Uutinen

PlayStation Vita laihtuu ja kevenee päivitetyn mallin myötä

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Kohta kaksi vuotta täyttävä Sonyn PlayStation Vita on saamassa piakkoin uuden, päivitetyn mallin.

Uusi Vita on nykyiseen malliin nähden ohuempi ja kevyempi. Painoa konsolille kertyy ainoastaan 219 grammaa. Konsolissa on yksi gigatavu tallennustilaa, joten pelejä voi pelata tulevaisuudessa myös ilman hintavaa muistikorttia. Myöskin akkukeston puolella on selkeää parannusta, sillä Vitan akku mahdollistaa nykyisen viiden tunnin sijaan noin kuusi tuntia peliaikaa. Uutta Vitaa saadaan kauppojen hyllyille keltaisena, vaaleanpunaisena, valkoisena, harmaana, vihreänä sekä sinisenä.

Vitan päivitetty versio saapuu lokakuun 10. päivä kauppohin Japanissa. Euroopan julkaisusta ei ole toistaiseksi tarkempaa tietoa.
PlayStation Vita saa uuden version

Näyttö on jatkossa LCD, ei enää OLED. Start & select nappien muotoilua muutettu, kaiuttimia muotoiltu. Kuvista päätellen, ei tuo uusi niin tyylikäs ole kuin nykyinen, micorusbportti (käyköhän universaalit laturit jatkossa)?

Ei syytä päivittää. Lisäväristä bonusta, tyttö voisi tykästyä pinkkiin, tarvitaan vain enää pelejä tytöillekin (koirapeli tulossa).