Marathon
Uutinen

Bungie vahvistaa: Marathonin kehitystyö etenee suunnitellusti – pelikuvaa joudutaan kuitenkin vielä odottelemaan

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Bungie julkaisi uuden kehittäjäpäiväkirjan odotetun Marathon-räiskintänsä tiimoilta.

Marathonin ohjaaja Joe Ziegler rupatteli pelistä lähes yhdeksän minuuttia kestävällä videolla. Zieglerin mukaan kehitystyö etenee edelleen mukavasti, vaikka pelistä ei ollakaan pukahdettu mitään sitten puolentoista vuoden takaisen julkistuksensa – pari konseptitaidekuvaa kuitenkin saatiin helpottamaan odotusta.

Bungie saatu studion omistava Sony eivät ole suoranaisesti koskaan kertoneet Marathonin julkaisuaikataulua. Nykyisten suunnitelmien mukaan jo käynnissä olevia pelitestisessioita ollaan kuitenkin aikeissa laajentaa vuoden 2025 aikana. Kahmalokaupalla lisätietoja Marathonista lupaillaan kuultavaksi ensi vuoden puolenvälin tienoilla.

Marathon julkaistaan PC:lle, PlayStation 5:lle sekä Xbox Series X|S:lle.