Uutinen

Battletoads-sarja tekemässä paluuta Microsoftin avustuksella?

Petri Kataja

Pelejä on pelattu iät ja ajat. Suosikkeihin kuuluvat muun muassa Mystical Ninja Starring Goemon, The Last of Us Part II, The Legend of Zelda: The Wind Waker, EarthBound ja Red Dead Redemption II.

Muistatko vielä Battletoadsit, nuo nyrkeillä varustetut sammakot? Muun muassa 8-bittiseltä Nintendolta ja Super Nintendolta tutut konnat ovat tekemässä paluuta, ainakin mikäli Microsoftin tekemästä tavaramerkin rekisteröinnnistä voi mitään päätellä.

Tarkempaa tietoa rekisteröinnin tarkoituksesta ei ole vielä jaettu, mutta mikäli jonkin sortin peli on tekeillä, kuultaneen siitä aikanaan. Kyseessä on kuitenkin jo toinen Rare-pelistudion sarja, joka näkisi uuden kukoistuksen Microsoftin siipien suojissa. Ensimmäinen manan majoilta herätetty Raren kehittämä sarja on Killer Instinct, jonka uusinta osaa on päästy pelaamaan Xbox Onella.

Battletoads-pelit ovat tähän asti olleet haastavia mätkintärymistelyjä, joissa otetaan ohjat nimillä Rash, Zitz ja Pimple varustetuista hahmoista. Yhdistivätpä hahmot myös kerran voimansa toisen samankaltaisen pelisarjan kanssa NES-, SNES- ja Mega Drive -konsoleille julkaistussa Battletoads & Double Dragon -mätkinnässä.
Battletoads-sarja tekemässä paluuta Microsoftin avustuksella?

battletoads julkaistiin myös gameboy, amiga ja olihan pelistä myös arcade "kolikkopeli" versio