Redout II 2 wipeout-tyylinen peli
Uutinen

"Kilpa-ajamisen tulevaisuus" saapuu pian – WipEout-tyylinen Redout II sai julkaisupäivänsä

Petri Kataja

Pelejä on pelattu iät ja ajat. Suosikkeihin kuuluvat muun muassa Mystical Ninja Starring Goemon, The Last of Us Part II, The Legend of Zelda: The Wind Waker, EarthBound ja Red Dead Redemption II.

Futuristinen kaahauspeli Redout II on saanut julkaisupäivänsä.

WipEout- ja F-Zero -pelien tyylinen nimike tarjoaa pelaajilleen nopeaa kilpa-ajoa tulevaisuuden maisemissa. Virallinen nimikkeen kuvaus kertoo, että "Redout II on kilpa-ajon tulevaisuus", joka tarjoaa 36 uniikkia rataa ajettavaksi. Jokaisen kentän reitin voi ajaa myös takaperin, joten tällä laskutavalla koettavana on jopa 76 rataa.

Nopean vauhdin ohella koettavana on muun muassa uramoodi, moninpelaamista verkon yli, kustomoitavaa sekä valokuvausmoodi.

Uuden trailerin tuotoksesta voi katsoa alta. Julkaisua ei ole tarpeen odotella pitkiä aikoja, sillä Redout II julkaistaan PlayStation 4:lle, PlayStation 5:lle, Xbox Onelle, Xbox Series X|S:lle, Switchille ja PC:lle päivämäärällä 26.5.