The Medium
Uutinen

Uuden sukupolven säikyttely The Medium esittäytyy reilun 14 minuutin pelikuvavideon voimin

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Kauhustudio Bloober Team esittelee The Medium -kauhupeliään runsaan pelikuvan voimin.

Yli 14 minuuttia pelikuvaa kattava videopätkä käy läpi jo aiemmasta mainosmateriaalista tuttua kahden todellisuuden pelimekaniikkaa. Lennosta vaihdettavan pelimaailman on kerrottu mahdollistuvan uusien nopeampien kovalevyjen ansiosta – syy, minkä vuoksi säikyttelyä ei kenties nähdäkään vanhemmalla laiteraudalla.

Lienee muuten myös mainitsemisen arvoista, että projektin säveltäjänä kuullaan Silent Hill -veteraani Akira Yamaokaa, yhteistyössä Arkadiusz Reikowskin kanssa.

The Medium julkaistaan tammikuun 28. päivä PC:lle sekä Xbox Series S|X -konsoleille. Peli nähdään heti julkaisussaan myös Xbox Game Pass -valikoimissa.

Pelit
Studiot
Julkaisijat
Lähteet