E3 2015
Uutinen

E3 2015: Xbox One tulee tukemaan 360:n pelejä natiivisti

Niklas Isberg

Asustan Jyväskylässä, vaikka sydän sykkii AINA Porille. Olen pelannut videopelejä siitä asti, kun sain käsiini Commodore 64:n. Hurahdin lopullisesti videopeleihin Sega Megadriven ja Sonicin myötä. Sininen siili on edelleen ykkösmaskotti, mutta hyvänä kakkosena tulee Crash Bandicoot. 

Microsoft kohahdutti E3-yleisöä ilmoittamalla Xbox Onen tukevan natiivisti 360-pelejä myöhemmin tänä vuonna. Palvelu on täysin ilmainen ja tukee aluksi sataa peliä. Tuettuja julkaisuja lisätään tämän jälkeen lisää. Homma on kehittäjillekin yksinkertainen, sillä heidän ei tarvitse tehdä muuta kuin hyväksyä yhteensopivuus.

Digitaaliset pelit ilmestyvät kirjastoon automaattisesti, ja alkuperäisten levyjen omistajuuden voi allekirjoittaa konsolilla suoraan. Xbox Onen mediaominaisuudet toimivat myös vanhempien pelien kanssa.

Microsoft piikitteli Sonya sen uudelleenjulkaisujen tulvasta ja vannoi, ettei jo ostetuista peleistä tarvitse maksaa enää uudestaan.

E3 2015: Xbox One tulee tukemaan 360:n pelejä natiivisti
Lähteet