Uutinen

Uusien Pokémon-pelien aikaisille ostajille myyttinen taskuhirviö

Petri Kataja

Pelejä on pelattu iät ja ajat. Suosikkeihin kuuluvat muun muassa Mystical Ninja Starring Goemon, The Last of Us Part II, The Legend of Zelda: The Wind Waker, EarthBound ja Red Dead Redemption II.

Uudet Pokémon-pelit White 2 ja Black 2 saapuvat myyntiin noin kuukauden päästä. Mikäli pelaajat mielivät omaan kokoelmaansa myyttistä Genesect-taskuhirviötä, on jompikumpi nimikkeistä syytä ostaa lähellä julkaisua.

Uusi Genesect-Pokémon on hyönteis- ja terästyypin otus, jolta löytyy uniikki Techno Blast -hyökkäys. Otus on ladattavissa Nintendo Wi-Fi Connectionin kautta vain rajoitetun ajan, sillä lataushanat pistetään kiinni 12. marraskuuta.

Kakkostuotosten tapahtumapaikkana toimii edellisistä osista tuttu Unova-alue, joka on ehtinyt muuttumaan reilusti edellisistä seikkailuista. Edellisten nimikkeiden tapahtumista on kulunut kaksi vuotta ja osa tutuista pelialueista on nyt jääkerroksen peitossa.

Taisteluturrikoita päästään keräämään jälleen lokakuun 12. päivänä, jolloin Pokémon White 2 ja Pokémon Black 2 saapuvat myyntiin.
Uusien Pokémon-pelien aikaisille ostajille myyttinen taskuhirviö