Uutinen

Gears of War -kehittäjä vaihtoi nimensä

Jaakko Herranen

Olen voittanut Punch-Outissa Mike Tysonin ja pelannut Ecco the Dolphinin läpi, olen siis ansainnut paikkani KonsoliFINin ylläpidossa tai oikeastaan missä vain ylläpidossa ikinä. Moneen muuhunkin paikkaan on tullut kirjoiteltua arvosteluja ja uutisia, niin Pelaajaan kuin Tiltillekin – pelimaailman seuraaminen muutoinkin on se omin juttuni.

Gears of War -sarjan pääkehitysvastuun Epiciltä napannut Black Tusk on päättänyt vaihtaa nimeään.

Vancouverissa sijaitseva Black Tusk tunnetaan vastaisuudessa nimellä The Coalition. Pelitalo haluaa nimellään painottaa monipuolisista yksilöistä koostuvaa tiimiään, joka pyrkii yhteiseen päämäärään. Fiksuimmat saattavat nähdä nimessä viittauksen Gears of Warin COG-sotilaisiin (Coalition of Ordered Governments).



Lisää tietoa tulevasta Gears of War -sarjan julkaisusta kuultaneen Microsoftin lehdistötilaisuudessa E3-messuilla kesäkuun 15. päivä.
Gears of War -kehittäjä vaihtoi nimensä
Lähteet