Uutinen

17-vuotias Goldeneye 007 James Bondin testissä

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Jimmy Fallon on nostanut ohjelmassaan usein videopelit näkyvästi parrasvaloihin. Nyt järjestetty hämmentävä tilanne heittää miehen pelaamaan Goldeneye 007 -klassikkoa, vastassaan itse James Bond.

Goldeneye-elokuvassa Bondina kunnostautunut Pierce Brosnan paljastaa pelanneensa peliä kertaalleen aiemmin. Tuolloin tuloksena oli miehen mukaan ainoastaan luoti jalassa. Joka tapauksessa asetelmat tiukkaan moninpelitaisteluun ovat olemassa.



Raren kehittämä Goldeneye 007 julkaistiin Nintendo 64:lle 25. elokuuta 1997.
17-vuotias Goldeneye James Bondin testissä

Heh, hauska video. Ainoa peli, joka löytyy yhä pelihyllystä tältä konsolilta. Oli huikea moninpelikokemus samalta sohvalta 2-4 pelaajan kesken.