Gameranking - xboxxbox
---------------------------------

Fallout 3


Arvostele tämä peli:

Artikkeleja pääset kommentoimaan kirjautumalla sisään KonsoliFIN BBS -tunnuksilla. Mikäli et ole vielä rekisteröitynyt maailman parhaaseen suomenkieliseen konsolifoorumiin, voit korjata virheesi täällä.

Käyttäjänimi
Salasana
---------------------------------
Kuvakehys Kuvakehys Kuvakehys Kuvakehys Kuvakehys Kuvakehys Kuvakehys
TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
TähtiTähtiTähtiTähti
KESKIARVO
TähtiTähtiTähtiTähtiTyhjä tähti

TOIMITUS

FELDON
TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
MIKKO LEHTOLA
TähtiTähtiTähtiTähtiTähti



TOIMITUKSEN KOMMENTIT

Kuplan yläosa
07.02.2009 Hidas ja raskassoutuinen rooliseikkailu, joka vaatii melkoisesti paneutumista, mutta palkitsee lopussa ruhtinaallisesti. Harmi vaan, että ensimmäisten osien taktinen tyyli on vaihtunut enemmän refleksi- kuin aivopainotteiseen fps-meininkiin.

Arvosana:

TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
Kuplan alaosa
Kuplan yläosa
19.11.2008 Roolipelilegendan loistelias paluu.

Lue arvostelu »

Arvosana:

TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
Kuplan alaosa



LUKIJOIDEN KOMMENTIT

Kuplan yläosa
28.11.2009 Koukuttava toimintaroolipeli, jonka suuressa maailmassa riittää tekemistä ja tutkimista kymmeniksi tunneiksi.

Arvosana:

TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
Kuplan alaosa
Kuplan yläosa
13.06.2009 Kannattaa muistella aina taaksepäin, kun on pelannut 300 tuntia peliä ja alkaa puuduttaa, että kauanko oikein on tullut pelattua ja montako hyvää hetkeä on kokenut.

Fallout syö aikaa, varsinkin jos haluaa olla "kerään kaiken ja menen joka paikkaan"-hahmo. Parhaiten toimii kuitenkin niin, että menee pelin läpi roolilla X, ja toisella kertaa roolilla Y tekee jotain muuta. Aina jää jotain tekemättä ja saavuttamatta, jota toisella hahmolla sitten voi myöhemmin yrittää. Peli on todella laaja.

Eihän tämä vanhoille 2D-outeille pärjää, mutta loistopeli on kyseessä silti. Juoni voi olla välillä keppoinen, hahmot ohuita ja keskustelu laimeampaa kuin aiemmin, mutta hienoja kohtia pääjuonessakin on olemassa jotka katkaisevat itseääntoistavuutta välissä hienosti (vault 112). Jos haluaa fiilistellä, tutkiskelemalla raunoita löytää viestejä ja logeja ja asioita, jotka eivät pääjuoneen liity mitenkään.

Ajoittain vanhaa kunnon Fallout-huumoria tulee onneksi edes vähän vastaan, mikä on pelkästään bonusta. Ei kuitenkaan naururemakoita pääse syntymään, paitsi "Argyle, you magnificent bastard" naurattaa aina. Jokainen pieni huumoripätkä raskaan tunnelilahtauksen jälkeen piristää.

Ainoa asia mikä ärsyttää useinkin on se, että pimeitä tunneleitä ja sokkeloita on liikaa, joihin eksyy ja huomaa pyörivänsä ympyrää. Ymmärtäähän tuon pimeyden, mutta vanhoissa Fallouteissa sentään aina näki missä oli ja mitä tapahtui. Kartta auttaa sentään välissä.

Haulikolla naamaan ja kohta se 200 tuntia takana helposti.

Arvosana:

TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
Kuplan alaosa
Kuplan yläosa
02.03.2009 Lyhyt jos seuraa tarinaa, mutta se ei olekaan ideana. Peli paranee kun sitä jaksaa tutkia rauhassa ja kokeilla erilaisia asioita. Taistelut ilman vatsia ovat kyllä vähän heikkoja, mutta vatsin kanssa loistavia. Vikoja löytyy, mutta kokonaisuutena yllättävänkin positiivinen kokemus.

Arvosana:

TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
Kuplan alaosa
Kuplan yläosa
16.01.2009 Loppujen lopuksi aika tylsähkö seikkailu. Ei ensimmäisten osien arvoinen.

Arvosana:

TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
Kuplan alaosa
Kuplan yläosa
15.01.2009 Fallout 1&2 ovat lyömättömiä. Fallout 3 on kohtalaisen viihdyttävä peli, mutta ei mikään Fallout. Tarina oli pettymys, samoin maailman rajoittuneisuus. Tunnelma toimi kuitenkin ajoittain upeasti.

Arvosana:

TähtiTähtiTähtiTähtiTähti
Kuplan alaosa