Vectorama
Uutinen

Turnausta turnauksen perään – Vectorama 2018 -tapahtuma käynnistyi Oulussa

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Vuotuinen Vectorama-tapahtuma on vallannut jälleen kerran Oulun jäähallin.

7. - 10. kesäkuuta pidettävä tapahtuma kasaa yhteen tietokoneista ja pelaamisesta kiinnostunutta porukkaa ympäri Suomen. Aikaa voi kuluttaa joko pelejä tahkoten tai vaikkapa lukuisiin kisoihin osallistumalla. Kaikille avoimia BYOC-turnauksia järjestetään muun muassa PUBGin, CS:GO:n, Hearthstonen, Overwatchin, Reflex Arenan, Rocket Leaguen sekä League of Legendsin parissa.

Se odotetuin kisa lienee kuitenkin Dota 2:n eSM-turnaus, jonka voittajajoukkueelle on luvassa peräti 1500 euron potti. Turnausta voi seurata suorana lähetyksenä vaikkapa Vectoraman Twitch-kanavalta, täältä. CS:GO:n eSM-karsinta taas nähdään aina Yle Areenalla saakka.

Vectoraman konepaikat ovat hyvin pitkälti myyty loppuun, mutta konepaikattomia lippuja on edelleen kaupan. Yksityiskohtia voi haeskella tapahtuman kotisivuilta, täältä.

Lähteet