NOOB
aka:
NEWBIE
NEWCOMER
NYYPPÄ
NOPO
NUUBI
JNE...
NOOB tulee englannin kielensanasta NEWCOMER=tulokas josta se on vääntäytynyt NEWBIE:ksi=vasta-alkaja. Itse NOOB on englanninkielinen pelislangisana ja sen käyttö on nimen omaan toisen pelaajan halventamiseen liittyvää. Sanaa näkee usein pelifoorumeilla, mutta ei KonsoliFIN:ssä, koska me emme hyväksy toisten halventamista. Sana on kuitenkin lähtöisin ONLINE peleissä tapahtuvasta pelaajien keskeisestä kanssakäymisestä, joissa pelaajat osallistuvat yhteisiin peleihin internetin välityksellä ja kommunikoivat pelin aikana keskenään.
Suomessa samaa tarkoittaa myös sanat NYYPPÄ, NOPO ja NUUBI. Myös muita muotoja on ja näidenkin sanojen käyttö on yleensä halventavaa.
Sana ei kenties ole yhtä paha kuin moni muu haukkumasana ja nettikansan yleistys onkin, että pientä haukkumista on pystyttävä sietämään. Toisaalta on hyvä pohtia tämän sanan ilmentymistä kotona pelisessioiden yleistyessä. Vaikka kaikki eivät koe sanaa loukkaavana, on myös niitä jotka kokevat. Eli olohuoneesta kantautuva lapsesi armoton nuubittelu voi olla rentoa kavereiden keskeistä läppää, mutta myös armotonta henkistä kiusaamista.
Kun kuulet tämän sanan kotonasi, kiinnitä sen käyttöön huomiota. Kyseessä mahdollisuus oppia todella huonoa käyttäytymistä niin tuntemattomia kuin tuttuja kavereitakin kohtaan. Ja vaikka alla oleva video on vitsi, on se myös totta netin monipuolisessa maailmassa. Itselläni on tullut vastaan jopa pahempia rääväsuita kuin tuossa videossa.
Noob sanan käytön löydät kohdasta 1min 30sec (1:30).



LinkBack URL
About LinkBacks

Siteeraa
