Commodore 64 - Tasavallan tietokone
Uutinen

Juho Kuorikosken Commodore 64 -kirja saavutti joukkorahoitustavoitteensa heittämällä

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Videopeliaiheisia teoksia varsin ahkeraan tahtiin työstävä Juho Kuorikoski on onnistunut haalimaan Mesenaatti-palvelussa rahoituksen tulevalle Commodore 64 -aiheiselle kirjalleen.

Kuorikosken Commodore 64 – Tasavallan tietokone tarjoaa lukijoilleen legendaarisen kotimikron Suomen valloituksen pitkän oppimäärän. Alkujaan vuonna 1982 julkaistun "kuusnelosen" historiaa käydään läpi laajan haastatteluaineiston kera. 250-sivuisella teoksella juhlistetaan samalla sata vuotta täyttävää Suomea, ja kirja onkin osa Suomi 100 -kampanjan juhlavuoden ohjelmistoa.

Loppuvuoden julkaisuksi uumoiltu Commodore 64 – Tasavallan tietokone haali 10 000 euron tavoitteensa kasaan noin puolessatoista kuukaudessa. Vielä ruhtinaalliset 23 päivää jatkuvaa kampanjaa voi rahoittaa Mesenaatti-sivustolla.

Käsitellyt henkilöt