Kursk videopeli
Uutinen

Kursk-videopeli palauttaa mieliin Venäjän historian pahimman sukellusveneonnettomuuden – uusi traileri julki

Petri Kataja

Pelejä on pelattu iät ja ajat. Suosikkeihin kuuluvat muun muassa Mystical Ninja Starring Goemon, The Last of Us Part II, The Legend of Zelda: The Wind Waker, EarthBound ja Red Dead Redemption II.

Venäläinen Kursk-ydinsukellusvene upposi miehistöineen vuonna 2000 torpedo-osastojen räjähdyksen seurauksena. Näihin tapahtumiin on tarkoitus palata videopelin muodossa vielä tämän vuoden aikana. Jo aiemmin julkaistusta projektista on nyt nähtävissä uusi traileri.

Kursk-peli on ensimmäisen persoonan kuvakulmasta koettava seikkailu, jossa pelaaja asetetaan torpedoista kiinnostuneen vakoojan saappaisiin. Nimikkeeseen mallinnetaan sukellusvene kokonaisuudessaan koluttavaksi, minkä lisäksi osa tapahtumista sijoittuu Moskovaan sekä Vidyayevoon.

"Uskomme, että on tullut aika kertoa oikeita tarinoita." kertoo Jujubee-studion Michał Stępień lehdistötiedotteessa. Hänen mielestään on kiehtovaa, miten peliala on kehittynyt viimeisen kymmenisen vuoden aikana, ja meidän pitäisikin odottaa peleiltä jatkossa entistä enemmän. Stępieńin mukaan peleistä voi tulla kirjojen ja elokuvien kaltainen työkalu.

Kursk saapuu tänä vuonna PC:lle, Macille, PlayStation 4:lle ja Xbox Onelle. Katso tuore traileri alta.

Pelit
Lähteet