FIFA 18
Uutinen

FIFA 18 päivättiin syyskuun lopulle – Cristiano Ronaldo loistaa niin kannessa kuin uudella trailerillakin

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

FIFA-sarja tekee vähemmän yllättäen paluun kuluvana vuonna, kun EA SPORTS FIFA 18 julkaistaan syyskuun 29. päivä. Erikoisversioiden ostajat pääsevät tosin pallottelemaan jo kolmea päivää aiemmin.

FIFA 18 tuo takaisin sarjan aiemmassakin osassa nähdyn The Journey -tarinamoodin. Legendojen ympärillä pyörivä, aiemman Xbox-yksinoikeutena nähty FIFA Ultimate Team Legends taas tuodaan kuluvan vuoden versiossa myös PlayStation 4:lle sekä PC:lle Icons-nimen kera. Pelin kansikuvapoikana nähdään tällä kertaa Real Madrid -hyökkääjä Cristiano Ronaldo.

FIFA 18 on tekemässä tuloaan PC:lle, PlayStation 3:lle, PlayStation 4:lle. Xbox 360:lle sekä Xbox Onelle, joskaan vanhemman konsoliraudan versiot eivät rullaa varsin näyttävään jälkeen kykenevällä Frostbite-pelimoottorilla. Myös Nintendo Switch on saamassa pelistä oman versionsa.

Kuva
FIFA 18