Disney Plus
Uutinen

Useampaan otteeseen viivästynyt Disney+ sai Suomen aloituspäivänsä – The Mandaloriania päästään seuraamaan syyskuussa

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Suoratoistopalvelu Disney+ starttaa Suomenkin kamaralla vihdoin 15. päivä syyskuuta.

Disneyn leffoilla ja sarjoilla kuorrutettu videopalvelu julkaistiin Yhdysvalloissa jo viime vuoden lopussa. Sittemmin Suomi-julkaisupäiväksi kerrottiin epämääräisesti kevät ja kesä, minkä jälkeen moinen muuttui vaivihkaa syksyksi. Nyt aloituspäivä on kuitenkin ilmeisesti lyöty lukkoon, joten esimerkiksi The Mandaloriania sekä Pixarin ja Marvelin leffavalikoimaa päästään katselemaan 15. syyskuuta.

Joko 6,99 euroa kuukaudessa tai 69,99 euroa vuodessa kustantavasta palvelusta voi lueskella lisää Disneyn sivuilta, täältä.

Lähteet