World of Warcraft kokkiohjelma
Uutinen

Etelä-Koreassa katsellaan World of Warcraft -aiheista kokkausohjelmaa

Petri Kataja

Pelejä on pelattu iät ja ajat. Suosikkeihin kuuluvat muun muassa Mystical Ninja Starring Goemon, The Last of Us Part II, The Legend of Zelda: The Wind Waker, EarthBound ja Red Dead Redemption II.

Videopeleistä on muuhunkin, kuin vain pelaamiseen sekä niistä muovattujen elokuvien lähdemateriaaliksi. Niiden ympärille voi myös rakentaa kokkiohjelmia, ainakin Etelä-Koreassa.

Maassa debytoi tänään World of Warcraft -peliin perustuva kokkausohjelma, jossa julkkiskokki Choi Hyun-seok sekä pelaajat tekevät nimikkeen inspiroimia annoksia. Ruoanlaiton ohessa keskustellaan erilaisista seikkailuista Warcraftin maailmassa.

Sarjan nimi kääntyy englanniksi muotoon WoW! Recipe? The Meal Is Ready. Lyhyen promon tästä maukkaasta viihteestä voi katsastaa ylempää.

Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun World of Warcraft on yhdistetty ruokaan, eihän toki, sillä peli on inspiroinut myös keittokirjan.

Kuva
World of Warcraft kokkiohjelma

Lähteet