukseen.
Jos noilla ei toimi niin ratissa on jokin vika. Pakko kysyä miksi 4kk oston jälkeen toteat vasta ettei ratti toimi?
http://www.logitech.com/index.cfm/ga...s/131&cl=gb,en
Näköjään tämän mukaan pitäisi toimia eli jos et saa pelin asetuksista niin sitten ratissa on jotain vikaa.
Ite hommasin kierrätyskeskuksesa viimevuonna sen vanhemman driving force ratin 2egellä kun ei kunnosta ollut tietoa.
Ja ratti toimi juuri Samoin kuin sun tilanteessa, kauaa en sitä jaksanu säädellä kun kävin kaupasta hakemassa dfgt ratin, myöhemmin tajusin ettei se edes pyörittänyt käynnistäessä rattia päästä päähän kuten tuo uus ratti.
Mut kaikki napit tosiaan toimi, polkimet toimi jne, mut ohjaus ei. Ja jos ratti oli kiinni niin sixaxiskaan ei toiminut ohjauksen osalta
Ps3+ps2+ajokaukalo+yli 20 peliä | Tietokone ja tele puolella iMac,2kpl Macbook,PowerMac,2kpl AppleTV+2kpl iPhone 4S,2kpl iPad 2,2kpl Nokia Lumia 920, sekä 1xSaunalahti/3xDNA/3xSonera liittymät. Ex Mäksä