Micro Machines World Series
Uutinen

Legendaariset Micro Machines -miniautot tekevät paluun huhtikuussa

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Erityisesti 90-luvulla pelaajia ihastuttanut Micro Machines -sarja on tekemässä paluuta World Series -lisänimen saaneella kaahailullaan.

Micro Machines World Series sisältää lukuisia tuttuja miljöitä vuonna 1991 ilmestyneestä alkuperäisestä pelistä. Visuaalista ilmettä on luonnollisesti pistetty rankalla kädellä uusiksi, ja onpa mukana myös verkossa käytävät lipunryöstö- ja kukkulan kuningas -mooditkin. Micro Machines World Series tukee neljän pelaajan paikallista moninpeliä, kun taas verkossa yhteisiin kahinoihin vapautetaan peräti 12 innokasta. Erilaisia miniautoluokkia heitetään tarjolle ainakin julkaisun aikaan täyden tusinan verran.

Codemastersin työstämä Micro Machines World Series julkaistaan huhtikuun 21. päivä PC:llä, Xbox Onella sekä PlayStation 4:llä.

Kuva
Micro Machines World Series