Fist of the north star
Uutinen

Yakuza-tiimin työstämä Fist of the North Star -peli näytillä uudella videolla

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Legendaarinen Fist of the North Star -manga on taipumassa ensi vuoden aikana myös pelimuottiin. Nyt aiheen tiimoilta on julkaistu useamman minuutin verran pelikuvaa.

Hokuto ga Gotokun protagonisti Kenshiro hallitsee videon perusteella varsin brutaaleihin sfääreihin yltyvät lähitaisteluliikkeet. Ehtiipä miekkonen pyörittämään matkan varrella jopa omaa post-apokalyptistä tunnelmaa huokuvaa seuralaispalveluaan. Japanilaisjätti SEGA heittänyt mukaan myös Yakuza- ja Shenmue-peleissä viljelemiään arcade-kabinetteja, kuinkas muutenkaan.

Hokuto ga Gotoku ilmestyy Japanissa PlayStation 4:lle helmikuun 22. päivä. Eurooppa-julkaisun kohtalo on toistaiseksi hämärän peitossa.

Alustat
Studiot
Julkaisijat
Lähteet