Pokémon GO
Uutinen

Ensimmäiset toisen sukupolven taskuhirviöt rynnistivät osaksi Pokémon GO -peliä

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Kehittäjä Niantic on paljastanut viime kesänä suursuosioon kohonneen Pokémon GO:n saavan vihdoin valikoimiinsa myös uusia taskumonneja.

Koko toinen sukupolvi ei kuitenkaan rynnistä maastoon kerralla, vaan pari uutta pokémonia voi tulla vastaan toistaiseksi ainoastaan munia hautomalla. Alkujaan Pokémon Gold- ja Silver-seikkailuissa nähdyistä taskuhirviöistä mainittiin toistaiseksi ainoastaan Pichu ja Togepi. Valikoimat kasvavat lähikuukausien aikana yhteensä noin sadalla toisen sukupolven monnilla.

Ilmaispelattavan Pokémon GO:n voi ladata Android- ja iOS-laitteille.

Kuva
Pokémon GO

Pelit
Alustat
Julkaisijat
Lähteet