Uutinen

Tältä näyttävät super- ja ultra-combot tulevassa Ultra Street Fighter IV:ssä

Petri Kataja

Pelejä on pelattu iät ja ajat. Suosikkeihin kuuluvat muun muassa Mystical Ninja Starring Goemon, The Last of Us Part II, The Legend of Zelda: The Wind Waker, EarthBound ja Red Dead Redemption II.

Tappelupelien ystävät saavat uutta mätkittävää ensi vuoden puolella, kun Street Fighter IV:stä julkaistaan uusi versio, Ultra Street Fighter IV. Mukana uutuuspaketissa on uusia hahmoja, joilla on arsenaalissaan nyt trailerimuodossa esitettäviä uusia liikkeitä.

Capcom Unity -blogissa lupaillaan nimikkeen olevan fanien toiveiden muovaama. Uusin tappelupukareiden lisäksi tarjolla on uusia pelimuotoja, mutta näistä ei ole vielä tarkempaa tietoa jaettu.

Digitaalisena saapuva Ultra-versio pitää sisällään neljä taistelijaa, joita normiversiossa ei tavattu. Elena, Hugo, Poison ja Rolento tuovat mukanaan uusia combo-liikkeitä, joista on julkaistu erillinen trailerinsa. Tämän videoklipin voi vilaista alta.



Katutappelijoiden päivitys saapuu Eurooppaan viimeisimpien puheiden mukaan kevään korvilla, vaikka huhuissa onkin pyörinyt myös heinäkuun puoliväli. Alustoina toimivat PlayStation 3 ja Xbox 360, joiden lisäksi myös PC saa oman versionsa.
Tältä näyttävät super- ja ultra-combot tulevassa Ultra Street Fighter IV:ssä