richard donner1.jpg
Uutinen

Tappava ase -ohjaaja Richard Donner on kuollut

Käsitellyt henkilöt
Lähteet
Niko Lähteenmäki

Hollywood-ohjaaja Richard Donner on menehtynyt 91-vuotiaana.

Ohjaajalegendan kuolemaan ei liity dramatiikkaa, vaan Donner nukkui rauhallisesti pois hänen vaimonsa Lauren Shuler Donnerin mukaan tämän viikon maanantaina.

Richard Donnerin ura Hollywoodissa lähti kunnolla käyntiin vuonna 1976 The Omenin myötä, joskin sitä ennen hän oli työskennellyt muun muassa The Twilight Zonen parissa. Myöhemmin hän oli mukana tekemässä lukuisia tunnettuja elokuvia, kuten Free Willyä, The Lost Boysia, Teräsmiestä, Gooniesia ja Tappava ase -sarjaa.

Donnerin kanssa Tappavan aseen tuotannon yhteydessä työskennellyt Mel Gibson kuvaili ohjaajalegendaa Variety-lehdelle näin:

– Jos kasaisimme yhteen pinoon kaikki hänen hyvät teot, se venähtäisi tutkimattomiin paikkoihin aina taivaankanteen saakka. Tulen todella kaipaamaan häntä ilkikurisine nokkeluuksineen ja viisauksineen.

Niko Lähteenmäki

KonsoliFINissä keväällä 2020 aloittanut populaarikulttuuri-intoilija ja jokapaikanhöylä. KonsoliFIN Podcastin juontaja ja tuottaja loppuvuodesta 2020 alkaen, podcast-puolen päätoimittaja alkuvuodesta 2026 alkaen. Kirjoittanut myös aikoinaan Pelaajalle verkkouutisia.