Metro Exodus Sams Story
Uutinen

Metro Exodus saa toisen ja samalla viimeisen lisäsisältöpakettinsa helmikuussa

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Metro Exodus laajenee helmikuun 11. päivä vielä yhden lisäpaketin turvin.

Sam's Story heittää pelaajan Yhdysvaltalaisen Sam-sotilaan saappaisiin. Päättäväisen miehen tavoitteena on paeta Moskovan metroista takaisin kotimaansa kamaralle, ja kenties jopa löytää vielä kaupan päälle kuolleeksi luulemansa isä hengissä. Tarina vie Samin kokonaan uudelle alueelle, jota luonnollisesti myös kansoittaa ennen näkemättömät mutanttihirviöt.

Metro Exodus on saatavilla PC:lle, Stadialle, Xbox Onelle sekä PlayStation 4:lle. KonsoliFINin arvostelun voi lukaista täältä.

Pelit
Studiot
Julkaisijat
Lähteet