Uutinen

Tuleva Castlevania panostaa toimintaan esineiden perässä juoksemisen sijaan

Petri Kataja

Pelejä on pelattu iät ja ajat. Suosikkeihin kuuluvat muun muassa Mystical Ninja Starring Goemon, The Last of Us Part II, The Legend of Zelda: The Wind Waker, EarthBound ja Red Dead Redemption II.

3DS-käsikonsolille tuloaan tekevä Castlevania: Lords Of Shadow – Mirror Of Fate ottaa vaikutteita NES-konsolin Castlevania III: Dracula’s Curse -seikkailusta. Tämä tarkoittaa Konamin Dave Coxin mukaan sitä, että peli ei keskity eri esineiden ja uusien ominaisuuksien perässä juoksuun ympäri pelialueita, vaan luvassa on toimintaa ja useampaan suuntaan aukeavia etenemisreittejä.

Pelejä, joissa vapaasti tutkittavien pelialueiden eri osat aukeavat kerättävien esineiden ja ominaisuuksien myötä, kutsutaan usein Metroidvania-nimellä. Tämä lempinimi viittaa Metroid- ja Castlevania-pelisarjoihin, joissa eteneminen tapahtuu juuri eri esineiden avulla. Tuleva tasku-Castlevania ei kuitenkaan noudata tätä periaatetta Konami-pomon sanojen mukaan.

"Vaikka pelissä onkin kartta tutkittavaksi, ei kyseessä oikeastaan ole Metroidvania. Kyseessä on hyvin toiminta- ja taistelupainotteinen peli, joka sijoittuu Lords of Shadow -maailmaan." Luvassa on hänen sanojensa mukaan useampaan suuntaan haarautuvia reittejä Castlevania III:n tapaan, sekä mahdollisuus palata aiemmin tutkituille alueille useammillakin hahmoilla.

Coxin mukaan Metroidvania-muotoisten pelien alkutaipaleet ovat ylitsepääsemättömän vaikeita, sillä pelaaja ei ole vielä kerännyt etenemiseen tarvittavia kykyjä ja aseita. Loppumetrit eivät sen sijaan taas tarjoa tarpeeksi haastetta. "Pelin loppua kohti sinulla on kaikki esineet ja olet supervoimakas. Haluamme todella tehdä pelin, joka alkaa helppona, mutta joka vaikeutuu vaikeutumistaan." Cox toteaa. Hän kertoo myös, että pelialueen tutkiminen on tulevassa nimikkeessä suuressa osassa, mutta tarkoituksena ei ole tehdä peliä, jossa vain juostaan ympäriinsä keräämässä asioita. "Haluamme kertoa tarinan. Haluamme pelaajien nauttivan seikkailusta."

Pelissä ohjastetaan neljää hahmoa, joista kolme on jo tiedossa. Trevor Belmontin, Simon Belmontin ja Alucardin lisäksi luvassa on vielä yksi hahmo, jonka henkilöllisyys pidetään vielä salassa.

Koko laajaan haastatteluun pääsee käsiksi lähdelinkin kautta.
Tuleva Castlevania panostaa toimintaan esineiden perässä juoksemisen sijaan
Tuleva Castlevania panostaa toimintaan esineiden perässä juoksemisen sijaan
Tuleva Castlevania panostaa toimintaan esineiden perässä juoksemisen sijaan
E3 2012: Uudesta tasku-Castlevaniasta pelikuvaa

Vaikka jumaloinkin Metroidvania-rakennetta, en pidä tätä toiminnallisempaa ja suoraviivaisempaa suuntaa huonona ratkaisuna. DS:llä nähtiin jo kolme erinomaista, mutta keskenään melko samanlaista Castlevaniaa. Ehkä nyt olisi aika kokeilla uutta lähestymistapaa.