Tämä on mainospaikka. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Näyttäisimme tässä kohtaa mainoksia. Maksamme sivuston palvelinkulut mainoksilla. Ethän blokkaa, kiitos!

Helsingin Messukeskus on pistänyt hihat heilumaan oman Comic Con -tapahtumansa suhteen.

Viime keväänä Messukeskuksen valtasi Easyfairsin järjestämä Heroes Comic Con Finland, joka kuitenkin monien pettymykseksi peruttiin ensi vuodelta – vastaava tapahtuma järjestettiin vuonna 2024 Tampereella. Nyt Messukeskus on päättänyt lanseerata ikioman nörttihulabaloonsa, joka tottelee nimeä Arctic Lights Comic Con. Taustalla hääräilee aiemmin Easyfairsilla työskennellyt, nykyisellään Messukeskuksen tuottajana toimiva Ida Kuningas.

Lisää aiheesta:

Tavoitteena on saada aikaiseksi kansainvälisen mittaluokan popkulttuuritapahtuma, joka pyörii tuttuun tyyliin esimerkiksi pelien, cosplayn, sarjakuvien, animen ja K-popin ympärillä – kansainvälisiä vierailijastaroja unohtamatta. Omia kojujaan rahtaavat paikalle myös näytteilleasettajat, joten tapahtumassa voi odottaa näkevänsä muun muassa keräily- ja fanituotteiden myyjiä, pelivalmistajia ja -jakelijoita, cosplay-tarvikkeiden valmistajia, sarjakuvien tekijöitä, käsityöläisiä ja tatuointitaiteilijoita sekä tietty street food -henkisiä syöminkejä. Tarkkaa ohjelmistoa ei ole toki vielä lyöty lukkoon, sillä sitä rakennetaan parhaillaan.

Arctic Lights Comic Con pidetään 16.–17.5.2026. Tilanteen kehittymistä voi seurailla tapahtuman elokuussa aukenevilla kotisivuilla, täällä.

Kirjaudu kommentoidaksesi