Ghost of Tsushima_20210829150632.jpg
Uutinen

John Wick -ohjaajan Ghost of Tsushima -elokuvassa puhutaan japania, tietysti japanilaisten näyttelijöiden toimesta

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Ohjaaja Chad Stahelski on rupatellut Colliderille tulevasta Ghost of Tsushima -elokuvaprojektistaan.

John Wick -ohjaaja haluaa tehdä Ghost of Tsushimasta kauttaaltaan mahdollisimman autenttisen leffaelämyksen. Tämä tarkoittaa miehen mukaan sitä, että japania puhuvat näyttelijät myös ovat japanilaisia – jopa Sony on kuuleman mukaan kyseisen ajatuksen kannalla. Varsinaisia näyttelijäkiinnityksiä ei ole kuitenkaan vielä toistaiseksi varmistettu virallisesti, vaikka pelissäkin nähty Daisuke Tsuji on osoittanut halukkuutensa palata Jin Sakain rooliin valkokangasversiossakin.

Japani-faniksi tunnustautuva Stahelski on myös tohkeissaan siitä, kuinka visuaalisesti näyttävä ja hahmovetoinen raina voi parhaimmillaan olla ja kuinka hienot puitteet se tarjoaakaan näyttävälle toiminnalle. Stahelskin mukaan ohjaajalegenda Akira Kurosawa on viiden vaikuttavimman leffaohjaajan joukossa, joten projekti sopinee miekkoselle paremmin kuin hyvin.

Ghost of Tsushiman ensi-iltapäivästä ei ole vielä toistaiseksi tietoa.

Lisää aiheesta:

Alustat
Käsitellyt henkilöt
Lähteet