Rocky nyrkittää pelaajaa VR-kokemuksessa Project Hail Mary: Journey Among the Stars
Artikkeli

Nyrkitin Kivistä ja elämäni parani kertaheitolla

Joonatan Itkonen

KonsoliFINin vastaava päätoimittaja. Olen Suomeen paluumuuttanut keskittymishäiriöinen autisti, joka tykkää erityisesti tarinavetoisista tunnelmoinneista ja rakentelusta. Tavoitteenani on rakentaa entistä inkluusivisempaa ja kansainvälistä peli- ja elokuvakulttuuria kotimaan skeneen.

Miljoonien muiden lailla olen hullaantunut Project Hail Mary -elokuvasta, joka sai ensi-iltansa tämän vuoden alussa. Ryan Goslingin tähdittämä avaruusseikkailu on yksi viihdyttävimpiä genre-eepoksia, joita on nähty, ja iso osa sen menestyksestä kuuluu Rockylle, eli Kiviselle, avaruusoliolle, joka näyttää elävältä kiveltä.

Gamescomissa esitelty VR-kokemus, Project Hail Mary: Journey Among the Stars, antaa faneille mahdollisuuden toteuttaa yhden elokuvan rakastetuimmista kohtauksista omalta kotisohvalta. Pääsin kokeilemaan, miltä tuntuu olla kuin Ryan Gosling avaruudessa.

Kyseessä ei ole mikään nopeasti kyhätty rahastus: Journey Among the Stars aloitti tuotannon samaan aikaan sen innoittaman elokuvan kanssa, ja tekijät saivat täyden tuen elokuvantekijöiltä sekä lähdeteoksen kirjoittaneelta Andy Weiriltä, joka loihti pelille uuden tarinan. Studio Maze Theory pääsi ensimmäisten joukossa näkemään, miltä rakastettu Rocky-hahmo näytti ja miten animaattori James Ortizin roolisuoritus nousi tilapäisestä kuvauspaikan statistista elokuvan toiseksi sankariksi.

VR-pelit eivät koskaan saaneet sellaista suosiota, jota optimistisimmat toivoivat. Vaikka Meta Quest -lasit ovat hintansa puolesta mainio vehje yleiseen pelailuun ja Sonyn oma PSVR2 on kuta kuinkin parasta, mitä markkinoilta löytyy, suuri yleisö ei ole kuitenkaan osoittanut suurta kiinnostusta tekniikalle. Project Hail Mary: Journey Among the Stars tuskin muuttaa asioita, eikä se ole millään muotoa kokemus, joka myisi lisälaitteita itsessään. Mutta se on osoitus kaikesta siitä, mitä VR-pelit voivat parhaimmillaan tarjota, jos niille antaa mahdollisuuden.

Kuva
Avaruusaluksen korjaamista pelissä Project Hail Mary Journey Among the Star

Esitelty demo on yksinkertainen, mutta sykähdyttävä. Sen tarkoituksena on todistaa, että Maze Theory voi luoda uskottavan illuusion avaruusseikailusta, joka valloitti katsojat valkokankailla. Demo toteutettiin PICO VR -kypärällä mixed reality -asetuksilla, eli peli piirsi oman lisänsä todellisuuden päälle. Gamescom näkyi yhä kaikkialla, mihin katsoinkin, mutta samalla tiettyjä alueita peittivät nyt Hail Mary -aluksen rungot. 

Seikkailun alkaessa seison Hail Maryn laboratoriossa. Painovoimaton tila saa pienet esineet leijumaan ympärilläni. Leikin niillä hetken ja ihmettelen, miten nopeasti aivot tottuvat ajatukseen, että nämä digitaaliset härpäkkeet ovat oikeasti edessäni. Sitten kuulen jonkin liikkuvan takanani. Tuttu töminä ja rullailu saavat heti hymyn huulille. Elokuvassa Rocky liikkuu ympäri Hail Marya rakentamassaan pallossa, jonka avulla hän voi hengittää. "Why Grace stand around?!" tuttu ääni tivaa minulta. Käännyn paikallani, ja siinä hän on: Rocky kaikessa komeudessaan, oikean kokoisena kuten elokuvassa nähtiin, tuijottamassa minua hitusen turhautuneena, kun vain seisoskelen paikoillani. 

Nostan käteni tervehtiäkseni Rockya. Hän tekee samoin. En pysty hillitsemään itseäni: hetkessä toistan elokuvassa nähdyn kohtauksen, jossa Grace ja Rocky tanssivat ja elehtivät toisilleen. Jostain kuuluu naurua. Maze Theoryn väki seuraa tekojani huvittuneena. "Kaikki päätyvät tekemään samoin ennemmin tai myöhemmin. Se on tosi liikuttavaa", yksi tiimin jäsenistä toteaa.

Kuva
Rockylla on ahaa-elämys pelissä Project Hail Mary Journey Among the Stars

Varoitusvalo vilkkuu seinällä, ja Rocky rullaa sen viereen. Ortizin loistava esitys on pelissäkin yhtä hurmaava kuin elokuvassa. Rocky komentelee ja kommentoi Ryland Gracen, eli minun, tekoja jatkuvalla syötöllä. Teen tahallani asioita väärin nähdäkseni, miten nopeasti Rockylta palaa käämit. Lopulta korjaan ongelman oikein. Sitten se tapahtuu: Rocky ojentaa pikku kouransa fist bumpia, eli nyrkittämistä varten. "Fist my bump!" hän toteaa iloisesti. Teen työtä käskettyä, ja illuusio on täydellinen. Olen jossain kaukana kotoa, syvällä avaruudessa, kokemassa tämän sukupolven E.T. -elokuvan hetken itse. 

Journey Among the Stars on pulmanratkontapeli, jossa pelaaja korjaa Hail Mary -aluksen eri vikoja yrittäessään selvitä matkasta kohti kotia. Se on tarkoitettu koettavaksi pienissä erissä, eikä pelillä ole kestoa kuin muutamia tunteja. Gamescomin esittelyversio on hädin tuskin kymmentä minuuttia, mutta sen päätyttyä pyydän mahdollisuutta aloittaa alusta vain siksi, että haluan käydä vielä kerran leikkimässä Rockyn kanssa. 

Esittelyn jälkeen oloni on yllättävän liikuttunut. Project Hail Mary on yksi suurista suosikeistani, joka on jotenkin kääntynyt upeasta kirjasta sitäkin hienommaksi elokuvaksi. On suorastaan ihme, että jopa sen pelisovitus harmillisen vaikeassa formaatissa on näin onnistunut. 

Maze Theory on kuitenkin ymmärtänyt, miksi ihmiset ovat ihastuneet Weirin poptieteelliseen saagaan. On hauskaa tuntea olonsa fiksuksi, vaikka harva meistä kelpaa astronautiksi. Kaikki rakastavat avaruutta ja Rocky on yksi valloittavimmista hahmoista, joita elokuvissa on nähty. Journey Among the Stars onnistuu sovittamaan jokaisen näistä asioista pelillistettyyn muotoon.

Maze Theoryllä on yhä töitä jäljellä saada kokonaisuus toimimaan saumattomasti, eivätkä tekijät osaa vielä sanoa tarkkaa julkaisupäivää loppuvuodesta ilmestyvälle teokselle. Kokemani perusteella lopputulokselta voi kuitenkin odottaa paljon, varsinkin jos perheestä löytyy niitä, jotka eivät yleensä näille kokemuksille lämpene.

Project Hail Mary: Journey Among the Stars julkaistaan Meta Quest-, Android XR- ja PICO-alustoille loppuvuodesta 2026.