Cliffhanger
Uutinen

Ysäriklassikko Cliffhanger tulee takaisin: Sylvester Stallone palaa Renny Harlinin hittielokuvan maisemiin

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Kultaisella 90-luvulla hitiksi kohonnut Cliffhanger on saamassa jatkoa, kertoo Variety.

Suomen Hollwood-ylpeys Renny Harlin ja Cliffhanger nostivat Oscarin ja Stop! Or My Mom Will Shootin kaltaisilla elokuvilla pahasti ryvettyneen Sylvester Stallonen takaisin parrasvaloihin vuonna 1993. Italian Alpeilla kuvattu toimintaräime lukeutuukin Rocky-luojan kovimpiin hitteihin. Eeppisen trailerin voi katsastaa uutisen lopusta.

Stallone palaa ikoniseen Gabe Walkerin rooliinsa toistamiseen, sillä Cliffhangerille työstetään reboot-henkistä jatko-osaa. Ohjaajaksi on varmistunut Ric Roman Waugh, mies Angel Has Fallenin ja Greenlandin takaa. Vaikka Stallone onkin itseoikeutetusti mukana kuvioissa, pääosassa nähdään vielä hakusessa oleva näyttelijä – roolistakaan ei ole toistaiseksi kerrottu yksityiskohtia. Käsikirjoittajana toimii Mark Bianculli. Projektin julkaisuaikataulua ei ole toistaiseksi kerrottu.

Stallonea pitävät kiireisenä tällä hetkellä ainakin kuluvalla viikolla ensi-iltansa saava Guardians of the Galaxy Vol. 3, syksylle ajoittuva The Expendables 4 sekä televisiosarja Tulsa King.

Käsitellyt henkilöt
Lähteet