Battlefield 2042
Uutinen

Keskusteluyhteydet ja tulostaulut viimein avattu – Battlefield 2042:n jättipäivitys linjoilla

Tero Lepistö

Tero "TeRm0z" Lepistö on pyörinyt foorumilla vakituisesti vuodesta 2004. Vaikka pelaaminen kuuluu edelleen tiiviisti elämään, arjen puristuksessa rakkaalle harrastukselle uhrattu aika pienenee vääjäämättä ja samalla pelimaku jalostuu. Nykyään parhautta edustavat (kaahauspelien lisäksi) sopivan tiiviit juonelliset toimintapläjäykset, jotka jättävät takaraivoon muitakin tunteita kuin turhautumista. Virtuaalimaailmoiden lisäksi suhtautuu tarpeettoman intohimoisesti automaailman ilmiöiden seuraamiseen ja yleiseen viisasteluun.

Monista ongelmista ja pelaajakadosta kärsinyt Battlefield 2042 on saanut ison korjauspaketin. Pelin kehittäjä DICE kertoi viime viikolla kyseisen 4.0-päivityksen sisältävän jopa yli 400 korjausta sekä muokkausta.

Tärkeimpinä konkreettisina uudistuksina muun muassa VoIP-äänikeskustelut pelaajaryhmien välillä ovat viimein mahdollisia. Lisäksi otteluiden loppuun on ilmestynyt perinteinen tuloslista. Myös aseiden ja operaattoreiden varusteluun kiinnitetään aiempaa enemmän huomiota niin ansaintalogiikan kuin yksilöllisemmän kustomoinnin kautta.

Luonnollisesti päivitys sisältää myös koko joukon bugikorjauksia ja tasapainotuksia. Tarkemmin korjauspaketin sisällöstä pääsee lukemaan EA:n verkkosivuilta.

Studiot
Julkaisijat
Lähteet