Doki Doki Literature Club
Uutinen

Epic Storen ilmaispeli Doki Doki Literature Club on kaikkea muuta, kuin voisi olettaa – ensi viikolla kaahaillaankin sitten Dakarin aavikoilla

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Epic Storen ilmaispelit ovat menneet vaihtoon torstaina, kuten tapana on.

Tällä kertaa tarjolla on pienimuotoinen kulttipeli, Doki Doki Literature Club, joka ei ole lainkaan sitä, mitä voisi nimen tai taiteen perusteella olettaa. Pelin kuvauksessa sen rummutetaan edustavan psykologista kauhua, mikä toden totta kannattaa kokea itse. Viikon toinen ilmaispeli on luolastoseikkailu Lost Castle.

Ensi viikolla hypätäänkin sitten täysin eri genren äärelle Dakar Desert Rallyn kuuman ja kirjaimellisesti todella kuivan meiningin myötä. Pelin voi napata talteen torstaista 15. helmikuuta lähtien.

Lisätietoja Epic Games -kaupasta, täältä.

Kuva
Epic Store