Plague Tale Requiem
Uutinen

A Plague Tale: Requiem vie Amican ja Hugon merellisiin maisemiiin – ensimmäisellä pelikuvatrailerilla runoutta ja rottia

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

A Plague Tale: Requiem oli trailerin voimin näytillä viime yön The Game Awards -gaalassa.

Kovia kokeneiden Amican ja Hugon tarinaa jatkava A Plague Tale: Requiem ei tuntuisi trailerinsa perusteella liikahtelevan aivan yhtä lohduttomissa tunnelmissa kuin edeltäjänsä. Tällä kertaa pääosan kaksikko seilaileekin huomattavasti aiempaa värikkäämpiin maisemiin, joskin ahdistava meininki on – rottia unohtamatta – edelleen todella vahvasti läsnä. Trailerin taustalla kuullaan Robert Louis Stevensonin runoutta Requiemin muodossa – kuinkas muutenkaan.

A Plague Tale: Requiem julkaistaan ensi vuoden aikana PC:lle, PlayStation 5:lle sekä Xbox Series X|S:lle – heti ilmestyessään myös Xbox Game Passiin.

Lisää aiheesta: