Uutiset - xboxxbox

Tiistai - 15.08.2006

Microsoftilta uusi, kehittyneempi Xbox 360 -ohjain?

Microsoftilta uusi, kehittyneempi Xbox 360 -ohjain? Kuvakehys Microsoftin Robert S. Walker vihjasi Seatlessa järjestettävässä Gamesfest-tapahtumassa, että yhtiöllä saattaisi olla suunnitteilla Xbox 360:lle uudenlainen ohjain.

Yleisestihän tietokoneen hiirtä ja näppäimistöä pidetään ehdottomasti parhaana ohjausmuotona muun muassa räiskintäpeleille. Walkerin mukaan Microsoft tutkii mahdollisuuksia muokata ohjaimen oikeaa tattia niin, että konsolipelaajatkin pääsisivät nauttimaan paremmasta tarkkuudesta. Kehittyneempi malli ei korvaisi vanhaa, kehuja saanutta ohjainta, vaan olisi lähinnä lisävaruste.

Myöhemmin kysyttäessä Walker kuitenkin totesi, ettei ohjelmistojätillä ole konkreettisia suunnitelmia asian suhteen, vaan se on lähinnä harkinnassa pitkällä tähtäimellä.

Microsoftilla ei ole edelleenkään aikeita mahdollistaa hiirellä ja näppäimistöllä pelaamista Xbox 360:lla.

- Paavi Lähde: Shacknews



Kommentoi »
Kommentit
Karvapallo |  KonsoliFIN Koodari
15.08.2006  |  22:59
Karvapallo - Omakuva  Ja sitten vuodatetaan:

Nyt täytyy sitten ostaa uus ohjainkin nyyh... ;)

No, tuo näppis + hiiri ois kuitenkin ihan bueno juttu.

Coca Cola light |  Jäsen
15.08.2006  |  23:04
Coca Cola light - Omakuva  Ei mitään näppiksiä ja hiiriä todellakaan konsolille.

Nykyinen ohjain on todella hyvä mutta jos se uusi olisi selkeästi parempi niin mikäs siinä.

Kuuleri |  Jäsen
15.08.2006  |  23:22
Kuuleri - Omakuva  joo ei mitään vuodatuksia:) parannukset on aina tervetulleita, ja varmasti löytyy ihmisiä joilla kyseinen konsoli on mutta eivät välttämättä pidä ohjaimesta niin paljoa kuin joku toinen. vaihtoehdot ovat aina hyvä juttu.

15.08.2006  |  23:54
Hakkiz - Omakuva  Tuskin kannattaa odotella mitään erikoista trackball-pädiä lähitulevaisuudessa. Microsoft on tunnettu näistä ohimennen julki tulleista ideoistaan. Vai muistaako kukaan enää huhuja ehostetusta Xboxista, Xbox Litestä, Halo 1,5:stä sun muista sellaisista? Mitään niistä ei koskaan toteutettu, mutta niitä kyllä tiettävästi harkittiin.

m00se |  Jäsen
16.08.2006  |  01:12
m00se - Omakuva  itse toivoisin tateista pikkasen jämäkämpiä vaikka paremmat ovat kuin esim Pleikan muuten mainion ohjaimen riipputikut.. Mitä taasen hiireen ja näppikseen tulee se mielestäni vie koko touhun entistä enemmän pc:n suuntaan. Vielä kun surffataan netissä niinkuin aiemmin huhuiltiin. Sohvapelaaminen ei muuten ole kovin helppoa näppis sylissä hangaten samalla hiirtä käsinojaan ;)

Pibe |  KonsoliFIN Turnausisäntä
Jäsen / [zD]
16.08.2006  |  09:04
Pibe - Omakuva  Niin... Tutkii mahdollisuutta muokata OIKEAA tattia :S
Itse kun tähtään vasurilla niin ei kauheasti apua :/

Artikkeleja pääset kommentoimaan kirjautumalla sisään KonsoliFIN BBS -tunnuksilla. Mikäli et ole vielä rekisteröitynyt maailman parhaaseen suomenkieliseen konsolifoorumiin, voit korjata virheesi täällä.

Käyttäjänimi
Salasana