Ewan McGregor
Uutinen

Disneyn Obi Wan -sarjan huhuillaan olevan pahoissa ongelmissa – käsikirjoitusten laatu heikko, tuotanto toistaiseksi jäissä

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Collider ja monet muutkin lähteet huhuilevat Disneyn Obi Wan -sarjan tuotanto-ongelmista.

Kukaan ei tunnu tietävän varmasti, onko projekti hyllytetty kokonaan vaiko toistaiseksi odottelemassa parempaa tulevaisuutta. Colliderin mukaan tuottaja Kathleen Kennedy ei ole tyytyväinen Hossein Aminin kynäilemän käsikirjoituksen nykyiseen tasoon ja määrään, joten projektia raapustetaan kokonaan uusiksi tulevan kesän aikana. Pikkulinnut ovat liverrelleet, että tarina olisi seuraillut Obi Wanin ohella nuoren Luke Skywalkerin ja ehkä jopa Prinsessa Leian edesottamuksia. Hollywood Reporterin mukaan kuuden jakson mittaiseksi uumoiltua kokonaisuutta on supistettu neljään.

Obi Wania tulkitseva Ewan McGregor ja ohjaaja Deborah Chow ovat ilmeisesti vielä kiinnitettyinä projektiin.

Disney ei ole toistaiseksi kommentoinut huhuja millään tavalla.