Furi
Uutinen

Retroräiskintä Furi saa Nintendo Switch -julkaisunsa ensi viikolla

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Ranskalaisen The Game Bakersin työstämä toimintaräime Furi saapuu Nintendo Switchin valikoimiin ensi viikolla. Peli on julkaistu aiemmin PC:lle, PlayStation 4:lle ja Xbox Onelle.

Alkujaan vuonna 2016 julkaistu Furi yhdistelee pelimekaniikoissaan niin bullet hell -tyylistä räiskintää, kahden tatin ammuskelua kuin vauhdikasta lähitaisteluakin. Hektinen toimintaräime taas painottuu enimmäkseen toinen toistaan haastavampien pomotaisteluiden ympärille. Koko komeus on kuorrutettu neonvärein tyyliteltyyn retrokuosiin, jonka lupaillaan rullaavan nätisti myös Switchin raudalla.

Tammikuun 11. päivä ilmestyvä Switch-painos on saanut kylkeensä parinkymmenen euron hintalapun.