Call of the Sea.jpg
Uutinen

Lovecraft-henkeä huokuva Call of the Sea suuntaa pian myös PlayStationin valikoimiin

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Mystiseen Lovecraft-universumiin sukeltava Call of the Sea julkaistaan pian myös PlayStation-konsoleille.

1930-lukulainen pulmaseikkailu nähtiin ensimmäistä kertaa viitisen kuukautta sitten PC:llä ja Xbox-konsoleilla. Norah Everhartin kinkkinen etsintäoperaatio kadonneen miehensä perässä sai osakseen enimmäkseen positiivisenpuoleisia arvosteluja – KonsoliFINin arvostelustakin napsahti varsin mukavat neljä tähteä.

Out of the Blue -studion kehittämä Call of the Sea julkaistaan toukokuussa sekä PlayStation 4:lle että PlayStation 5:lle.