Crackdown 3
Uutinen

Odotettu Crackdown 3 julkaistaan ensi vuoden aikana

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Reilut pari vuotta sitten julkistettu Crackdown 3 on tarkoitus tuoda kauppoihin ensi vuoden aikana, mikäli Microsoft Studiosin Dave Johnsonia on uskominen.

Johnsonin mukaan Crackdown 3:n julkaisuajankohtaa ei ole kuitenkaan lyöty vielä lukkoon, ja peli saattaa päätyä kauppoihin jopa reilusti ennen loppuvuotta. Crackdown 3:n oli tarkoitus olla pelaajien ulottuvilla jo kuluvan vuoden aikana, mutta seikkailun kampanjapuolen työstäminen vaati loppupeleissä lisää kehitysaikaa.

Johnson mainitsi samassa yhteydessä, että Crackdown 3 ottaa kaiken irti loppuvuodesta ilmestyvän Project Scorpio -konsolimallin tehoista. Jo valmiiksi näyttävä räime taipuu hirviökonsoliksikin mainostetulla Scorpiolla peräti 4K-resoluutioon.

Crackdown 3 julkaistaan PC:llä sekä Xbox Onella. Nimike on osa Microsoftin Play Anywhere -valikoimaa, joka mahdollistaa molempien versioiden hankkimisen yhdellä ostoksella.

Pelit
Studiot
Lähteet