pokemon go
Uutinen

Taskumonstereille seitsemän tunnin hengähdystauko – Pokémon GO -palvelinremontti pysäyttää hirviönmetsästyksen kesäkuun alussa

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Pokémon GO -palvelimia huolletaan seitsemän tunnin ajan kesäkuun 1. päivänä.

Kouluttajat eivät pääse serverihuollon aikana lainkaan Pokémon GOn pariin, vaan ulkoilulle täytyy tuolloin keksiä joku muu tekosyy. Suomalaisittain tauko osuu tosin keskimääräistä mukavampaan ajankohtaan, sillä pelaamaan ei päästä iltayhdeksän ja aamuneljän välisenä aikana. Lisätietoja voi lueskella Pokémon GOn uutissivulta, täältä.

Edelleen varsin tomerasti porskuttava Pokémon GO on saatavilla Android- ja iOS-laitteille.

Pelit
Alustat
Studiot
Lähteet