Switch
Uutinen

Nintendo Switch käy kaupaksi kiitettävää tahtia – hurjia myyntilukemia julki niin Pohjois-Amerikasta kuin Euroopastakin

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Nintendo on paljastanut lisää mainiosti kaupaksi käyvän Switchinsä myyntilukuja.

Pohjois-Amerikassa Nintendon hybridimasiinaa on rahdattu koteihin peräti 15 miljoonaa kertaa. Kyseiseen lukemaan sisältyy niin laitteen pari vuotta sitten julkaistu perusmalli kuin uudenkarhea Switch Litekin. Pelien sarallakin näyttää hyvältä, sillä 14 eri peliä on ylittänyt miljoonan myydyn kopion rajapyykin – varsin hyvä tulos sekin.

Nintendolla kulkee hyvin myös Euroopassa, sillä myös täällä Switchin myynnit huitelevat jo kymmenen miljoonan paremmalla puolella.

Alustat
Julkaisijat
Lähteet