Mass Effect: Andromeda
Uutinen

Bioware ei ole aikeissa tuoda Mass Effect: Andromedaa Nintendo Switchille

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Biowarella ei ole suunnitelmia tuoda tuoreinta Mass Effect -sarjan peliä Nintendon maaliskuussa julkaistavalle Switch-konsolille.

Mass Effect: Andromedan tuottaja Michael Gamblen mukaan mitään suurempia suunnitelmia Switch-version tiimoilta ei toistaiseksi ole. Tästä huolimatta mies haluaa pitää oven edelleen hiukan raollaan myös Switchin suuntaan. Mikäli pelaajat siis vaativat runsain mitoin käännöstä, on moinen loppupeleissä ainakin jossain määrin mahdollinen. Sarjan edellinen peli Mass Effect 3 ilmestyi Wii U:lle vuonna 2012, mutta muutoin Electronic Artsin tuki Nintendon edelliselle laitteelle jäi hyvin vähäiseksi.

Kannettavan laitteen ja kotikonsolin hybridi Nintendo Switch rynnistää kauppoihin näillä näkymin maaliskuun aikana. Lisää yksityiskohtia laitteen tiimoilta paljastetaan Nintendo Switch Presentation 2017 -tilaisuudessa tammikuun 12. päivä.

PC:lle, PlayStation 4:lle sekä Xbox Onelle ilmestyvän Mass Effect: Andromedan julkaisuajankohdaksi taas on huhuiltu sitkeästi maaliskuun 23. päivää. Electronic Arts on toistaiseksi määrittänyt julkaisuhaarukaksi ympäripyöreästi alkuvuoden.